Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

i

Autor: Archiwum Architektury Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, proj. Kokoprojekt; fot. Andrzej Kus

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

2022-08-31 1:15

Biblioteka jako przestrzeń uwolniona ze ściśle zdefiniowanych funkcji i determinującej substancji ma być miejscem twórczej wymiany myśli – o realizacji Kokoprojekt pisze Katarzyna Gucałło.

W 1884 roku przy rynku w Grabowie powstał wolno stojący budynek szkoły z czerwonej cegły. Sto lat później miejscowość była już częścią Szczecina. Rynek przemianowany na plac Matki Teresy z Kalkuty stracił reprezentacyjny charakter po wybudowaniu pawilonu handlowego i zbiornika retencyjnego. Sam budynek szkoły, do którego doklejono zabudowania parafii kościoła św. Stanisława Kostki, przeszedł gruntowną przebudowę i został zaadaptowany do potrzeb Książnicy Pomorskiej, funkcjonującej w tym miejscu do 2009 roku. Przez kolejną dekadę obiekt stał pusty. Od kwietnia 2021 roku filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej tchnęła w zabytkowe mury nowe życie, a dzielnicę będącą białą plamą na kulturalnej mapie miasta wzbogaciła o prężną i nowoczesną instytucję.

Szczecińska pracownia Kokoprojekt od 2016 roku przez niemal pięć lat zajmowała się kompleksowo budynkiem – od inwentaryzacji przez projekt budowlany i wykonawczy po wnętrza oraz identyfikację wizualną. Co okazało się niezwykle ważne, architekci byli obecni także podczas budowy w ramach nadzoru autorskiego. Dzięki temu problemy, które pojawiły się przy odkrywkach, udało się zmienić w atuty przebudowywanego obiektu. Jedną z takich niespodzianek były stropy. W powykonawczej dokumentacji przebudowy z lat 80. zbrojenie wyglądało o wiele solidniej, niż wykazały badana georadarem. Stropy odcinkowe nad piwnicą oraz łukowe na klatce schodowej okazały się wystarczająco wytrzymałe, by je zachować. Pozostałe sufity musiały zostać wyburzone i wykonane od nowa.

KUP DOSTĘP