Architektura MuratorRealizacjeMiejskie sanatorium we Wrocławiu. Kuracja sztuką i naparem!

Miejskie sanatorium we Wrocławiu. Kuracja sztuką i naparem!

Miejskie sanatorium dostępne dla wszystkich otwarto niedawno we Wrocławiu. Obiekt w zamyśle twórców przywoływać ma atmosferą dolnośląskich uzdrowisk i pałaców zdrojowych. Za jego projekt odpowiadają Dominika i Paweł Buckowie z Buck.Studio.

Miejskie sanatorium we Wrocławiu. Kuracja sztuką i naparem!
Żyjnia – miejskie sanatorium we Wrocławiu, proj. Buck.Studio
ŻyjniaWrocław, ul. Świdnicka 2/4
AutorzyBuck.Studio, architekci Dominika i Paweł Buckowie
InwestorGaleria Dizajn BWA Wrocław
Powierzchnia użytkowa76.0 m²
Projekt2019
Data realizacji (koniec)2019

Pierwsze tego typu miejskie sanatorium we Wrocławiu otwarto oficjalnie w maju ubiegłego roku. Żyjnia, jak brzmi jego oficjalna nazwa, zajmuje niecałe 76 m² na parterze galerii Dizajn BWA Wrocław. Inicjatorką zaaranżowania w ten sposób części przestrzeni placówki była jej obecna szefowa, Katarzyna Roj. Wspólnie z projektantami z Buck.Studio poszukiwała dodatkowego kontekstu dla funkcjonowania sali, w której do tej pory realizowany był program wydarzeń towarzyszących. Architekci zaproponowali, by miejsce służyło również relaksowi. Stąd pomysł na miejskie sanatorium, które przywoływać miało atmosferę uzdrowiska.

Miejskie sanatorium we Wrocławiu leczy sztuką i ziołami

W centralnym punkcie nowo otwartego miejskiego sanatorium znalazła się walcowata konstrukcja z luksferów, zza której wydobywa się aromat ziół. Obiekt skrywa niewielkie stanowisko do parzenia naparów i herbat. Całość utrzymana została w zielono-seledynowej kolorystyce, sprzyjającej wyciszeniu i relaksowi. Zarówno wysokie okna, jak i ściany przesłaniają półtransparentne firanki, subtelnie separujące Żyjnię od zewnętrznego świata. W miejskim sanatorium nie zabrakło także oczyszczających powietrze paproci i oryginalnych mebli. Przestrzeń wyposażono w prototypową serię siedzisk i leżanek z serii Lentil, które zaprojektowano specjalnie do jej wnętrza i zrealizowano przy współpracy z marką Comforty.

Miejskie sanatorium we Wrocławiu. Kuracja sztuką i naparem!
Żyjnia – miejskie sanatorium we Wrocławiu, proj. Buck.Studio

Nowe otwarcie miejskiego sanatorium

Żyjnia jest miejscem spotkań, współczesnym, otwartym salonem miejskim, w którym realizowany jest program różnorodnych wydarzeń towarzyszących bieżącym wystawom oraz zagadnieniom związanym ze zrównoważonym projektowaniem i konsumpcją, łagodzeniem kryzysu klimatycznego i kulturą regeneracji – czytamy na stronie galerii. Już 7 lutego inauguracja nowego sezonu i nowego cyklu wydarzeń pod wspólnym tytułem „Kultura regeneracji”. Razem z naukowcami, projektantami i edukatorami przygotowaliśmy program, który was wzmocni i poprawi waszą odporność, również emocjonalną. Interesuje nas, jakimi sposobami możemy poddawać regeneracji nasze ciała oraz jak pielęgnować i regenerować nasze środowiska i jakie narzędzia oferują nam w tym celu dyscypliny projektowe – informują organizatorzy. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in. wystawę „Ciało na rozdrożu”, opowiadającą o różnych aspektach udoskonalania naszej fizyczności, oraz tzw. ceremonie regeneracyjne, z wykorzystaniem kamionkowego zestawu do zabiegów medycyny naturalnej projektu Konrada Dybickiego. Więcej informacji na stronie: www.bwa.wroc.pl.

Zdjęcia: Alicja Kielan