Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów

i

Autor: Archiwum Architektury Hotel Ibis Styles Sarajevo, proj. MIXD. Główną inspiracją projektu były zimowe igrzyska olimpijskie 1984 roku – wydarzenie, które mieszkańcy Sarajewa do dziś wspominają z ogromną nostalgią jako okres rozkwitu miasta

Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów

2020-05-22 14:04

We wnętrzach hotelu Ibis Styles Sarajevo projektanci z wrocławskiej pracowni MIXD wykorzystali motywy nawiązujące między innymi do zimowej olimpiady z 1984 roku – wydarzenia, które mieszkańcy stolicy Bośni i Hercegowiny do dziś wspominają z nostalgią. Obiekt znalazł się właśnie w finale międzynarodowego konkursu HD Awards, organizowanego przez amerykański magazyn „Hospitality Design”.

Nazwa obiektu Hotel ibis Styles Sarajevo
Adres obiektu Dzemala Bijedica St 169A, Sarajewo 71000, Bośnia i Hercegowina
Autorzy MIXD
Zespół projektowy Piotr Kalinowski, Katarzyna Majer-Hola, Joanna Mazurek, Paweł Panek, Agnieszka Kaczara, Agata Motyka
Data realizacji (koniec) 2019

Ibis Styles Sarajevo finalistą Hospitality Design Awards 2020

20 maja ogłoszono finalistów 16 edycji międzynarodowego konkursu HD Awards. Ten prestiżowy konkurs, organizowany przez amerykański magazyn „Hospitality Design”, wyróżnia najciekawsze projekty hoteli, restauracji, klubów, barów i innych wnętrz „hospitality”  z całego świata. W gronie finalistów, wyselekcjonowanym z ponad 750 zgłoszeń, znalazło się studio MIXD z projektem hotelu ibis Styles Sarajevo – w kategorii Selected Service Hotel.– Już samo trafienie do finału tego konkursu to coś, co uważam za najwyższy dowód uznania w swojej zawodowej karierze. Jestem dumny, że nasze pomysły i praca teamu MIXD została doceniona przez wybitnych ekspertów, a nasz projekt znalazł się w gronie realizacji uznawanych globalnie za benchmarki – mówi Piotr Kalinowski, CEO i dyrektor kreatywny MIXD. Sam fakt tego, że działając jako MIXD zaledwie od 2,5 roku, stajemy w jednej konkursowej kategorii w szranki z Rockwell Group i Atelier Ace, i to w dodatku z naszym pierwszym sfinalizowanym projektem hotelowym, sprawia, że czujemy lekki zawrót głowy – dodaje.

Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów

i

Autor: Archiwum Architektury Hotel Ibis Styles Sarajevo, proj. MIXD. We wnętrzach pojawiło się wiele sportowych odniesień – m. in. w postaci murali Karola Banacha – oraz lokalne rękodzieło: dywany, kilimy, meble, miedziane tace

Ibis Styles Sarajevo: bałkański miks

Otwarty w 2019 roku hotel Ibis Styles Sarajevo powstał z połączenia istniejącego budynku z nowo wybudowanym wieżowcem. Oferuje 192 indywidualnie zaaranżowanych pokoi. Projektanci z MIXD postanowili wykorzystać jak najwięcej elementów nawiązujących do specyfiki Sarajewa: jego architektury i historii. Znajdziemy tu także liczne nawiązania do lokalnego rzemiosła. Tłem dla tych wielowątkowych inspiracji są surowe i proste wykończenia, jak betonowe ściany w korytarzach i lobby, posadzka z żywicy epoksydowej czy wyeksponowane instalacje. Na parterze główna przestrzeń to lobby z recepcją i restauracja, którą zdobi ogromny mural autorstwa Karola Banacha – kompozycja nawiązująca do zimowego krajobrazu i wspomnianej olimpiady z 1984 roku. Gości hotelu wita zresztą portret wilka Vućko – oficjalnej maskotki zimowych igrzysk.

Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów

i

Autor: Archiwum Architektury Hotel Ibis Styles Sarajevo, proj. MIXD. Uwagę jury zwróciło też na nawiązanie z ogromnym wyczuciem do trudnej historii tego regionu

Ibis Sarajevo: luksfery i baranice

Centralną przestrzeń lobby zajmuje szisza bar Chill Cafe z meblami miejscowych twórców i wełnianymi, wzorzystymi dywanami, które pojawiają się zarówno na podłodze, jak i ścianach. Barwne tkaniny wykorzystano też w identyfikacji wizualnej hotelu – na przykład jako numeracja pokoi. Na 15 piętrze znajduje się przeszklony z trzech stron Ingman Bar. Nazwano go tak na cześć najwyższego widocznego stąd szczytu, który był miejscem olimpijskich zmagań. Bar, w którym zgodnie z lokalnymi zwyczajami nie serwuje się alkoholu, zbudowany został z luksferów, a stojące przy nim stołki okrywają baranice. Widoki można tu też podziwiać ze specjalnie zaprojektowanej trybuny.

Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów

i

Autor: Archiwum Architektury Hotel Ibis Styles Sarajevo, proj. MIXD. W tym hotelu chcieliśmy pokazać Bośnię i Hercegowinę taką, jaka jest: egzotyczny, wielokulturowy kraj, który powstał jak Feniks z popiołów - tłumaczą autorzy.

Hotel na cześć woli życia

W tym hotelu chcieliśmy pokazać Bośnię i Hercegowinę taką, jaka jest: egzotyczny, wielokulturowy kraj, który powstał jak Feniks z popiołów. Sarajewo jest tego szczególnym dowodem. W tym mieście do dziś jest wiele śladów wojny na Bałkanach, ale jest też wiele dowodów na to, jak bardzo mieszkający tam ludzie chcieli wrócić do normalnego życia. Znaki pocisków zostały załatane, a ściany pomalowane w pośpiechu, aby jak najszybciej rozpocząć wszystko od nowa. Ktoś może się zastanawiać, dlaczego pokoje ibis Styles Sarajevo wyglądają na niedokończone. To nie był nasz proces, to był proces Sarajewa i wola życia jego mieszkańców, ale my postanowiliśmy go uhonorować w naszym projekcie – podkreśla Piotr Kalinowski.

Projekt MIXD jest jedynym projektem polskiego studia, który znalazł się w finale konkursu Hospitality Design Awards 2020. Gala finałowa w Nowym Jorku planowana jest na 14 września 2020 roku .

Zdjęcia: Pion Studio

Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół MIXD: Piotr Kalinowski, Katarzyna Majer-Hola, Joanna Mazurek, Paweł Panek, Agnieszka Kaczara, Agata Motyka