Architektura MuratorRealizacjeKładka w Busku-Zdroju

Kładka w Busku-Zdroju

Kładka w Busku to wielka rzeźba o własnej dramaturgii, zmieniająca swój wygląd z każdym krokiem obserwatora w otwartym, relatywnie banalnym krajobrazie – o nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł.

Kładka w Busku-Zdroju
Kładka w Busku-Zdroju, proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak; fot. Juliusz Sokołowski

Ponidzie to kraina Stefana Żeromskiego. Tutaj toczy swe wody Łośna, dopływ Białej Nidy – owa „wierna rzeka”. Jest też uzdrowisko, które śmiało mogłoby odgrywać Cisy z „Ludzi bezdomnych”, a nazywa się Busko-Zdrój. Jest też – a jakże – i doktor Judym, choć ów tutejszy zasłużony lekarz, którego już za życia tak próbowano określać, bronił się przed tym porównaniem. Skądinąd słusznie. Szymon Starkiewicz (1877-1962), pediatra wykształcony w Moskwie i Warszawie, pionier kompleksowej dziecięcej rehabilitacji, społecznik i wolnomularz był – w przeciwieństwie do Judyma – uparty i skuteczny. Jego zasługą jest utworzenie pierwszego w Polsce sanatorium dla dzieci. Obok namiotów, podarowanych przez amerykański Czerwony Krzyż, z pomocą filantropów z Zagłębia wybudował klinikę Na Górce. Jej ciekawy, utrzymany w duchu art deco projekt wykonał nieodpłatnie Jan Koszczyc-Witkiewicz. Obiekt ten znajduje się na samym szczycie niewysokiego, ale jednak górującego nad miastem wzgórza. Jest stosunkowo oddalony od centrum uzdrowiska, którego główny punkt wyznaczają Łazienki wzniesione w 1836 roku przez Henryka Marconiego, architekta, który tak mocno wpłynął na kształt architektury Warszawy. Pawilon Marconiego, ozdobiony korynckimi kolumnami, otacza kilkunastohektarowy park. Został on właśnie w tych dniach połączony z parkiem wokół sanatorium Na Górce (jego dzisiejsza oficjalna nazwa to Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka”). Elementem integrującym jest kładka pieszo-rowerowa przerzucona nad ulicą imienia dr Szymona Starkiewicza. Nawiasem mówiąc, w Wielkiej Loży Narodowej Zgoda Polaków nosił on nazwisko – Szymon Górka.

Wykonana z kortenowskiej stali kładka projektu krakowskiego Biura Projektów Lewicki Łatak to długie proste, łagodne podejście, mocno zaakcentowane przekroczenie ulicy i trzy rozejścia po drugiej stronie: dwa krzywoliniowe i jedno osiowe, wycelowane na środek symetrycznej fasady kliniki. Trzeba podkreślić z całą siłą – ten obiekt niewiele ma wspólnego z tym, co tradycyjnie wiążemy z architekturą przepraw – estakad, mostów, wiaduktów. To nie jest kolejna wariacja na temat lekkiego, atrakcyjnie zawieszonego, czy jakoś sztucznie skomplikowanego mostu. Inspiracja nie idzie tu od konstrukcji mostowych, choć oczywiście konstrukcja jest ważna i innowacyjnie pomyślana.

Osiedle Family Hub w Krakowie Osiedle smukłych, kameralnych szeregowców na obrzeżach Krakowa jest odzwierciedleniem marzenia o własnym domku na przedmieściach. O nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Grzegorz Stiasny.
Kładka / Dobczyce Realizacja, po jubilersku dopracowana w detalach, w nieoczywisty sposób wiąże różne światy form. O kładce pieszo-rowerowej w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł.
Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak z nagrodą Międzynarodowej Unii Architektów (UIA) Krakowscy architekci Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak zdobyli wyróżnienie w konkursie o nagrodę Międzynarodowej Unii Architektów im. Vassilisa Sgoutasa za realizacje na rzecz osób wykluczonych. Jury doceniło ich wkład w tworzenie przestrzeni sprzyjających integracji i ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnościami.
Obserwatorium / Niepołomice Pomimo trudnego tematu rozbudowy i ograniczonego budżetu architektom udało się umiejętnie połączyć nową bryłę z istniejącym planetarium. O nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Maciej Hawrylak.
Biuro Projektów Lewicki Łatak we Wrocławiu Berlińską wystawę Biura Projektów Lewicki Łatak będzie można zobaczyć we Wrocławiu! Ekspozycja, na którą składa się kilka wybranych przez pracownię realizacji, do 25 sierpnia prezentowana będzie w Muzeum Architektury.
Projekt kładki pieszo-rowerowej w Busku Zdroju I nagrodę konkursie na projekt kładki pieszo-rowerowej w Busku Zdroju otrzymała koncepcja pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak. Kładka połączy obszar przy szpitalu dziecięcym "Górka" z terenami parkowymi w centralnej części uzdrowiska.