Architektura MuratorRealizacjeLiberty Motors w Piasecznie: największy salon motocyklowy w Europie

Liberty Motors w Piasecznie: największy salon motocyklowy w Europie

W podwarszawskim w Piasecznie stanął kolejny salon łódzkiej firmy Liberty Motors.  Budynek o powierzchni 9000 m² to obecnie jeden z największych salonów motocyklowych w Europie. Za jego projekt odpowiada pracownia REFORM Architekt.

Liberty Motors w Piasecznie: największy salon motocyklowy w Europie
Salon Liberty Motors w Piasecznie; proj. REFORM Architekt
Salon Liberty Motors Piaseczno, ul. Puławska 44
AutorzyReform Architekt Group, architekci Marcin Tomaszewski, Anna Krajewska
InwestorPuławska Property
Powierzchnia użytkowa9000.0 m²
Projekt (data)2019
Data realizacji (koniec)2020

Salon Liberty Motors w Piasecznie to trzykondygnacyjny budynek z garażem podziemnym o powierzchni 9000 m². Usytuowany przy ulicy Puławskiej, oferuje motocykle i akcesoria takich marek jak: Ducati, Aprilii, Moto Guzzi, Yamaha, BMW, Piaggio czy Vespa. Prosta bryła na planie sześcianu otrzymała czarne wykończenie z płyt kompozytowych i detale z cortenu. Na specjalne zamówienie naszej pracowni został dobrany do niego kolor z serii Rockpanel firmy ROCKWOOL. Zależało mi, by wskazany odcień jak najbardziej imitował rdzę – mówi architekt Marcin Tomaszewski z biura REFORM. Frontową część budynku Liberty Motors w Piasecznie ujęto w cortenową ramę, biegnącą wzdłuż gzymsu i schodzącą w dół w strefie głównego wejścia. Uzupełnienie kompozycji stanowią nieregularnie rozmieszczone szklane tafle. Wypełnienie pomiędzy szklanymi elementami stanowi czarny alucobond.

Zadaniem autorów salonu Liberty Motors w Piasecznie było wydzielenie dla każdej z marek osobnej strefy. Rozplanowali przestrzeń w taki sposób, by do poszczególnych sklepów prowadziły z zewnątrz osobne wejścia, ale by w środku wszystkie łaczyły się w jeden funkcjonalny showroom. Pierwsza kondygnacja została w całości zajęta przez grupę Liberty Motors. Do dyspozycji klientów Liberty Motors w Piasecznie jest także salon I'M Inter Motors z odzieżą, kaskami i akcesoriami motocyklowymi. Strefa relaksu oraz fitness zlokalizowane zostały na ostatniej kondygnacji. Na tyłach salonu architekci zaprojektowali duży serwis motocyklowy dla wszystkich marek, który jest widoczny z każdego brandu. Będąc w salonie, klienci mogą obserwować przez szybę etapy serwisowania swoich motocykli.

Autor: Piotr Prus
W aktualnym numerze Architektury