Architektura MuratorRealizacjeKlubokawiarnia i bufet w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku

Klubokawiarnia i bufet w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku

Po ponad dwóch latach działalności Gdański Teatr Szekspirowski doczekał się własnej klubokawiarni i bufetu dla aktorów. Wnętrza obu przestrzeni powstały według projektu Marty Koniczuk, która sięgnęła po teatralne inspiracje i meble polskich projektantów.

Klubokawiarnia i bufet w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku
Fot. foto&mohito, źródło: materiały prasowe

Teatr Szekspirowski w Gdańsku otwarto we wrześniu 2014 roku po dziesięciu latach budowy. Instytucja powołana do życia z inicjatywy teatrologa Jerzego Limona, nawiązuje do sceny elżbietańskiej, która istniała tu na początku XVII wieku. Obiekt powstał w pobliżu miejsca, w którym według materiałów archiwalnych działała tzw. Szkoła Fechtunku, gdzie wystawiano dramaty Szekspira. Projekt budynku opracował włoski architekt Renato Rizzi, ze strony polskiej wspierany przez Studio A4.

Choć teatr funkcjonuje z powodzeniem już od ponad dwóch lat, dopiero na początku 2017 roku zainaugurowano działalność klubokawiarni i bufetu dla aktorów. Projekt aranżacji obu pomieszczeń opracowała Marta Koniczuk, prowadząca własną pracownię absolwentka Architektury Wnętrz na Wydziale Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autorka scenografii teatralnych i filmowych.

We wnętrzu kawiarni pojawiają się inspiracje teatralną maszynerią – biegnące po obu stronach baru sznury przywodzą na myśl maszynerię służącą do opuszczania i podnoszenia dekoracji. Dzięki otworom w stropie liny biegną przez wszystkie piętra budynku. Sąsiadującą z kawiarnią przestrzeń wystawienniczą oddzielono od baru przegrodą z projekcją cytatów szekspirowskich. Centralne miejsce w przestrzeni zajmuje stalowy bar wykonany przez Mariusza Burdeka. Metalowa powierzchnia imituje zasłonę, a wiernie oddane fałdy zdają się zaprzeczać twardości materiału. Uwagę we wnętrzu zwracają zarówno też lampy, które nawiązują do elżbietańskich konstrukcji sukien. Podobnie jak w klubokawiarni, również w bufecie dominuje kontrast bieli i czerni oraz graficzne akcenty w postaci tytułów szekspirowskich sztuk. W obu przestrzeniach autorka projektu sięgnęła po projekty polskich dizajnerów i marek, na przykład fotele Mula firmy Noti, sofę Ohio marki Sits, czy krzesła i hokery Fameg.

Tagi:
Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski W nowym budynku realizowanym w ramach inwestycji DOKI Living powstaną 292 mieszkania. Obiekt składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi.
Muzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego. W budynku mają się znaleźć także apartamenty na wynajem.
Gdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność! 25 czerwca zainaugurowała działalność Gdańska Rada Architektury. W skład tego 18-osobowego gremium wchodzą m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Ewa Kuryłowicz, Zbigniew Maćków, Bolesław Stelmach, Jacek Droszcz i Monika Arczyńska. Zadaniem rady jest dbanie o wysoką jakość rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych na terenie miasta.
Osiedle Nadmotławie Apartments w Gdańsku Powstaje kolejny etap osiedla Nadmotławie Apartments w Gdańsku. Projekt całego założenia opracowało lokalne biuro SIM Architekci.
Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA] Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.