Architektura MuratorRealizacjeHotel Andel´s w Łodzi

Hotel Andel´s w Łodzi

Otrzymał główną nagrodę w konkursie European Hotel Design Award 2009 w kategorii Architecture of the Year za adaptację istniejącego budynku do funkcji hotelu.

Hotel Andel´s
Andel’s Łódź - hotel czterogwiazdkowyul. Ogrodowa 17, Łódź
Autorzy Wojciech Popławski, Andrzej Orliński / OP ARCHITEKTEN
Architektura wnętrz Jestico & Whiles (koncepcja: przestrzenie publiczne, pokoje); OP ARCHITEKTEN (pozostałe obszary, projekt wykonawczy)
KonstrukcjaARBO Projekt Sp. z o.o.
InstalacjeHTG A.G. / ORTNER GmbH / Lumen
Generalny wykonawcaPORR Polska S.A.
InwestorWarimpex Finanz- und Beteiligungs AG
Powierzchnia całkowita40100.0 m²
Projekt (data)2006-2009
Data realizacji (początek)2007
Data realizacji (koniec)2009
Koszt inwestycji70 mln euro

Nagroda przyznawana jest od 12 lat przez renomowany magazyn "Sleeper". Autorem projektu hotelu jest wiedeńskie biuro OP ARCHITEKTEN, architekci Wojciech Popławski i Andrzej Orlinski. Wystrojem wnętrz zajęli się londyńscy projektanci Jestico + Whiles.

Wojciech Popławski, autor projektu z biura OP ARCHITEKTEN

"Budynek, w którym mieliśmy możliwość zaprojektowania design hotelu o najwyższym standardzie to wspaniała ikona architektury przemysłowej Łodzi już od ponad 130 lat. W tej architekturze tkwią również angielskie pierwiastki z czasów burzliwego rozwoju przemysłu. Nagroda, którą otrzymaliśmy w Londynie, to szczególnie cenne wyróżnienie spinające ze soba te fakty. Mam więc nadzieję, że budynek hotelu andel´s stanie się obecnie nową ikoną miasta i symbolem jego nadziei na powrót, po latach nieobecności, do centrum uwagi architektury, sztuki i biznesu".

Założenia autorskie

W dawnej przędzalni Izraela Poznańskiego z roku 1878 powstał obiekt będący połączeniem historycznej architektury przemysłowej ze współczesnym basenem na dachu. Monumentalny budynek autorstwa Hilarego Majewskiego został starannie odrestaurowany i połączona ze skomplikowaną, nowoczesną architekturą 4-gwiazdkowego hotelu.

Funkcja obiektu została kompletnie zmieniona w każdym jego fragmencie przy jednoczenym zachowaniu maksymalnej ilości autentycznej struktury budynku. Elementy wtórnych podziałów hal fabrycznych, a przede wszystkim podziałów wież usunęliśmy, odkrywająć w ten sposób prawdziwe piękno obiektu. To, co znajdowaliśmy w tym fascynującym budynku często wpływało na zmianę koncepcji projektu, rozwijającej się razem z budową.

Udało się zrealizować wszystkie zaprojektowane elementy, dzieki czemu powstał obiekt o wyjątkowo harmonijnej architekturze. Zabytkowe detale są wydobyte na tle współczenej architektury i jednocześnie wpisują się w wystrój wnętrz. Niezwykła jest bryła basenu i struktura dachu, z której on wyrasta. Przestrzeń basenu to przenikanie się wnętrza z zewnetrzem, gra światła, iluzja przestrzeni i niespodziewane osie widokowe sprawiajace, że możemy pobyt w tym obszarze traktowac jako wyjątkową przygodę obcowania z architekturą.

W hotelu powstało także 220 luksusowych pokoi, każdy prawie 4-metrowej wysokości. Posiadają one widoczne elementy oryginalnych stropów, kolumn, belek i ścian. W charakterystycznych wieżach widocznych na fasadzie budynku zlokalizowano 58 luksusowych apartamentów, w tym cztery dwukondygnacyjne. Obszary komunikacji – znane z innych hoteli jako wąskie korytarze – w hotelu Andel’s zostały rozwiązane w formie niezwykle przestronnych atriów doświetlających wszystkie kondygnacje.

Strefa parteru to lobby wejściowe, kawiarnia, bar oraz restauracja dla 350 gości, która została podzielona na kilka obszarów. Wystrojem wnętrz zajęli się londyńscy projektanci Jestico + Whiles. Dodatkowo na parterze znajduje się centrum konferencyjne składające się z siedmiu sal dzielących się na mniejsze jednostki – przeznaczone łącznie dla 450 osób. Z tego poziomu za pomocą czterech ekspresowych wind można dostać się do sali balowej na czwartym piętrze- jednej z największych wielofunkcyjnych sal hotelowych w Polsce, która może pomieścić nawet 800 osób. Jest to wielofunkcyjna przestrzeń przeznaczona do organizacji nie tylko bali, ale też koncertów, projekcji filmowych, konferencji, targów, pokazów mody i festiwali. Tak wszechstronne możliwości użytkowania zapewnia specjalnie zaprojektowana akustyka sali, nowoczesne zaplecze techniczne, kabiny tłumaczeń i projekcji, oddzielna kuchnia, a także winda towarowa, którą można transportować elementy technologii sceny, a nawet samochody. Sala jest jednocześnie kapsułą odizolowaną akustycznie od reszty budynku i doświetloną naturalnym światłem.

Sala balowa wpisuje się w ciąg funkcji, połączonych wspólnym dachem, takich jak: wellness, fitness, spa, basen, sky lounge. Basen to charakterystyczny element architektoniczny na nowo zakomponowanej kondygnacji dachu, wpisujący się w strukturę monumentalnego budynku. Krajobraz dachu uzupełniaja tarasy widokowe skierowane we wszystkie strony świata: wschodni taras apartamentu prezydenckiego, południowy taras „słoneczny” z barem przy lobby fitnessu, północny połączony z salami ćwiczeń i aerobiku oraz zachodni taras należący do sali klubowej.

Oryginalna tkanka wewątrz budynku została zachowana niemal w całości, a więc w znacznie większym stopniu niż zalecały wytyczne konserwatorskie. Autentyczne elementy konstrukcji żeliwnej zostały odsłoniete z betonwych osłon i pokazane w przestrzeniach publicznych, pokojach i apartamentach. Masywne ściany ceglane zostały oczyszczone i zabezpieczone aby pokazać w strukturze warstw tynków i farb historię fabryki. Historyczne żeliwne klatki schodowe uwiecznione w filmach takich jak "Inland Empire" Davida Lyncha są pozostawione w niezmienionym stanie i nadal służą ewakuacji. Na każdym kroku możliwy jest kontakt z historią obiektu w harmonijnym otoczeniu nowoczenej, funkcjonalnej architektury.

Hotel w swoim założeniu oferuje nie tylko kontakt z najcenniejszym elementem histori miasta – architekturą przemysłową, ale także możliwość obcowania ze sztuką współczesną. Starannie dobrana kolekcja sztuki zawierać będzie prace młodych, polskich twórców, często już uznanych w świecie.

Vienna House Andel’s Cracow według BEHF Architects Prezentujemy zmodernizowane wnętrza hotelu Vienna House Andel’s Cracow. Za nowy wystrój odpowiada austriacka pracownia BEHF Architects.
Hotel Breath-in w Łodzi Hotel Breath-In powstać ma w samym centrum w Łodzi, u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Budynek o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo CLT zaprojektowała lokalna pracownia MAKAA.
Zespół hotelowy Karkonosze Springs W Staniszowie na Dolnym Śląsku powstać ma zespół wypoczynkowy Karkonosze Springs. W skład kompleksu wejdzie hotel, budynek usługowy i 20 dwukondygnacyjnych obiektów mieszczących apartamenty. Projekt założenia opracowało Q2Studio.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Przebudowa hotelu Harenda / Warszawa Wyzwaniem było dostosowanie neoklasycznego budynku do współczesnych standardów hotelowych. Architektom zależało przede wszystkim na odzwierciedleniu historii oraz wielkomiejskiego charakteru miejsca, a także otwarciu się na miasto. O przebudowie warszawskiego hotelu Harenda pisze Marcin Garbacki.
Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim Na wrocławskim Ostrowie Tumskim stanął pięciogwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław Mgallery. Za projekt obiektu odpowiada lokalna pracownia Forum Architekci, a za aranżację wnętrz – medusa group.