Architektura MuratorRealizacjeKlub Studio / Kraków

Klub Studio / Kraków

Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.

Klub Studio / Kraków
fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl
Przebudowa, nadbudowa i rozbudowa budynku Klub Studio Kraków, ul. Budryka 4
AutorzyASA Stożek Architekci sp. z o.o., architekci Jerzy Stożek
Architektura wnętrzJerzy Stożek
KonstrukcjaWojciech Mucha
Generalny wykonawcaPrzedsiębiorstwo Budowlane CZĘSTOBUD Damian Świącik
InwestorAkademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Powierzchnia zabudowy2328.0 m²
Powierzchnia użytkowa4018.0 m²
Kubatura21533.0 m³
Projekt (data)2015
Data realizacji (koniec)2017
Koszt inwestycji18 000 000 PLN

Studiowałem w latach 90., kiedy „kultura studencka” kwitła. Koncerty juwenaliów taplały się w błocie, a studenci imprezowali przy ogniskach pomiędzy akademikami. Kluby studenckie miały wystrój z dykty, paździerza, gipsu i szmat à la Piwnica Pod Baranami i były upchane ludźmi po obu stronach scen ponad granice możliwości. Dzisiaj przeznaczenie przestrzeni oraz jej użytkownicy zmieniły się. Klub w dawnej stołówce pośrodku miasteczka akademickiego sąsiaduje ze sklepem spożywczym i musi „walczyć o klienta”, bo i studenci są inni, bywają raczej konsumentami miejsc, a nie ich współtwórcami. A może mają inną niż kiedyś wizję swoich miejsc.

Klub Studio to próba przeniesienia idei klubu studenckiego we współczesność. Autor przedstawia budynek jako sprawną maszynę i choć na pozór funkcja zdaje się tu dominować, to jest ona raczej miejscem odbicia do działania i właśnie ona daje życie. Instytucja kultury musi być dziś otwartą na zmiany i sprawnie zarządzaną firmą. Niezależne wejścia, wiele możliwości podziału i łączenia sceny, widowni oraz holu, przytulne kąty i sala, która zmieści nawet dwa tysiące ludzi, pozwalają na organizację koncertu, spektaklu, dyskoteki, górniczego święta i kameralnej imprezy. Są salki dla biznesu i studio nagrań. Całość zarówno od strony podziałów przestrzeni, jak i formy to konsola pozwalająca na kontrolę chaosu zmian. Ta forma przyjmie ich wiele. Klub to wydarzenia i czas pomiędzy nimi. Po to, by był on miejscem żywym na co dzień, wskrzeszono ideę uczelnianego browaru, co stanowi wyjątek w skali kraju. Piwo jest nie tylko towarzyskim napędem, lecz także przedłuża górnicze i hutnicze tradycje Akademii. Browar warzy pilsnera, marcowe czy portera, a sala i kuchnia są gotowe na obsługę tradycyjnych świąt z wydawaniem do piwa 500 golonek naraz. Projektanci tak zaaranżowali tę część budynku, aby odwiedzający mogli zobaczyć cały proces produkcji, również z zewnątrz. Na dachu postawiono kilka uli, a miód ponoć „idzie” do piwa.

Tagi:
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.