Inwestor | Łódzka Ogręgowa Izba Architektów RP |
Powierzchnia całkowita | 325.0 m² |
Projekt | 2013-2014 |
Data realizacji (początek) | 2014 |
Data realizacji (koniec) | 2015 |
Koszt inwestycji | 2 000 000 PLN |
Łódzka Okręgowa Izba Architektów nigdy dotąd nie miała miejsca na mapie Łodzi, którym mogłaby się pochwalić i do którego mogłaby z dumą zapraszać. Poprzednie lokalizacje pokrywały jedynie zapotrzebowanie na działalność administracyjną Izby. Tym ważniejszym wydarzeniem jest przeprowadzka do nowej siedziby w zabytkowej pętli tramwajowej, w południowo-wschodnim narożniku Staromiejskiego Parku. Pośród zieleni i przy jednym z centralnych skrzyżowań Izba wreszcie znalazła swoje miejsce, by dzielić się wiedzą i pasją do architektury.
Modernistyczny budynek pętli tramwajowej powstał w latach 1951-1953 według projektu architektów Romana Manna i Władysława Wiśniewskiego. Bryłę obiektu tworzy podłużne zadaszenie oparte na żelbetowej konstrukcji wspornikowej. Cała struktura w planie ma kształt odwróconej litery ‘s’ i rozciąga się wzdłuż torów. Podporę stanowi pojedynczy rząd słupów, rozmieszczony wzdłuż podłużnej osi. Znajdujące się na krańcach wiaty pawilony pełniły niegdyś funkcję poczekalni. Zbudowane zostały na planie lekko wygiętego prostokąta z zaokrąglonymi narożnikami od strony zewnętrznej. W części centralnej znajdują się natomiast dwa okrągłe kioski.
Budynek został odnowiony z pełnym szacunkiem do pierwotnej formy. Przebudowę podzielono na dwa etapy, z których pierwszy zakładał wykonanie najważniejszych prac. Wzorując się w pełni na pierwotnej formie, odnowiono części kubaturowe, zadaszenie oraz posadzki. Wymieniono stolarkę, uzupełniono okładziny klinkierowe cokołów oraz tynki. Dobór większości materiałów i kolorów - m.in. wzoru posadzki oraz stolarki zewnętrznej - dokonany został na podstawie odkrywek i istniejących materiałów historycznych o obiekcie, w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Łodzi. Dzięki zewnętrznemu oświetleniu wzmocniono rzeźbę konstrukcji pod zadaszeniem, bardziej ekspresyjną od środka, rozpuszczającą się ku zewnętrzu. W jednym z pawilonów zaaranżowano biura administracji Izby architektów, w drugim tzw. Klub Architekta, który ma być miejscem spotkań oraz wystaw. Dwa małe kioski będą wykorzystane w zależności od zapotrzebowania oraz pomysłów, które pojawią się w trakcie użytkowania. Zgodnie z planem, w drugim etapie inwestycji po obwodzie zadaszenia zainstalowana zostanie ściana kurtynowa, która wydzieli przestrzeń pod dwie sale konferencyjne - istotne dla Izby ze względu na organizowane przez nią liczne zgromadzenia.
Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to miasto przekazało obiekt Izbie. Pomysłodawcą był łódzki architekt Marek Diehl. Ogromne znaczenie miała też determinacja ówczesnego przewodniczącego Łódzkiej Izby Architektów Romana Wieszczka. Pierwszy etap sfinansowano ze składek członkowskich oraz z dotacji miejskiego konserwatora zabytków. Realizacja drugiego etapu będzie musiała poczekać, aż uda się pozyskać nowe fundusze.