Hotel Baltic Palace

i

Autor: Archiwum Architektury Widok od strony południowozachodniej; hotel znajduje się w odległości 150 metrów od morza, odgrodzony pasem lasu. Fot. Piotr Krajewski

Hotel Baltic Palace w Pobierowie

2016-04-29 11:40

Obiekt stanął przy głównym deptaku miejscowości, wśród chaotycznej zabudowy pensjonatów i pawilonów usługowych. Swoją minimalistyczną formą silnie oddziaływuje na przestrzeń ulicy, wprowadzając nieco ładu w najbliższe sąsiedztwo – pisze Marek Sietnicki.

Nazwa obiektuHotel Baltic Palace
Adres obiektuPobierowo, ul. Grunwaldzka 97
Autorzyarchitekci Piotr Michalewicz, Mateusz Tański
Współpraca autorskaarchitekci Magdalena Wronieszewska, Marta Tańska
Architektura wnętrzarchitekci Piotr Michalewicz, Mateusz Tański
Architektura krajobrazuarchitekci Piotr Michalewicz, Mateusz Tański
InwestorPALACE Goździalski & Wspólnicy
Powierzchnia całkowita3300.0 m²
Kubatura11000.0 m³
Projekt2009
Data realizacji (początek)2009
Data realizacji (koniec)2015

Nadmorskie miejscowości turystyczne w Polsce od lat charakteryzuje wszechobecny chaos przestrzenny podkreślany jeszcze kakofonią dźwięków i kolorów z rozlicznych budek i namiotów, w których sprzedawane są wszelkiego rodzaju gadżety i pamiątki. W takim otoczeniu każdy obiekt o spokojnej, oszczęnej formie, porządkujący jakiś fragment przestrzeni, zasługuje na uwagę i pochwały.

Hotel Baltic Palace stanął przy głównej ulicy Pobierowa, pełniącej jak w wielu ośrodkach turystycznych rolę reprezentacyjnego „deptaka”. Usytuowany jednocześnie nieco na uboczu, przy jednym z zejść na plażę, stanowi rodzaj przestrzennego zwornika między „bałaganiarskim” centrum kurortu a jego leśną częścią, w której w latach 30. XX wieku powstało duże osiedle domków letniskowych. Poprzez zabieg płynnego połączenia posadzki z płaszczyzną elewacji, która następnie lekkim łukiem przechodzi w płaszczyznę dachu, i zastosowanie na tej sfałdowanej powierzchni spójnych materiałów i podziałów rytmicznych, wykreowano silną dominantę architektoniczną.

Hotel Baltic Palace

i

Autor: Archiwum Architektury Północna fasada hotelu wykonana z białego szkła, podzielona na 10 modułów, z których każdy odowiada szerokości jednej jednostki mieszkalnej. Elewacja płynnie przechodzi w posadzkę z polerowanego kamienia. Fot. Piotr Krajewski

Swoją minimalistyczną formą oddziaływuje ona na przestrzeń ulicy na odcinku kilkudziesięciu metrów, wprowadzając nieco ładu w najbliższe sąsiedztwo budynku. Ten porządkujący charakter podkreśla jeszcze nadruk na fasadzie, ujednolicający w widoku z zewnątrz partie przezroczyste i nieprzezroczyste.

Architektom udało się również zaprojektować loggie przy każdym pokoju hotelowym bez szkody dla spoistości całościowej formy obiektu. Na podkreślenie zasługuje też kompaktowość i dyscyplina w kreowaniu wnętrza budynku, który pomimo swych niewielkich gabarytów mieści pełen program czterogwiazdkowego hotelu z częścią gastronomiczną, konferencyjną oraz basenem i SPA.

Hotel Baltic Palace

i

Autor: Archiwum Architektury Fragment elewacji północnej; każdy z 44 pokoi hotelu ma swoją loggię. Fot. Piotr Krajewski

Architektura hotelu odcina się od chaotycznego otoczenia – jest jasna, lekka i opływowa. Szklana fasada ma przywoływać skojarzenia z falami i wydmami. Spływając ze szczytu budynku w łagodnych łukach z giętego szkła, zaciera granicę pomiędzy dachem a elewacją, przechodząc w posadzkę otwartego placu. Mateusz Tański