Architektura MuratorRealizacjeHistoria miejsca – Tomasz Żylski

Historia miejsca – Tomasz Żylski

Aleja Szucha, wytyczona w drugiej połowie XVIII wieku jako część założenia tak zwanej osi stanisławowskiej, należy do najbardziej prestiżowych ulic Warszawy. Z nowo powstałym biurowcem sąsiadują tu siedziby ministerstw, ambasad oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Historia miejsca – Tomasz Żylski
Sześciokondygnacyjny blok zrealizowany w latach 60. dla dyplomatów ambasady ZSRR. W miejscu wyburzonego w 2015 roku obiektu stoi dziś SZUCHA Premium Offices; Fot. Nicholas Lelewski

Od połowy XIX wieku na terenie między aleją Szucha a dzisiejszą aleją Wyzwolenia rozciągały się zabudowania koszar elitarnego Litewskiego Pułku Lejbgwardii. To tu, na skraju koszar, przy nowo wytyczonej ulicy Litewskiej, w 1895 roku powstała niewielka neorenesansowa willa dla Marii Agapijew, żony jednego z carskich generałów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości piętrowy pałacyk zakupił bankowiec i mecenas sztuki Andrzej Rotwand, syn Stanisława Rotwanda, jednego z inicjatorów założenia Politechniki Warszawskiej, współtwórcy słynnej szkoły technicznej Wawelberga i Rotwanda oraz Fundacji Tanich Mieszkań na warszawskiej Woli. Po wojnie na mocy dekretu Bieruta budynek przejęło państwo. Przez krótki czas mieszkał w nim marszałek Michał Rola-Żymierski, ówczesny minister obrony narodowej. W 1961 roku nieruchomość przekazano w użytkowanie ambasadzie ZSRR, która zaadaptowała obiekt na przedszkole dla dzieci swoich pracowników, a na wolnej części parceli, bliżej ulicy, zrealizowała sześciokondygnacyjny blok mieszkalny dla dyplomatów.

Historia miejsca – Tomasz Żylski
Widok w stronę al. Szucha; po prawej na dole Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i siedziba Trybunału Konstytucyjnego; w głębi po lewej pl. Zbawiciela oraz pl. Konstytucji; Fot. Marek Ostrowski

Po 1989 roku żona Andrzeja Rotwanda, Maria Rotwand, rozpoczęła starania o odzyskanie terenu. Po trwającym wiele lat procesie, w który zaangażowani byli także przedstawiciele władz Federacji Rosyjskiej, w 2005 roku Sąd Najwyższy przyznał, że nieruchomość przekazano ambasadzie ZSRR z naruszeniem prawa. Roszczenia od dawnej właścicielki odkupiła wówczas firma Green Property Group, która doprowadziła sprawę do końca. Po rozebraniu bloku z lat 60., zrealizowała tu nowy biurowiec według projektu Bolesława Stelmacha, a historyczną willę poddała renowacji. Ma się w niej znaleźć ogólnodostępna przestrzeń restauracyjno-klubowa. Publiczny charakter zyskał też zielony teren wokół pałacyku o powierzchni ponad 1,3 tys. m2. Budowa obiektu pod nazwą SZUCHA Premium Offices rozpoczęła się w 2015 roku, a zakończyła wiosną 2017 roku. Co dość nietypowe dla tego typu budynków komercyjnych, inwestor rozpoczął poszukiwania najemców dopiero po oddaniu biurowca do użytku. Chodziło o to, aby potencjalni klienci mogli w pełni docenić wszystkie atuty nowego założenia i jego architektury.

Centrum administracyjne / Indie Zastosowane rozwiązania przestrzenne oraz materiałowe nawiązują do sztuki ludowej tego regionu, jednocześnie odpowiadając na wyzwania klimatyczne. O nowym budynku rządowym w Bhubaneśwarze, stolicy stanu Orisa, pisze Radosław Stach.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Z wizją w przyszłość: Business Garden Warszawa Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Biurowiec Vector+ na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Biurowiec Topsil w Skierniewicach Jedyną ekstrawagancją w minimalistycznej architekturze budynku jest rzeźbiarsko potraktowany hol. Czarna wstęga schodów ze złotymi obręczami kontrastuje ze ścianami z surowego betonu o specjalnie dobranej fak-turze – pisze Jerzy S. Majewski.
Neopark – ekologiczny kompleks biurowy autorstwa JEMS Architekci Na warszawskim Dolnym Mokotowie powstał kolejny biurowiec. Szklane płaszczyzny fasady są przełamane łąkową zielenią dziedzińca, a funkcja biurowa uzupełniona jest wypoczynkową.