Architektura MuratorRealizacjeMiejsce tworzenia zmiennych idei – o projekcie Muzeum nad Wisłą Adolf Krischanitz

Miejsce tworzenia zmiennych idei – o projekcie Muzeum nad Wisłą Adolf Krischanitz

Sala została zbudowana z prefabrykowanych elementów drewnianych, dalekich od uwodzicielskiej afektacji formalnej: skrzynka na wydarzenia w środku, a płótno dla artystycznych znaków na zewnątrz; przyciągająca uwagę nie jako architektura, ale jako wydarzenie; nie jako rzeźba, a raczej miejsce tworzenia zmiennych idei – pisze Adolf Krischanitz.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Muzeum znajduje się na lewym brzegu Wisły, w sąsiedztwie nadrzecznych bulwarów, których odcinek od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego ma zostać otwarty na początku lipca tego roku. Fot. Marcin Czechowicz

Strategia była taka: nie mamy szans, więc zróbmy to! Budżet wydawał się niemal absurdalny i nic by się nie udało bez sponsorów, jak wkrótce sami odkryliśmy. Pewnego dnia odwiedziły mnie dwie młode damy, Coco Kühn i Constanze Kleiner [artystka i kuratorka, inicjatorki budowy pawilonu w Berlinie – przyp. red.], a usłyszawszy o Kunsthalle w Wiedniu, poprosiły o wskazówki, jak tanio zbudować dobrej jakości salę wystawową. W czasopiśmie „Monopol” właśnie ogłoszono konkurs na taki obiekt na Schlossplatz w Berlinie. Jednak na realizację interesujących propozycji zgłoszonych przez wybitnych niemieckich architektów nie sposób było znaleźć środki.

Dlatego mój pomysł trafił na krótką listę, razem z projektem grupy Graft. Decydująca w tym momencie okazała się inicjatywa przemysłowca Dietera Rosenkrantza, który hojnie wspomógł nasz projekt milionem euro. Udało mi się także zebrać donacje wartości pół miliona euro od uczestniczących w przedsięwzięciu firm. Dzięki zaangażowaniu dwóch młodych kobiet i patrona sztuki, Berlin przynajmniej na dwa lata dostał salę dla działań artystycznych. Została zbudowana z prefabrykowanych elementów drewnianych, dalekich od uwodzicielskiej afektacji formalnej: skrzynka na wydarzenia w środku, a płótno dla artystycznych znaków na zewnątrz – wizerunek geometrycznej chmury Gerwalda Rockenschauba; przyciągająca uwagę nie jako architektura, ale jako wydarzenie; nie jako rzeźba, a raczej miejsce tworzenia zmiennych idei.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie W czerwcu rozpoczęły się prace budowlane przed Pałacem Kultury i Nauki. Powstaje planowana od kilkunastu lat siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, która na stałe zmieni kształt centralnej części miasta. W tym numerze wypowiedzi osób odpowiedzialnych za realizację obiektu: architekta Thomasa Phifera, dyrektor instytucji Joanny Mytkowskiej, a także Mikołaja Mundzika, zastępcy dyrektor ds. inwestycji, kuratora Tomasza Fudali, Marleny Happach, dyrektor BAiPP m.st. Warszawy i Zygmunta Borawskiego, współautora koncepcji zagospodarowania placu Centralnego.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej z pozwoleniem na budowę Pierwsza duża inwestycja na Placu Defilad staje się rzeczywistością. Miasto Warszawa ogłosiło dzisiaj przetarg na budowę nowego budynku MSN-u.
Oskar i Zofia Hansenowie w Muzeum nad Wisłą Po Barcelonie, Porto i New Haven przyszedł czas na Warszawę - zwieńczeniem międzynarodowego tournée wystawy prezentującej twórczość Oskara i Zofii Hansenów będzie ekspozycja w stołecznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pokazane zostaną różne aspekty teorii Formy Otwartej, która była osią działalności architektonicznej, artystycznej i pedagogicznej pary projektantów.
Przestrzeń jak w przyszłej siedzibie – o projekcie Muzeum nad Wisłą Marcin Kwietowicz Zaprojektowany przez Adolfa Krischanitza pawilon to z jednej strony manifest pragmatyzmu, z drugiej, budynek nie jest pozbawiony wyrafinowania – plan przypomina geometryczną łamigłówkę, gdzie połowę powierzchni zajmuje sala ekspozycyjna, połowę rozlokowane symetrycznie funkcje pomocnicze. W tak przemyślanej strukturze projektant wnętrz ma niewiele do roboty, jeśli tylko potrafi poskromić własne ego. Można powiedzieć, że udało się to połowicznie – pisze autor projektu wnętrz Marcin Kwietowicz.
Radykalizm architektonicznego recyklingu – o Muzeum nad Wisłą Grzegorz Stiasny Obiekt był pierwotnie usytuowany w Berlinie. Działał przez dwa lata, po czym został rozmontowany i zmagazynowany. W Warszawie mamy więc dzieło architektonicznego recyklingu. Niech ten fakt nie przesłania nam jednak radykalizmu i intelektualnego konceptu tej architektury. Ustawiona nad Wisłą minimalistyczna skrzynia stoi w artystycznej i estetycznej opozycji do otaczających ją wyszukanych dzieł polskiej architektury współczesnej: Biblioteki Uniwersyteckiej, Centrum Nauki Kopernik i eleganckich apartamentowców – pisze Grzegorz Stiasny.
Otwarta struktura – o projekcie Muzeum nad Wisłą Szymon Kalata Nasza koncepcja uwzględniała między innymi zagospodarowanie terenu wokół budynku, które miało odnosić się do otwartego charakteru warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W otoczeniu pawilonu powstała więc otwarta struktura złożona z drewnianych podestów, które można wykorzystywać w zależności od zmieniających się potrzeb – pisze współautor obiektu Szymon Kalata.