Spis treści
Fuzja Łódź z nowymi mieszkaniami
Fuzja to nazwa wielofunkcyjnego zespołu realizowanego na 8-hektarowym terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. Projekt adaptacji i rozbudowy kompleksu przy ul. Tymienieckiego na zlecenie Echo Investment opracowali architekci z biura Medusa Group. W ramach założenia przewidziano adaptację czternastu historycznych obiektów i zaplanowano budowę sześciu nowych. W 2021 roku oddano do użytku pierwszy budynek mieszkalny, rok później dwa biurowce o łącznej powierzchni ponad 19 tys. m². Teraz przyszedł czas na kolejne obiekty mieszkalne. Od strony ul. Milionowej powstały dwa budynki na planie litery C. Domy zwrócone są do siebie dziedzińcami tworząc rozległą przestrzeń półpubliczną, odseparowaną od ogólnodostępnej za pomocą zieleni i różnicy w wysokości terenu. Trakt prowadzący na przestrzał części wspólnej połączy wkrótce północ i południe całego kompleksu przy ul. Tymienieckiego. Mamy nadzieję, że wraz z nowymi budynkami, pojawią się wkrótce mieszkańcy. Fuzja zaczyna żyć, a to oznacza, że architektura spełnia rolę miastotwórczą – mówi Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni Medusa Group.
Czas na lofty. Kolejne mieszkania u Scheiblera
Tymczasem w północnej części kompleksu dawnej fabryki Scheiblera trwa budowa loftów. W ramach tej części inwestycji metamorfozie poddawane są dwa historyczne budynki. W pierwszym, pełniącym niegdyś funkcję wykańczalni, ze względu na stan techniczny odnowione zostaną jedynie zewnętrzne, historyczne mury. W ich obrysie pojawi się nowy budynek oferujący 160 mieszkań inspirowanych stylem loftowym. Obiekt zostanie połączony z historyczną ścianą efektownymi tarasami.
Do tej pory na całości powierzchni powstającego budynku wykonane zostało już wzmocnienie podłoża gruntowego. Generalny wykonawca częściowo położył już też fundamenty, strop nad parterem oraz warstwy posadzkowe dolnej kondygnacji. Obecnie na placu budowy trwają prace konstrukcyjne na pierwszym piętrze wraz ze stawianiem ścian żelbetowych, a także kontynuowane są działania związane z fundamentami. Jednocześnie prowadzona jest także renowacja historycznej ściany dawnego obiektu przemysłowego – czytamy w informacji prasowej.
Podczas prac w jednym z pomieszczeń odkryto secesyjne polichromie przedstawiające głównie ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi. Malowidła w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków zostaną odrestaurowane i wyeksponowane we wnętrzach loftów.
W kolejnym etap odrestaurowany będzie drugi historyczny budynek, pełniący dawniej funkcję drukarni. Obiekt na planie odwróconej litery L ma obecnie dwie kondygnacje w części zachodnio-południowej i trzy kondygnacje w części północno-wschodniej. Zostanie więc nadbudowany, by docelowo osiągnąć cztery kondygnacje i 18 metrów wysokości. W jego wnętrzach powstanie 171 klasycznych loftów. Zakończenie tej części inwestycji zaplanowano na pierwszy kwartał 2025 roku