Architektura MuratorRealizacjeIbis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów

Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów

We wnętrzach hotelu Ibis Styles Sarajevo projektanci z wrocławskiej pracowni MIXD wykorzystali motywy nawiązujące między innymi do zimowej olimpiady z 1984 roku – wydarzenia, które mieszkańcy stolicy Bośni i Hercegowiny do dziś wspominają z nostalgią. Obiekt znalazł się właśnie w finale międzynarodowego konkursu HD Awards, organizowanego przez amerykański magazyn „Hospitality Design”.

Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów
Hotel Ibis Styles Sarajevo, proj. MIXD. Główną inspiracją projektu były zimowe igrzyska olimpijskie 1984 roku – wydarzenie, które mieszkańcy Sarajewa do dziś wspominają z ogromną nostalgią jako okres rozkwitu miasta
Hotel ibis Styles SarajevoDzemala Bijedica St 169A, Sarajewo 71000, Bośnia i Hercegowina
AutorzyMIXD
Zespół projektowyPiotr Kalinowski, Katarzyna Majer-Hola, Joanna Mazurek, Paweł Panek, Agnieszka Kaczara, Agata Motyka
Data realizacji (koniec)2019

Ibis Styles Sarajevo finalistą Hospitality Design Awards 2020

20 maja ogłoszono finalistów 16 edycji międzynarodowego konkursu HD Awards. Ten prestiżowy konkurs, organizowany przez amerykański magazyn „Hospitality Design”, wyróżnia najciekawsze projekty hoteli, restauracji, klubów, barów i innych wnętrz „hospitality”  z całego świata. W gronie finalistów, wyselekcjonowanym z ponad 750 zgłoszeń, znalazło się studio MIXD z projektem hotelu ibis Styles Sarajevo – w kategorii Selected Service Hotel.

– Już samo trafienie do finału tego konkursu to coś, co uważam za najwyższy dowód uznania w swojej zawodowej karierze. Jestem dumny, że nasze pomysły i praca teamu MIXD została doceniona przez wybitnych ekspertów, a nasz projekt znalazł się w gronie realizacji uznawanych globalnie za benchmarki – mówi Piotr Kalinowski, CEO i dyrektor kreatywny MIXD. Sam fakt tego, że działając jako MIXD zaledwie od 2,5 roku, stajemy w jednej konkursowej kategorii w szranki z Rockwell Group i Atelier Ace, i to w dodatku z naszym pierwszym sfinalizowanym projektem hotelowym, sprawia, że czujemy lekki zawrót głowy – dodaje.

Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów
Hotel Ibis Styles Sarajevo, proj. MIXD. We wnętrzach pojawiło się wiele sportowych odniesień – m. in. w postaci murali Karola Banacha – oraz lokalne rękodzieło: dywany, kilimy, meble, miedziane tace

Ibis Styles Sarajevo: bałkański miks

Otwarty w 2019 roku hotel Ibis Styles Sarajevo powstał z połączenia istniejącego budynku z nowo wybudowanym wieżowcem. Oferuje 192 indywidualnie zaaranżowanych pokoi. Projektanci z MIXD postanowili wykorzystać jak najwięcej elementów nawiązujących do specyfiki Sarajewa: jego architektury i historii. Znajdziemy tu także liczne nawiązania do lokalnego rzemiosła. Tłem dla tych wielowątkowych inspiracji są surowe i proste wykończenia, jak betonowe ściany w korytarzach i lobby, posadzka z żywicy epoksydowej czy wyeksponowane instalacje. Na parterze główna przestrzeń to lobby z recepcją i restauracja, którą zdobi ogromny mural autorstwa Karola Banacha – kompozycja nawiązująca do zimowego krajobrazu i wspomnianej olimpiady z 1984 roku. Gości hotelu wita zresztą portret wilka Vućko – oficjalnej maskotki zimowych igrzysk.

Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów
Hotel Ibis Styles Sarajevo, proj. MIXD. Uwagę jury zwróciło też na nawiązanie z ogromnym wyczuciem do trudnej historii tego regionu

Ibis Sarajevo: luksfery i baranice

Centralną przestrzeń lobby zajmuje szisza bar Chill Cafe z meblami miejscowych twórców i wełnianymi, wzorzystymi dywanami, które pojawiają się zarówno na podłodze, jak i ścianach. Barwne tkaniny wykorzystano też w identyfikacji wizualnej hotelu – na przykład jako numeracja pokoi. Na 15 piętrze znajduje się przeszklony z trzech stron Ingman Bar. Nazwano go tak na cześć najwyższego widocznego stąd szczytu, który był miejscem olimpijskich zmagań. Bar, w którym zgodnie z lokalnymi zwyczajami nie serwuje się alkoholu, zbudowany został z luksferów, a stojące przy nim stołki okrywają baranice. Widoki można tu też podziwiać ze specjalnie zaprojektowanej trybuny.

Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów
Hotel Ibis Styles Sarajevo, proj. MIXD. W tym hotelu chcieliśmy pokazać Bośnię i Hercegowinę taką, jaka jest: egzotyczny, wielokulturowy kraj, który powstał jak Feniks z popiołów - tłumaczą autorzy.

Hotel na cześć woli życia

W tym hotelu chcieliśmy pokazać Bośnię i Hercegowinę taką, jaka jest: egzotyczny, wielokulturowy kraj, który powstał jak Feniks z popiołów. Sarajewo jest tego szczególnym dowodem. W tym mieście do dziś jest wiele śladów wojny na Bałkanach, ale jest też wiele dowodów na to, jak bardzo mieszkający tam ludzie chcieli wrócić do normalnego życia. Znaki pocisków zostały załatane, a ściany pomalowane w pośpiechu, aby jak najszybciej rozpocząć wszystko od nowa. Ktoś może się zastanawiać, dlaczego pokoje ibis Styles Sarajevo wyglądają na niedokończone. To nie był nasz proces, to był proces Sarajewa i wola życia jego mieszkańców, ale my postanowiliśmy go uhonorować w naszym projekcie – podkreśla Piotr Kalinowski.

Projekt MIXD jest jedynym projektem polskiego studia, który znalazł się w finale konkursu Hospitality Design Awards 2020. Gala finałowa w Nowym Jorku planowana jest na 14 września 2020 roku .

Zdjęcia: Pion Studio

Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów
Zespół MIXD: Piotr Kalinowski, Katarzyna Majer-Hola, Joanna Mazurek, Paweł Panek, Agnieszka Kaczara, Agata Motyka
Hotel Breath-in w Łodzi Hotel Breath-In powstać ma w samym centrum w Łodzi, u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Budynek o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo CLT zaprojektowała lokalna pracownia MAKAA.
Zespół hotelowy Karkonosze Springs W Staniszowie na Dolnym Śląsku powstać ma zespół wypoczynkowy Karkonosze Springs. W skład kompleksu wejdzie hotel, budynek usługowy i 20 dwukondygnacyjnych obiektów mieszczących apartamenty. Projekt założenia opracowało Q2Studio.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Przebudowa hotelu Harenda / Warszawa Wyzwaniem było dostosowanie neoklasycznego budynku do współczesnych standardów hotelowych. Architektom zależało przede wszystkim na odzwierciedleniu historii oraz wielkomiejskiego charakteru miejsca, a także otwarciu się na miasto. O przebudowie warszawskiego hotelu Harenda pisze Marcin Garbacki.
Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim Na wrocławskim Ostrowie Tumskim stanął pięciogwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław Mgallery. Za projekt obiektu odpowiada lokalna pracownia Forum Architekci, a za aranżację wnętrz – medusa group.
Nie projektujemy dla siebie i swoich ambicji: rozmowa z Wojciechem Witkiem z Iliard Architecture & Interior Design Architektura i projektowanie wnętrz na pewno są efektem współpracy i zrozumienia wielu różnych potrzeb. Jest to bardzo trudne zadanie, którego nikt nie uczy na studiach – o projektowaniu hoteli w dobie pandemii, zmianach, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości i potrzebie ciągłego uczenia się z Wojciechem Witkiem, współzałożycielem biura Iliard Architecture & Interior Design, rozmawia Krzysztof Król.