Architektura MuratorRealizacjeHotel Krasicki w Lidzbarku z wyróżnieniem International Hotel Awards

Hotel Krasicki w Lidzbarku z wyróżnieniem International Hotel Awards

Hotel Krasicki w Lidzbarku wyróżniony został w międzynarodowym konkursie hotelarskim. Do konkursu zgłoszono kilkaset obiektów z całego świata. Hotel w Lidzbarku otrzymał aż trzy nagrody.

Hotel Lidzbark
Fot.: materiały prasowe DŻUS GK Architekci

Hotel Krasiński powstał w odrestaurowanych wnętrzach zamku biskupów warmińskich. Autorami projektu renowacji i aranżacji są Katarzyna i Grzegorz Dżus z pracowni DŻUS GK Architekci.
Obiekt otrzymał trzy nagrody: dla najlepszego hotelu w kategorii ogólnej oraz dwie nagrody w kategorii "Best new hotel construction and design" w Europie i na świecie, wyróżniając się wśród kilkuset zgłoszonych budynków z całego świata.

Zespół zamkowy w Lidzbarku Warmińskim, dawna rezydencja biskupów władających Warmią, należy do najcenniejszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Po okresie świetności, od połowy XVIII w.  stopniowo podupadał. Wchodzące w skład kompleksu budynki adaptowane były do różnych celów, a niektóre biekty - jak baszta prochowa - poważnie ucierpały na skutek pożarów. Prace konserwatorskie zakończyły się w ubiegłym roku, hotel działa od maja 2011roku.  


Zasadniczym problemem, jaki wystąpił już na etapie koncepcji projektowej była konieczność wprowadzenia w istniejącym obiekcie zabytkowym skomplikowanego programu funkcjonalnego (...). Co istotne, optymalny program był prawie dwukrotnie większy od powierzchni użytkowej istniejących budynków oraz musiał on być wkomponowany w niedostosowany do planowanej funkcji układ historycznych pomieszczeń, kilku niezależnych skrzydeł przedzamcza z ich różnymi poziomami użytkowymi i kubaturami. Ponadto, w miarę postępu prowadzonych prac archeologicznych w zagruzowanych pomieszczeniach (pod ziemią znajdowała sie praktycznie cała kondygnacja zespołu), a potem prac budowlanych i nowych wytycznych WKZ, projekt ulegał ciągłym zmianom (...) Ze względu na niewielką powierzchnię obiektów cały zespół sal konferencyjnych, SPA z osiemnastometrowym basenem, sale restauracyjne, winiarnię i wiele innych pomieszczeń zdecydowano się sprowadzić pod ziemię. Odkopany został min. cały pas międzymurza południowego i dziedziniec, na którym po przestropieniu ponownie odtworzono brukowaną nawierzchnię. Pomijając bardzo trudne warunki gruntowo-wodne (działka  z jednej strony zamknięta jest fosą zasilaną wodami rzeki Symsarny, z drugiej zaś strony zespół zamkowy domyka rzeka Łyna, która jest położona kilka metrów niżej, co powoduje że pod obiektem znajdują się liczne cieki wodne) projekt  na skutek odkryć archeologicznych, zmieniających niemal całkowicie wyobrażenie o formie obiektu w okresie średniowiecza musiał uwzględniać nowe wytyczne konserwatorskie (komentarz DŻUS GK Architekci).

szczegółowe informacje: www.ihotelawards.com

Wilanów Park: konkurs inwestorski na projekt ogólnodostępnego parku w Warszawie Firma Ceetrus Polska wraz z warszawskim oddziałem SARP zapraszają do udziału w otwartym konkursie na projekt parku miejskiego w Wilanowie. Koncepcja przeszło dwuhektarowego założenia zostanie wyłoniona w tzw. formule flamandzkiej.
Nagroda SARP 2020: laureaci konkursu o Nagrodę SARP 2020 [GALERIA] Prezentujemy laureatów konkursu o Nagrodę SARP 2020. Jury pod przewodnictwem Bohdana (Bisia) Lisowskiego przyznało 6 nagród, 10 równorzędnych wyróżnień oraz Grand Prix. Poznaj najbardziej cenione przez środowisko realizacje architektoniczne 2019 roku.
Wyniki konkursu na projekt szkoły przy ul. Świderskiej w Warszawie Na warszawskiej Białołęce powstanie nowa szkoła! Władze dzielnicy rozstrzygnęły właśnie konkurs na projekt podstawówki przy ul. Świderskiej w Warszawie. Zwyciężyła koncepcja pracowni Bujnowski Architekci.
Modelowe Schronisko Górskie na Lubaniu – konkurs SARP Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłasza międzynarodowy, jednoetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na stworzenie budynku Schroniska Górskiego Na Lubaniu.
Nagroda POLITYKI – finaliści 2020 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.
Rewitalizacja centrum Myszkowa – wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie centrum Myszkowa Gmina Myszków we współpracy z częstochowskim oddziałem SARP rozstrzygnęła konkurs na koncepcję rewitalizacji centrum 30-tysięcznego Myszkowa w województwie śląskim. Zwyciężyła pracownia 4am Architekci z Warszawy. Na podium także Bartosz Kowal i Bartłomiej Poteralski oraz JAZ+Architekci.