Architektura MuratorRealizacjeHotel Krasicki w Lidzbarku z wyróżnieniem International Hotel Awards

Hotel Krasicki w Lidzbarku z wyróżnieniem International Hotel Awards

Hotel Krasicki w Lidzbarku wyróżniony został w międzynarodowym konkursie hotelarskim. Do konkursu zgłoszono kilkaset obiektów z całego świata. Hotel w Lidzbarku otrzymał aż trzy nagrody.

Hotel Lidzbark
Fot.: materiały prasowe DŻUS GK Architekci

Hotel Krasiński powstał w odrestaurowanych wnętrzach zamku biskupów warmińskich. Autorami projektu renowacji i aranżacji są Katarzyna i Grzegorz Dżus z pracowni DŻUS GK Architekci.
Obiekt otrzymał trzy nagrody: dla najlepszego hotelu w kategorii ogólnej oraz dwie nagrody w kategorii "Best new hotel construction and design" w Europie i na świecie, wyróżniając się wśród kilkuset zgłoszonych budynków z całego świata.

Zespół zamkowy w Lidzbarku Warmińskim, dawna rezydencja biskupów władających Warmią, należy do najcenniejszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Po okresie świetności, od połowy XVIII w.  stopniowo podupadał. Wchodzące w skład kompleksu budynki adaptowane były do różnych celów, a niektóre biekty - jak baszta prochowa - poważnie ucierpały na skutek pożarów. Prace konserwatorskie zakończyły się w ubiegłym roku, hotel działa od maja 2011roku.  


Zasadniczym problemem, jaki wystąpił już na etapie koncepcji projektowej była konieczność wprowadzenia w istniejącym obiekcie zabytkowym skomplikowanego programu funkcjonalnego (...). Co istotne, optymalny program był prawie dwukrotnie większy od powierzchni użytkowej istniejących budynków oraz musiał on być wkomponowany w niedostosowany do planowanej funkcji układ historycznych pomieszczeń, kilku niezależnych skrzydeł przedzamcza z ich różnymi poziomami użytkowymi i kubaturami. Ponadto, w miarę postępu prowadzonych prac archeologicznych w zagruzowanych pomieszczeniach (pod ziemią znajdowała sie praktycznie cała kondygnacja zespołu), a potem prac budowlanych i nowych wytycznych WKZ, projekt ulegał ciągłym zmianom (...) Ze względu na niewielką powierzchnię obiektów cały zespół sal konferencyjnych, SPA z osiemnastometrowym basenem, sale restauracyjne, winiarnię i wiele innych pomieszczeń zdecydowano się sprowadzić pod ziemię. Odkopany został min. cały pas międzymurza południowego i dziedziniec, na którym po przestropieniu ponownie odtworzono brukowaną nawierzchnię. Pomijając bardzo trudne warunki gruntowo-wodne (działka  z jednej strony zamknięta jest fosą zasilaną wodami rzeki Symsarny, z drugiej zaś strony zespół zamkowy domyka rzeka Łyna, która jest położona kilka metrów niżej, co powoduje że pod obiektem znajdują się liczne cieki wodne) projekt  na skutek odkryć archeologicznych, zmieniających niemal całkowicie wyobrażenie o formie obiektu w okresie średniowiecza musiał uwzględniać nowe wytyczne konserwatorskie (komentarz DŻUS GK Architekci).

szczegółowe informacje: www.ihotelawards.com

BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci z Warszawy. Dostrzeżono też koncepcję biura WXCA.
Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Kołodziej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za projekt rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu.
Nagrody Salonu Architektury 2021 W tym roku do konkursu o nagrody Salonu Architektury zgłoszono 21 realizacji. Zwycięzcą został obiekt sakralny autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Statuetki zostały wręczone podczas drugiego dnia Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.
International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.
Wzorcowy dom dla Śląska – wyniki konkursu Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z katowickim oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt modelowego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione projekty będą przeznaczone do sprzedaży i ukażą się w specjalnej pokonkursowej publikacji. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym tej inicjatywy.
2031 NOW_our cities in 10 years: międzynarodowy konkurs dla studentów architektury Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture ogłaszają międzynarodowy konkurs na projekt miast przyszłości 2031 NOW_our cities in 10 years. Pula nagród wynosi 11 tys. euro.