domy

Jeden z najlepszych młodych architektów w Europie zaprojektował modernistyczny dom w Gdyni Orłowie

2024-11-16 18:33

Ten dom wygląda tak, jakby stał tu od zawsze. Ale jest nowym budynkiem, którego projektanci stanęli przed wyzwaniem - jak się upodobnić do innych, a jednocześnie wyróżnić. To tym bardziej ciekawie, że tuż obok stoi ich wcześniejsza realizacja z 2017 roku. To projekty pracowni IFA Group i Kamila Domachowskiego - jednego z najlepszych młodych architektów w Europie.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Architektura tła razy dwa na urokliwej ulicy w willowej części miasta
  2. Znajdź różnicę, czyli tak podobne, a jednak inne
  3. Zobacz, jak wyglądały domy stojące w miejscu nowych realizacji
  4. Totalna eliminacja zbędnych elementów z pola widzenia
  5. Kamil Domachowski wśród najlepszych młodych architektów w Europie
  6. Zobacz, jak wyglądał pierwszy Dom na Świętopełka (projekt 2017) 

Architektura tła razy dwa na urokliwej ulicy w willowej części miasta

Dom jednorodzinny w Gdyni Orłowie został ukończony w 2023 roku. Dom znajduje się na styku dwóch dzielnic – zabytkowej i współczesnej. Bryła stworzona przez architektów jest historycznym rysem we współczesnej interpretacji. 

Jego autorem jest pracownia IFA Group (zespół Kamil Domachowski, Maciej Busch, Karolina Wood-Domachowska, Jakub Brzuchański, Magdalena Klimowicz oraz Adrianna Jemioł). To kolejna realizacja tej pracowni przy gdyńskiej ulicy Świętopełka. Po sąsiedzku stoi dom ich autorstwa - zaprojektowany w 2017 roku, a ukończony w 2020 roku. W oby tych przypadkach architekci musieli odnaleźć się w formie, proporcjach i kolorystyce nawiązującej do sąsiedniej zabudowy. Ten obszar Gdyni znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej.

Architektura Murator Google News
Autor:

Znajdź różnicę, czyli tak podobne, a jednak inne

Obie te inwestycje łączy kilka kwestii. Oba powstały w miejscu istniejących domów, które powstały w latach 50. XX wieku, i zostały zburzone. Nowoczesna technologia miała przyjąć formę modernistycznej architektury z lat 20. ubiegłego wieku. Dzięki temu - mimo swojej nowości - miały stwarzać wrażenie, że stoją tu od zawsze. Lider pracowni IFA Group, Kamil Domachowski, przekonuje, że jest to „architektura tła”, która dzięki przyjęciu taką samą formę dwóch prostopadłościanów nie wyróżnia się z otoczenia, a jednocześnie buduje swoją jakość za pomocą umiejętnego operowania detalem. Nową myślą w opisywanej tu realizacji ma być nowoczesne zlicowanie okien.

Dzięki temu zabiegowi uwidoczniła się kolejność zdarzeń w historii tej architektury

czytamy w materiałach opracowanych przez pracownię. Architekci przekonują, że szklane ściany uzyskane przez zlicowanie okien przepuszczają więcej światła do wnętrza domu, a jednocześnie - dzięki ich odpowiedniemu ustawieniu - pozwalają na zachowanie intymności domowników.

W górnej części dachu wkomponowaliśmy okno, na które szczególną uwagę zwrócił inwestor. Związany jest z branżą medyczną, a to okno przypomina stetoskop lekarski

- podkreśla architekt.

Zobacz, jak wyglądały domy stojące w miejscu nowych realizacji

Tak w 2017 roku prezentowały się domy, które musiały ustąpić miejsca nowym realizacjom. Zdjęcia prezentujemy dzięki serwisowi Google Maps. 

Domy na Świętopełka przed wyburzeniem

i

Autor: Google Maps Tak w 2017 roku prezentowały się domy, które musiały ustąpić miejsca nowym realizacjom.
Domy na Świętopełka przed wyburzeniem

i

Autor: Google Maps Tak w 2017 roku prezentowały się domy, które musiały ustąpić miejsca nowym realizacjom.

Totalna eliminacja zbędnych elementów z pola widzenia

Zarówno dziś, jak i w 2017 roku, architektom zależało na eliminacji wszystkich zbędnych detali, które zakłóciłyby dążenie do uzyskania minimalistycznej formy. Dlatego np. ukryto wszystkie rynny i rury (poprowadzono je w warstwie ocieplenia ścian). Znajdziemy tu także często stosowane przez Domachowskiego zabiegi, mające podkreślić płynne przechodzenie poszczególnych elementów i surowy, betonowy charakter tych domów. Realizacja z 2023 roku wydaje się prezentować kolejny etap doskonalenia tej praktyki.

Poszukiwanie istoty rzeczy w kontekście, pozbawione zbędnych dodatków, to proces kreatywny, który pragnę realizować. Projekt to pomysł, który łączy wszystkie elementy: funkcję, zadania, marzenia, emocje, i projektowanie. Znalezienie tego powiązania jest kluczowe dla stworzenia indywidualnej wartości. Badamy formę dociekliwie, odcinając zbędne detale jak przy rzeźbie, jednocześnie zwracając ogromną uwagę na szczegóły. Praca nad modelem to istotny etap w procesie twórczym

Słowo „bryła” w odniesieniu do tego domu wydaje się bardzo adekwatne, bo dom jest jakby wyciosany z jednej śnieżnobiałej bryły. Strefa wejścia jest wyciągnięta na zewnątrz z tej samej materii, kształtem nawiązuje do formy dachu. Warto zauważyć, że stolarka okienna jest dopasowana kolorystyką do podłoża. Na parterze i piętrze okna są białe, a na samej górze okna mają kolor identyczny z blachą tytanowo-cynkową, z której wykonano dach - mówi Domachowski.

przekonuje Kamil Domachowski.

Kamil Domachowski wśród najlepszych młodych architektów w Europie

Kamil Domachowski od 2014 roku prowadzi w Gdańsku pracownię IFA Group, która specjalizuje się w projektach domów jednorodzinnych i wnętrz. Ma też na koncie wyróżnienia w konkursach na projekt przystani kajakowej w Augustowie, ogrodu doświadczeń w Marszewie czy przebudowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Zaprojektowana przez pracownię klinika dentystyczna w gdańskim Wrzeszczu znalazła się w tym roku na shortliście międzynarodowego plebiscytu The Plan Award 2024 w kategorii “Health”.

Przeczytaj: 

- Metamorfoza dawnego spichlerza w Gdańsku. Mieści nowoczesną klinikę dentystyczną

- Rozbudowa domu jednorodzinnego z lat 70. Efekt: Dom z czapką, projektu IFAgroup

- Najpiękniejsze wnętrza w Polsce. Wybrali je architekci wnętrz

W tym roku – razem z Konradem Loesch – znalazł się na europejskiej liście “40 under 40”. To ważne wyróżnienie przyznawane co roku przez The Chicago Athenaeum Museum oraz The European Centre dla młodych architektów, którzy w najbliższej przyszłości będą kształtować oblicze architektury. Nagroda przyznawana jest pojedynczym osobom, nawet jeśli te są już właścicielami firm lub liderami większych zespołów.

Przeczytaj więcej o tym wyróżnieniu TUTAJ

Zobacz, jak wyglądał pierwszy Dom na Świętopełka (projekt 2017) 

Listen to "Zbigniew Maćków. Robi się gęsto" on Spreaker.