Architektura MuratorRealizacjeKawiarnia Sausalito / Hongkong

Kawiarnia Sausalito / Hongkong

Projekt Nataszy Minasiewicz w jednej z najgęściej zabudowanych dzielnic Hongkongu powstał z inspiracji teorią formy otwartej Oskara Hansena – pisze dla „Architektury-murator” Emily Verla Bovino.

Kawiarnia Sausalito / Hongkong
Toaleta ograniczona obłą ścianą pokrytą w całości metodą „pebble wash" dzięki plastyczności tego materiału; fot. Natasza Minasiewicz
Café Sausalito201 Tai Nan St, Sham Shui Po, Hong Kong SAR
AutorzyNatasza Minasiewicz
Współpraca autorskaJennifer Hu (NNEE Studio)
KonstrukcjaChung Shing Contracting
Generalny wykonawcaChung Shing Contracting
InwestorMichael Tam
Powierzchnia użytkowa65.0 m²
Kubatura305.0 m³
Projekt2020
Data realizacji (koniec)2020

Gdy popularny magazyn „TimeOut” ogłosił Sham Shui Po – jedną z najgęściej zabudowanych dzielnic Hongkongu – trzecią w kolejności „najbardziej cool dzielnicą” na świecie, wiele osób przewróciło oczyma. To, że ta robotnicza dzielnica potrzebuje „młodych kreatywnych”, brzmiało w najlepszym przypadku humorystycznie, w najgorszym protekcjonalnie. Deweloperzy niedawno zaczęli sprzedaż mieszkań w nowo wzniesionych zespołach mieszkaniowych mających uzdrowić rynek nieruchomości w Hongkongu. Jednak to, co istotne dla Sham Shui Po, to nie „nowa energia”, ale mniej pretensjonalnych projektów, właśnie takich jak nowo przeprojektowana kawiarnia Sausalito istniejąca przy ulicy Tai Nan od 2014 roku. Pomysł zaaranżowania jej na nowo pojawił się u właściciela Michaela Tama, gdy w 2020 roku Savannah College of Art and Design – amerykańska szkoła dizajnu, w której prowadzona była filia kawiarni – ogłosił, że zamyka kampus w Sham Shui Po. Wówczas Michael Tam zwrócił się do Nataszy Minasiewicz, profesorki SCAD, która skończyła Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Wrocławskiej i zaraz po studiach wyjechała do Azji, by pomogła mu, przy niewielkich nakładach finansowych, przeprojektować lokal przy ulicy Tai Nan.

Architekt Wnętrz – pobierz nowe wydanie! W najnowszym wydaniu magazynu „Architekt Wnętrz” m.in. prezentacja niecodziennej adaptacji XIV-wiecznego kościoła w Gironelli, rozmowa z projektantką Mają Ganszyniec, trendy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych.
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Wnętrze Roku SAW 2022: startuje II edycja konkursu na najlepsze projekty wnętrzarskie Rusza II edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Jurorzy wyłonią najlepsze wnętrza prywatne i publiczne z lat 2019-2022. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym konkursu.
Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.
Mieszkanie Kos w Poznaniu: apartament z przestrzenią do pracy Apartament zlokalizowany na trzecim piętrze budynku w centrum Poznania powstał w wyniku połączenia dwóch mieszkań. Projekt zakładał zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, by możliwe było połączenie funkcji mieszkalnej z przestrzenią do pracy.