Architektura MuratorRealizacjeKlubokawiarnia i bufet w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku

Klubokawiarnia i bufet w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku

Po ponad dwóch latach działalności Gdański Teatr Szekspirowski doczekał się własnej klubokawiarni i bufetu dla aktorów. Wnętrza obu przestrzeni powstały według projektu Marty Koniczuk, która sięgnęła po teatralne inspiracje i meble polskich projektantów.

Klubokawiarnia i bufet w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku
Fot. foto&mohito, źródło: materiały prasowe

Teatr Szekspirowski w Gdańsku otwarto we wrześniu 2014 roku po dziesięciu latach budowy. Instytucja powołana do życia z inicjatywy teatrologa Jerzego Limona, nawiązuje do sceny elżbietańskiej, która istniała tu na początku XVII wieku. Obiekt powstał w pobliżu miejsca, w którym według materiałów archiwalnych działała tzw. Szkoła Fechtunku, gdzie wystawiano dramaty Szekspira. Projekt budynku opracował włoski architekt Renato Rizzi, ze strony polskiej wspierany przez Studio A4.

Choć teatr funkcjonuje z powodzeniem już od ponad dwóch lat, dopiero na początku 2017 roku zainaugurowano działalność klubokawiarni i bufetu dla aktorów. Projekt aranżacji obu pomieszczeń opracowała Marta Koniczuk, prowadząca własną pracownię absolwentka Architektury Wnętrz na Wydziale Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autorka scenografii teatralnych i filmowych.

We wnętrzu kawiarni pojawiają się inspiracje teatralną maszynerią – biegnące po obu stronach baru sznury przywodzą na myśl maszynerię służącą do opuszczania i podnoszenia dekoracji. Dzięki otworom w stropie liny biegną przez wszystkie piętra budynku. Sąsiadującą z kawiarnią przestrzeń wystawienniczą oddzielono od baru przegrodą z projekcją cytatów szekspirowskich. Centralne miejsce w przestrzeni zajmuje stalowy bar wykonany przez Mariusza Burdeka. Metalowa powierzchnia imituje zasłonę, a wiernie oddane fałdy zdają się zaprzeczać twardości materiału. Uwagę we wnętrzu zwracają zarówno też lampy, które nawiązują do elżbietańskich konstrukcji sukien. Podobnie jak w klubokawiarni, również w bufecie dominuje kontrast bieli i czerni oraz graficzne akcenty w postaci tytułów szekspirowskich sztuk. W obu przestrzeniach autorka projektu sięgnęła po projekty polskich dizajnerów i marek, na przykład fotele Mula firmy Noti, sofę Ohio marki Sits, czy krzesła i hokery Fameg.

Tagi:
Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.