Architektura MuratorRealizacjeIBB Grand Hotel Lublinianka według Toya Design

IBB Grand Hotel Lublinianka według Toya Design

Zabytkowy  Grand Hotel Lublinianka przeszedł ostatnio metamorfozę. W historycznych wnętrzach pojawiły się m.in. graficzne motywy nawiązujące do architektonicznych reliefów widniejących na elewacjach kamienic Lublina.

IBB Grand Hotel Lublinianka według Toya Design
Modernizacja wnętrz IBB Grand Hotelu Lublinianka w Lublinie, proj. Toya Design; fot. dzięki uprzejmości Inwestora
Modernizacja wnętrz IBB Grand Hotelu LubliniankaLublin, Krakowskie Przedmieście 56
AutorzyToya Design
InwestorIBB Grand Hotel Lublinianka
Data realizacji (koniec)2021

Grand Hotel Lublinianka znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu w samym centrum Lublina. Obiekt został wzniesiony w latach 1899-1900 jako siedziba Kasy Przemysłowców Lubelskich według projektu Gustawa Landaua-Gutentegera, autora m.in. Szkoły Zgromadzenia Kupców w Łodzi czy Domu Bankowego Wilhelma Landaua w Warszawie. Funkcję hotelową pełnił od końca II wojny światowej, ostatnio jednak przeszedł gruntowną modernizację. Projekt nowej aranżacji opracowało poznańskie biuro Toya Design.

Koncepcję oparliśmy na jednorodnym motywie graficznym, który stał się podstawą dla rozstrzygnięć strukturalnych i kolorystycznych. Wzór ten pojawia się na tapetach, wykładzinach podłogowych, sufitach oraz ścianach. Powstał dzięki autorskiemu przetworzeniu architektonicznych reliefów widniejących na elewacjach kamienic Lublina, tak dla miasta charakterystycznych, wywodzących się jeszcze z renesansu, z tradycji sgraffito – mówi Tomasz Wojtkowiak, założyciel pracowni Toya Design.

Projekt jest spójny formalnie dla całego hotelu, a jednocześnie zindywidualizowany dla poszczególnych wnętrz. Równoważy zasadę powtarzalności ze zróżnicowaniem form i wzorów, a przy tym zaskakuje odwagą zestawień, od silnego kontrastu kolorów po niuanse delikatnych konturów. Różnorodność form wyprowadzona ze wspólnej podstawy, wielokrotnie powtórzona, ale za każdym razem inna, jest czytelna dla odbiorcy i zrozumiała. Dzięki temu jest przyjazna i na pewno zostanie zaakceptowana przez gości hotelu – dodaje architekt.

WZORY LUBLINA: seria patternów inspirowanych detalami miasta Detale ikonicznych budynków Lublina stały się inspiracją dla architekta krajobrazu Tomasza Smutka do opracowania specjalnej kolekcji wzorów. Projekt powstał w ramach stypendium prezydenta Lublina.
Nie projektujemy dla siebie i swoich ambicji: rozmowa z Wojciechem Witkiem z Iliard Architecture & Interior Design Architektura i projektowanie wnętrz na pewno są efektem współpracy i zrozumienia wielu różnych potrzeb. Jest to bardzo trudne zadanie, którego nikt nie uczy na studiach – o projektowaniu hoteli w dobie pandemii, zmianach, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości i potrzebie ciągłego uczenia się z Wojciechem Witkiem, współzałożycielem biura Iliard Architecture & Interior Design, rozmawia Krzysztof Król.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Hotel Rosewood London Położony w pobliżu Covent Garden, City i West Endu pięciogwiazdkowy Rosewood London to jeden z najbardziej luksusowych londyńskich hoteli. Wybudowany w 1914 roku w stylu edwardiańskim według projektu H. Percy’ego Moncktona łączy angielskie dziedzictwo ze współczesnym wyrafinowaniem.
Przebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel Była pierwszą kamienicą w obecnej pierzei ulicy Powiśle. Teraz zyska nadbudowę w konstrukcji z drewna klejonego CLT i zupełnie nową funkcję. Projekt przebudowy opracowało BXB Studio.
Hotel Warszauer w Krakowie Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu. O nowej realizacji pracowni INDO Architekci pisze Marcin Brataniec.
Hotel Crowne Plaza Budapest: kolejna zagraniczna realizacja pracowni Tremend Wnętrza hotelu Crowne Plaza Budapest odnoszą się do niepowtarzalnej atmosfery węgierskiej stolicy pełnej urokliwych placów, uliczek i tętniących życiem kafejek. Architekci warszawskiej pracowni Tremend znakomicie oddali w nich klimat Budapesztu.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.
Pałac Branickich w Warszawie: hołd dla budowniczych powojennego miasta Dobiega końca adaptacja pałaców Branickich i Szaniawskich w Warszawie na butikowy hotel.  Za projekt przebudowy odpowiada studio architektoniczne SIETNICKI ze Szczecina, a za realizację spółka Budizol, znana między innymi z produkcji nowoczesnych prefabrykatów [GALERIA].