Polski projekt w Budapeszcie

Hotel Ibis Budapest Centrum autorstwa pracowni AKA Studio z polskimi akcentami

2024-02-23 10:44

Hotel Ibis Budapest Centrum zyskał nowe wnętrza. W myśl zasady 3R (Reduce, Reuse, Recycle) zdecydowano o pozostawieniu istniejących posadzek, sufitów czy zabudowy meblowej, które poddano renowacji, a następnie pomalowano na intensywne kolory lub wykończono frontami z nadrukowanymi grafikami Poli Augustynowicz. Za projekt odpowiadały architektki - Karolina Kowalik i Agata Łapuchowska z łódzkiej pracowni AKA Studio.

Hotel Ibis Budapest Centrum

i

Autor: Norbert Juhasz

Hotel Ibis Budapest Centrum należący do grupy Accor Invest położony jest tuż obok Węgierskiego Muzeum Narodowego, w pobliżu Dunaju, skąd wystarczy tylko kilkuminutowy spacer, aby znaleźć się u podnóża Góry Gellerta.

Parter – przestrzenie wspólne

Pracownia AKA Studio odpowiedzialna była za projekt części wspólnych na parterze, które zgodnie z wytycznymi inwestora miały zachować otwarty charakter z wydzielonymi funkcjami. Strefa wejścia i recepcji przechodzą płynnie w lounge, a swego rodzaju łącznikiem jest dla nich strefa baru, który został lekko wysunięty i zaakcentowany.

Architekci stworzyli funkcjonalną przestrzeń, która jest elastyczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb gościa, a zarazem spójna pod względem zastosowanych materiałów i kolorów. Charakterystycznym elementem są mebel recepcji i baru, ażurowe przepierzenia, siedziska i wysokie stoły socjalne. W hotelu znajdziemy również meble polskich producentów - fotele i sofy marki Noti oraz stoły od Loft Decory.

Architekci z AKA Studio postawili na zdecydowane kolory, takie jak granat i zieleń, które przeplatają się z różnymi odcieniami czerwieni – koloru, który pojawia się w logo marki Ibis. Doskonale komponują się z nimi wielkoformatowe grafiki Poli Augustynowicz, których tematyka krąży wokół podróży i symboli kojarzących się z Budapesztem. Widać więc papryczki czy fasadę parlamentu, najbardziej znanego budynku w mieście.

Wprowadziliśmy również do przestrzeni wspólnej wyraziste kolorystycznie kotary, które dodatkowo mają walor akustyczny. Pozwalają przy tym na wydzielenie w otwartej części hotelu mniejszych, bardziej kameralnych stref do rozmowy czy pracy – mówi Karolina Kowalik z AKA Studio.

Pokoje i korytarze

Architekci wykonali projekt modernizacji dla 126 pokoi, a także korytarzy hotelowych. W pokojach zastosowano energetyzujące kolory, miękkie wykończenia i industrialne akcenty.

Korytarze utrzymane w odcieniu granatu ożywia wykładzina z motywem chmur i zaprojektowane przez pracownię neony z numerami pięter osłonięte metalową surową kratownicą.

Obiekt po latach intensywnej eksploatacji wymagał gruntownej modernizacji. Chłodny, przestarzały i mało komfortowy styl ustąpił miejsca aranżacji otulającej kolorami, akustycznymi materiałami i teksturami. W ten sposób hotel stał się przyjazną, sprzyjającą wypoczynkowi przestrzenią – dodaje Agata Łapuchowska 

www.studioaka.pl