Architektura MuratorRealizacjeModernistyczna architektura od nowa. Remont i termomodernizacja modernistycznego budynku III LO w Tychach

Modernistyczna architektura od nowa. Remont i termomodernizacja modernistycznego budynku III LO w Tychach

Autorem projektu rewitalizacji jest Robert Skitek z pracowni architektonicznej RS+. Modernizacja III LO wyróżniona została w 2012  „Superjednostką”, nagrodą przyznawaną za najlepszą realizację architektoniczną w przestrzeni publicznej Śląska

Remont III L.O. w Tychach
Remont i termomodernizacja modernistycznego budynku szkoły w Tychach.
Fot.: Tomasz Zakrzewski
Remont i termomodernizacja budynku 3 LO. im. Stanisława WyspiańskiegoTychy, ul. Elfów 62
AutorzyRS+, arch. Robert Skitek, współpraca: student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej Jakub Zygmunt, student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej Szymon Borczyk
Inwestor Urząd Miasta Tychy
Powierzchnia całkowita2775.0 m²
Projekt (data)2010
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2012

Remont i termomodernizacja socmodernistycznego budynku III Liceum Ogólnokształcącego w Tychach miała przywrócić budynkowi pierwotny charakter. Zaprojektowana przez Zdzisława Łojewskiego szkoła powstała w Tychach na początku lat 60. W tym czasie miasto było intensywnie rozbudowywane; niemal cała zabudowa Tychów powstała w 2 połowie XX wieku. Ze względu na specyfikę miasta, zaludnionego głownie przez ludzi stosunkowo młodych, pracowników Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, wśród nowo budowanych obiektów było wiele szkół. Budynki różnią się formą. Wiele z nich nawiązuje do architektury modernistycznej.

Głównym założeniem projektantów z pracowni RS+ było przywrócenie modernistycznych form i kolorystyki. Elewacja szkoły nie była wykonana z klinkieru, jak w przypadku wielu innych śląskich szkół z tego okresu. Pokrycie ściany warstwą ocieplenia nie zmieniło faktury powierzchni. Projektanci starali się zatem wprowadzić na powrót kolory stosowane przez modernistów.

Przygotowując projekt modernizacji, architekci konsultowali się z autorem budynku Zdzisławem Łojewskim. Praktyka ta jest w polskich warunkach rzadka, wiele budynków wzniesionych w XX wieku zostało przebudowanych bez zgody projektantów. Obowiązek uzyskania pisemnej zgody nakłada Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak przepisy te są często ignorowane.
Projektanci zastosowali jasną kolorystykę. Bryła budynku jest biała z wyrazistymi, barwnymi wstawkami charakterystycznymi dla modernizmu. Pozostawiono niemal wszystkie otwory okienne, wraz z ich pierwotnym podziałem. Jedyne zamurowane okno było ostatnie w rzędzie i jego brak nie zaburza układu. Zastosowano, rozpraszające wpadające z zewnątrz światło, szkło profilowane. Wnęki okienne wyróżniają się na tle białej ściany mocnymi kolorami, uwypuklając w ten sposób linearną kompozycję na elewacji. Projektanci przekonali inwestora do użycia ciemnych, aluminiowych okien. Białe ramy okienne zastosowane tylko w otwieranych skrzydłach wyznaczają rytm elewacji.
Projekt wnętrza zakładał zastosowanie w strefach komunikacyjnych kontrastowych, żywych kolorów. Dzięki wykorzystaniu w każdej klatce schodowej innego koloru ścian i podłogi, usprawniona została komunikacja w obiekcie. We wnętrzu zachowana została oryginalna mozaika autorstwa Franciszka Wyleżucha. Architekci przekonali inwestora do jej odnowienia i wyeksponowania.

Projekt modernizacji powstał w 2010 roku, modernizację przeprowadzono w latach 2011 – 2012, natomiast projekt remontu powstał w 2010 roku.
Modernizacja III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach otrzymała w 2012 roku Superjednostkę, nagrodę przyznanawaną najlepszej realizacji architektoniczną na Śląsku. Modernizację III LO według projektu tyskiej pracowni RS+ docenili zarówno jurorzy jak i internauci bioracy udział w plebiscycie. Superjednostkę i antynagrodę Betonowa Kostka przyznaje katowickie Stowarzyszenie Moje Miasto.
Modernizacja III L.O. jest również nominowana do nagrody w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego, który rozstrzygnięty zostanie 14 listopada 2013.
(H.O.)

Więcej o tyskiej architekturze modernistycznej >>
Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.
Siedziba The Software House w Gliwicach: między tradycją a nowoczesnością Pracownia Zalewski Architecture Group zaprojektowała przestrzeń biurową dla gliwickiej spółki The Software House, jednej z najlepiej rozwijających się firm IT w Europie Środkowej. Śląscy informatycy postanowili zostać w rodzinnym mieście i na siedzibę spółki zaadaptować 1600 m2 w zabytkowym budynku poczty głównej w centrum.
Halo! Rybnik – nowy Punkt Informacji Miejskiej w Rybniku W dawnym sklepie Cepelii w centrum Rybnika powstał Punkt Informacji Miejskiej połączony z centrum kulturalnym mającym aktywizować mieszkańców i promować lokalnych twórców. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia Mojo.
Strefa aktywności w Chorzowie Na zlecenie Uniwersytetu Śląskiego pracownia SLAS Architekci przygotowała projekt wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej w centrum Chorzowa.
Najlepsze realizacje 2016 na Śląsku Rozstrzygnięto konkursy na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2016 i Architekturę Roku Województwa Śląskiego 2015. Najwięcej laurów zdobyła katowicka pracownia jojko+nawrocki architekci.
Robert Konieczny o Living-Garden House w Katowicach [FILM] Na przykładzie domu jednorodzinnego w Katowicach Robert Konieczny prezentuje rozwijaną od kilku lat ideę living-garden house. Jej najważniejsze cechy to przenikanie się przestrzeni domu i natury oraz uniwersalność założeń, które można zrealizować w każdym kontekście. Wykład odbył się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.