Architektura MuratorRealizacjeMiejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Biblioteka jako przestrzeń uwolniona ze ściśle zdefiniowanych funkcji i determinującej substancji ma być miejscem twórczej wymiany myśli – o realizacji Kokoprojekt pisze Katarzyna Gucałło.

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, proj. Kokoprojekt; fot. Andrzej Kus

W 1884 roku przy rynku w Grabowie powstał wolno stojący budynek szkoły z czerwonej cegły. Sto lat później miejscowość była już częścią Szczecina. Rynek przemianowany na plac Matki Teresy z Kalkuty stracił reprezentacyjny charakter po wybudowaniu pawilonu handlowego i zbiornika retencyjnego. Sam budynek szkoły, do którego doklejono zabudowania parafii kościoła św. Stanisława Kostki, przeszedł gruntowną przebudowę i został zaadaptowany do potrzeb Książnicy Pomorskiej, funkcjonującej w tym miejscu do 2009 roku. Przez kolejną dekadę obiekt stał pusty. Od kwietnia 2021 roku filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej tchnęła w zabytkowe mury nowe życie, a dzielnicę będącą białą plamą na kulturalnej mapie miasta wzbogaciła o prężną i nowoczesną instytucję.

Szczecińska pracownia Kokoprojekt od 2016 roku przez niemal pięć lat zajmowała się kompleksowo budynkiem – od inwentaryzacji przez projekt budowlany i wykonawczy po wnętrza oraz identyfikację wizualną. Co okazało się niezwykle ważne, architekci byli obecni także podczas budowy w ramach nadzoru autorskiego. Dzięki temu problemy, które pojawiły się przy odkrywkach, udało się zmienić w atuty przebudowywanego obiektu. Jedną z takich niespodzianek były stropy. W powykonawczej dokumentacji przebudowy z lat 80. zbrojenie wyglądało o wiele solidniej, niż wykazały badana georadarem. Stropy odcinkowe nad piwnicą oraz łukowe na klatce schodowej okazały się wystarczająco wytrzymałe, by je zachować. Pozostałe sufity musiały zostać wyburzone i wykonane od nowa.

Biblioteka Narodowa: modernizacja czytelni Biblioteki Narodowej w Warszawie W czytelniach Biblioteki Narodowej po modernizacji mieści się czterokrotnie więcej książek. Efektowne, zalane naturalnym światłem przestrzenie, których wystrój koresponduje z historycznymi wnętrzami, zaprojektowała pracownia Konior Studio.
Biblioteka / Głuchołazy Budynek będący przedsięwzięciem niewielkim i niskobudżetowym zaprojektowany został w myśl zasad pragmatyzmu. O nowej realizacji Antoniego Domicza pisze Justyna Swoszowska.
Tagi:
Morskie centrum w Szczecinie Nieregularna forma obiektu, przypominająca bryłę statku, dynamizuje przestrzeń poprzez różne kierunki i kąty skosów ścian tworzących elewację – o projekcie autorstwa pracowni Piotr Płaskowicki Architekt pisze Jacek Droszcz.
Teatr Letni w Szczecinie Konstrukcja jest dynamiczna, ekspresyjna, śmiała i lekka. Wyróżnia się bardzo na tle podobnych obiektów zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce – realizację projektu pracowni Flanagan Lawrence komentuje Dariusz Herman.
Teatr Letni w Szczecinie po modernizacji: nowy amfiteatr na nowe czasy Zakończyła się przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie. Zależało nam na stworzeniu najlepszego amfiteatru pod względami akustycznymi oraz technologicznymi w Europie, a być może i poza nią. Gwarantujący wysoką jakość dźwięku, naturalnie wentylowany amfiteatr wpisuje się w nowy, postcovidowy model funkcjonowania obiektów kultury – tłumaczy architekt Jason Flanagan z londyńskiego biura Flanagan Lawrence, które odpowiada za modernizację.
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler.
Westival Sztuka Architektury 2022 Jedenastego maja rozpoczyna się w Szczecinie Westival Sztuka Architektury 2022. Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji jest wystawa „Młoda Polska”, na której zobaczymy jedenaście młodych pracowni architektonicznych wytypowanych przez kuratora Piotra Śmierzewskiego.
Morskie Centrum Nauki / Szczecin Nietypowym elementem budynku jest sferyczne planetarium zlokalizowane w centralnej części holu. Monolityczna konstrukcja została wsparta na dwóch podciągach żelbetowych, dzięki czemu sprawia wrażenie lewitującej kuli. O wyzwaniach związanych z realizacją Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie pisze Piotr Płaskowicki.