Modernistyczna architektura od nowa. Remont i termomodernizacja modernistycznego budynku III LO w Tychach
Autorem projektu rewitalizacji jest Robert Skitek z pracowni architektonicznej RS+. Modernizacja III LO wyróżniona została w 2012 „Superjednostką”, nagrodą przyznawaną za najlepszą realizację architektoniczną w przestrzeni publicznej Śląska

Remont i termomodernizacja socmodernistycznego budynku III Liceum Ogólnokształcącego w Tychach miała przywrócić budynkowi pierwotny charakter. Zaprojektowana przez Zdzisława Łojewskiego szkoła powstała w Tychach na początku lat 60. W tym czasie miasto było intensywnie rozbudowywane; niemal cała zabudowa Tychów powstała w 2 połowie XX wieku. Ze względu na specyfikę miasta, zaludnionego głownie przez ludzi stosunkowo młodych, pracowników Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, wśród nowo budowanych obiektów było wiele szkół. Budynki różnią się formą. Wiele z nich nawiązuje do architektury modernistycznej.
Głównym założeniem projektantów z pracowni RS+ było przywrócenie modernistycznych form i kolorystyki. Elewacja szkoły nie była wykonana z klinkieru, jak w przypadku wielu innych śląskich szkół z tego okresu. Pokrycie ściany warstwą ocieplenia nie zmieniło faktury powierzchni. Projektanci starali się zatem wprowadzić na powrót kolory stosowane przez modernistów.
Przygotowując projekt modernizacji, architekci konsultowali się z autorem budynku Zdzisławem Łojewskim. Praktyka ta jest w polskich warunkach rzadka, wiele budynków wzniesionych w XX wieku zostało przebudowanych bez zgody projektantów. Obowiązek uzyskania pisemnej zgody nakłada Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak przepisy te są często ignorowane.
Projektanci zastosowali jasną kolorystykę. Bryła budynku jest biała z wyrazistymi, barwnymi wstawkami charakterystycznymi dla modernizmu. Pozostawiono niemal wszystkie otwory okienne, wraz z ich pierwotnym podziałem. Jedyne zamurowane okno było ostatnie w rzędzie i jego brak nie zaburza układu. Zastosowano, rozpraszające wpadające z zewnątrz światło, szkło profilowane. Wnęki okienne wyróżniają się na tle białej ściany mocnymi kolorami, uwypuklając w ten sposób linearną kompozycję na elewacji. Projektanci przekonali inwestora do użycia ciemnych, aluminiowych okien. Białe ramy okienne zastosowane tylko w otwieranych skrzydłach wyznaczają rytm elewacji.
Projekt wnętrza zakładał zastosowanie w strefach komunikacyjnych kontrastowych, żywych kolorów. Dzięki wykorzystaniu w każdej klatce schodowej innego koloru ścian i podłogi, usprawniona została komunikacja w obiekcie. We wnętrzu zachowana została oryginalna mozaika autorstwa Franciszka Wyleżucha. Architekci przekonali inwestora do jej odnowienia i wyeksponowania.
Projekt modernizacji powstał w 2010 roku, modernizację przeprowadzono w latach 2011 – 2012, natomiast projekt remontu powstał w 2010 roku.
Modernizacja III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach otrzymała w 2012 roku Superjednostkę, nagrodę przyznanawaną najlepszej realizacji architektoniczną na Śląsku. Modernizację III LO według projektu tyskiej pracowni RS+ docenili zarówno jurorzy jak i internauci bioracy udział w plebiscycie. Superjednostkę i antynagrodę Betonowa Kostka przyznaje katowickie Stowarzyszenie Moje Miasto.
Modernizacja III L.O. jest również nominowana do nagrody w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego, który rozstrzygnięty zostanie 14 listopada 2013.
(H.O.)
Więcej o tyskiej architekturze modernistycznej >>