Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków

i

Autor: Archiwum Architektury Mobilny hotel Good Spot, proj. biuro architektoniczne Znamy się; fot. Znamy się, Izabela Retka

Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków

Good Spot to pierwsza sieć mobilnych hoteli w naszym kraju. Funkcjonalne pokoje powstają w wyniku adaptacji wycofanych z rynku naczep chłodniczych, a za całym projektem stoi młode biuro architektoniczne Znamy się.

Nazwa obiektu Mobilny hotel Good Spot
Autorzy Znamy się
Inwestor Good Spot
Powierzchnia użytkowa 30.0 m²
Data realizacji (koniec) 2021

Pomysł zrodził się podczas wyprawy kitesurfingowej na Helu, gdzie kluczowe jest podążanie za dobrym wiatrem. A co by było, gdyby pokój hotelowy mógł się przemieszczać? Gdyby mógł zatrzymywać się w miejscach oferujących najlepsze warunki i bliskość natury? – tak o swoim pomyśle pisze Good Spot, czyli pierwsza sieć mobilnych hoteli w Polsce, którą tworzą pasjonaci i eksperci z branży turystycznej Przemysław Kwiatkowski, Roman Sokołowski i Paweł Kołtunowicz. We współpracy z biurem architektonicznym Znamy się powstają już pierwszy mobilne apartamenty. Do ich budowy wykorzystane zostały wycofane z rynku naczepy chłodnicze typu izoterma. To naczepy ciężarówek, które znamy z polskich dróg. Dotychczas służyły przewozowi żywności, więc mają odpowiednie właściwości do utrzymywania temperatury we wnętrzu. Poddajemy renowacji całą naczepę z systemem jezdnym. Odnawiamy jej elementy techniczne, wzmacniamy całą konstrukcję i uzbrajamy podwozie w elementy, które mają pomóc uzyskać jej autonomię – tłumaczą pomysłodawcy.

Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków

i

Autor: Archiwum Architektury Mobilny hotel Good Spot, proj. biuro architektoniczne Znamy się; fot. Znamy się, Izabela Retka

Good Spot, czyli swoboda i luz made in Poland

Dodają, że cała idea mobilnych hoteli wynika z fascynacji swobodą, podróżami i luzem: z zewnątrz mocno odczuwa się charakter szalonych pojazdów woodie czy kultowego stalowego airstream. W centrum każdego pokoju architekci zaprojektowali niewielką łazienkę, utrzymaną w oszczędnej stylistyce i zimnych barwach, które przywodzić mają na myśl pierwotną funkcję obiektu. W części mieszkalnej dominuje z kolei biel i drewniane wykończenia, które – według autorów – kojarzyć się będą z przytulnością i ciepłem. Układ funkcjonalny bazuje na rozwiązaniach typowych dla camperów, gdzie wszystkie funkcje usytuowane są po obwodzie, aby zyskać jak najwięcej miejsca na małej przestrzeni – dodają. Wnętrza mobilnego hotelu zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dotychczas architekci zaprojektowali cztery rodzaje naczep mobilnych. Na razie zrealizowano jedną, reszta jest w produkcji.

ZAPISZ SIĘ