Architektura MuratorRealizacjeIBB Grand Hotel Lublinianka według Toya Design

IBB Grand Hotel Lublinianka według Toya Design

Zabytkowy  Grand Hotel Lublinianka przeszedł ostatnio metamorfozę. W historycznych wnętrzach pojawiły się m.in. graficzne motywy nawiązujące do architektonicznych reliefów widniejących na elewacjach kamienic Lublina.

IBB Grand Hotel Lublinianka według Toya Design
Modernizacja wnętrz IBB Grand Hotelu Lublinianka w Lublinie, proj. Toya Design; fot. dzięki uprzejmości Inwestora
Modernizacja wnętrz IBB Grand Hotelu LubliniankaLublin, Krakowskie Przedmieście 56
AutorzyToya Design
InwestorIBB Grand Hotel Lublinianka
Data realizacji (koniec)2021

Grand Hotel Lublinianka znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu w samym centrum Lublina. Obiekt został wzniesiony w latach 1899-1900 jako siedziba Kasy Przemysłowców Lubelskich według projektu Gustawa Landaua-Gutentegera, autora m.in. Szkoły Zgromadzenia Kupców w Łodzi czy Domu Bankowego Wilhelma Landaua w Warszawie. Funkcję hotelową pełnił od końca II wojny światowej, ostatnio jednak przeszedł gruntowną modernizację. Projekt nowej aranżacji opracowało poznańskie biuro Toya Design.

Koncepcję oparliśmy na jednorodnym motywie graficznym, który stał się podstawą dla rozstrzygnięć strukturalnych i kolorystycznych. Wzór ten pojawia się na tapetach, wykładzinach podłogowych, sufitach oraz ścianach. Powstał dzięki autorskiemu przetworzeniu architektonicznych reliefów widniejących na elewacjach kamienic Lublina, tak dla miasta charakterystycznych, wywodzących się jeszcze z renesansu, z tradycji sgraffito – mówi Tomasz Wojtkowiak, założyciel pracowni Toya Design.

Projekt jest spójny formalnie dla całego hotelu, a jednocześnie zindywidualizowany dla poszczególnych wnętrz. Równoważy zasadę powtarzalności ze zróżnicowaniem form i wzorów, a przy tym zaskakuje odwagą zestawień, od silnego kontrastu kolorów po niuanse delikatnych konturów. Różnorodność form wyprowadzona ze wspólnej podstawy, wielokrotnie powtórzona, ale za każdym razem inna, jest czytelna dla odbiorcy i zrozumiała. Dzięki temu jest przyjazna i na pewno zostanie zaakceptowana przez gości hotelu – dodaje architekt.

WZORY LUBLINA: seria patternów inspirowanych detalami miasta Detale ikonicznych budynków Lublina stały się inspiracją dla architekta krajobrazu Tomasza Smutka do opracowania specjalnej kolekcji wzorów. Projekt powstał w ramach stypendium prezydenta Lublina.
Nie projektujemy dla siebie i swoich ambicji: rozmowa z Wojciechem Witkiem z Iliard Architecture & Interior Design Architektura i projektowanie wnętrz na pewno są efektem współpracy i zrozumienia wielu różnych potrzeb. Jest to bardzo trudne zadanie, którego nikt nie uczy na studiach – o projektowaniu hoteli w dobie pandemii, zmianach, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości i potrzebie ciągłego uczenia się z Wojciechem Witkiem, współzałożycielem biura Iliard Architecture & Interior Design, rozmawia Krzysztof Król.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Polacy projektują modernizację legendarnego The Queens Hotel w Leeds Zabytkowy budynek The Queens Hotel w Leeds zostanie zmodernizowany według projektu krakowskiego biura Iliard Architecture & Interior Design.  W momencie powstania był to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Wielkiej Brytanii.
Vienna House Andel’s Cracow według BEHF Architects Prezentujemy zmodernizowane wnętrza hotelu Vienna House Andel’s Cracow. Za nowy wystrój odpowiada austriacka pracownia BEHF Architects.
Hotel Breath-in w Łodzi Hotel Breath-In powstać ma w samym centrum w Łodzi, u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Budynek o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo CLT zaprojektowała lokalna pracownia MAKAA.
Zespół hotelowy Karkonosze Springs W Staniszowie na Dolnym Śląsku powstać ma zespół wypoczynkowy Karkonosze Springs. W skład kompleksu wejdzie hotel, budynek usługowy i 20 dwukondygnacyjnych obiektów mieszczących apartamenty. Projekt założenia opracowało Q2Studio.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Przebudowa hotelu Harenda / Warszawa Wyzwaniem było dostosowanie neoklasycznego budynku do współczesnych standardów hotelowych. Architektom zależało przede wszystkim na odzwierciedleniu historii oraz wielkomiejskiego charakteru miejsca, a także otwarciu się na miasto. O przebudowie warszawskiego hotelu Harenda pisze Marcin Garbacki.