Architektura MuratorRealizacjeHotel Krasicki w Lidzbarku z wyróżnieniem International Hotel Awards

Hotel Krasicki w Lidzbarku z wyróżnieniem International Hotel Awards

Hotel Krasicki w Lidzbarku wyróżniony został w międzynarodowym konkursie hotelarskim. Do konkursu zgłoszono kilkaset obiektów z całego świata. Hotel w Lidzbarku otrzymał aż trzy nagrody.

Hotel Lidzbark
Fot.: materiały prasowe DŻUS GK Architekci

Hotel Krasiński powstał w odrestaurowanych wnętrzach zamku biskupów warmińskich. Autorami projektu renowacji i aranżacji są Katarzyna i Grzegorz Dżus z pracowni DŻUS GK Architekci.
Obiekt otrzymał trzy nagrody: dla najlepszego hotelu w kategorii ogólnej oraz dwie nagrody w kategorii "Best new hotel construction and design" w Europie i na świecie, wyróżniając się wśród kilkuset zgłoszonych budynków z całego świata.

Zespół zamkowy w Lidzbarku Warmińskim, dawna rezydencja biskupów władających Warmią, należy do najcenniejszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Po okresie świetności, od połowy XVIII w.  stopniowo podupadał. Wchodzące w skład kompleksu budynki adaptowane były do różnych celów, a niektóre biekty - jak baszta prochowa - poważnie ucierpały na skutek pożarów. Prace konserwatorskie zakończyły się w ubiegłym roku, hotel działa od maja 2011roku.  


Zasadniczym problemem, jaki wystąpił już na etapie koncepcji projektowej była konieczność wprowadzenia w istniejącym obiekcie zabytkowym skomplikowanego programu funkcjonalnego (...). Co istotne, optymalny program był prawie dwukrotnie większy od powierzchni użytkowej istniejących budynków oraz musiał on być wkomponowany w niedostosowany do planowanej funkcji układ historycznych pomieszczeń, kilku niezależnych skrzydeł przedzamcza z ich różnymi poziomami użytkowymi i kubaturami. Ponadto, w miarę postępu prowadzonych prac archeologicznych w zagruzowanych pomieszczeniach (pod ziemią znajdowała sie praktycznie cała kondygnacja zespołu), a potem prac budowlanych i nowych wytycznych WKZ, projekt ulegał ciągłym zmianom (...) Ze względu na niewielką powierzchnię obiektów cały zespół sal konferencyjnych, SPA z osiemnastometrowym basenem, sale restauracyjne, winiarnię i wiele innych pomieszczeń zdecydowano się sprowadzić pod ziemię. Odkopany został min. cały pas międzymurza południowego i dziedziniec, na którym po przestropieniu ponownie odtworzono brukowaną nawierzchnię. Pomijając bardzo trudne warunki gruntowo-wodne (działka  z jednej strony zamknięta jest fosą zasilaną wodami rzeki Symsarny, z drugiej zaś strony zespół zamkowy domyka rzeka Łyna, która jest położona kilka metrów niżej, co powoduje że pod obiektem znajdują się liczne cieki wodne) projekt  na skutek odkryć archeologicznych, zmieniających niemal całkowicie wyobrażenie o formie obiektu w okresie średniowiecza musiał uwzględniać nowe wytyczne konserwatorskie (komentarz DŻUS GK Architekci).

szczegółowe informacje: www.ihotelawards.com

Nagroda POLITYKI – finaliści 2020 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.
Rewitalizacja centrum Myszkowa – konkurs Gmina Myszków we współpracy z częstochowskim oddziałem SARP zapraszają do udziału w konkursie na koncepcję rewitalizacji centrum 30-tysięcznego Myszkowa w województwie śląskim. Składanie wniosków do 18 lutego.
Prezydent Szczecina unieważnił konkurs na plac Orła Białego! Jak informuje urząd miasta Szczecina, zwycięska koncepcja pracowni Orłowski Szymański Architekci nie będzie realizowana. Interes publiczny wymaga ponownej weryfikacji założeń, doprowadzenia do końca procedury pozyskiwania od wszystkich zainteresowanych ich uwag i propozycji – mówi zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz.
Dwuetapowy konkurs na przebudowę siedziby Estrady Poznańskiej Estrada Poznańska ogłasza konkurs na przebudowę swojej siedziby w ponad stuletniej kamienicy przy ul. Masztalarskiej. Uczestnicy, których prace przejdą do II etapu otrzymają zwrot kosztów przygotowania koncepcji.
KoKA 2018, czyli konferencja o konkursach architektonicznych: FOTORELACJA W dniach 23-25 września w podkieleckich Chęcinach miała miejsce pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o konkursach architektonicznych. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 osób, nie tylko architekci, ale też przedstawiciele samorządów i biznesu. Wśród gości z zagranicy znaleźli się m.in. Thomas Vonier, przewodniczący UIA, Renato Rizzi, autor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, Rūta Leitanaitė, przewodnicząca Stowarzyszenia Architektów Litewskich i Hanna Bondar, była architekt miasta Kijowa.
Jak przeprowadzić modelowy konkurs architektoniczny: konferencja w Chęcinach Tylko do 31 sierpnia można rejestrować się do udziału w pierwszej międzynarodowej konferencji dotyczącej organizowania konkursów architektonicznych. W programie między innymi prezentacja dokonań fundacji Architectuur Lokaal, która z powodzeniem stosuje w Holandii korzystną dla architektów, inwestorów i społeczności lokalnych procedurę dwuetapowych konkursów o bardzo ograniczonym zakresie zadania w pierwszym etapie.