Architektura MuratorRealizacjeModernizacja Planetarium Śląskiego

Modernizacja Planetarium Śląskiego

Autorzy rozbudowy zabytkowego zespołu planetarium zdecydowali się na stworzenie jak najmniej wyeksponowanej architektury tła, utrzymanej w chłodnej, powściągliwej estetyce – o modernizacji Planetarium Śląskiego autorstwa pracowni Consultor Oskar Grąbczewski.

Modernizacja Planetarium Śląskiego
Modernizacja Planetarium Śląskiego, proj. Consultor Architekci; fot. Tomasz Zakrzewski

Chorzowskie planetarium to jeden z moich ulubionych budynków. Odwiedzałem je jako dzieciak z rodzicami, później z klasą podczas lekcji fizyki w plenerze… Mijały lata, ale planetarium wydawało się nie podlegać upływowi czasu – kiedy pierwszy raz wybrałem się tam z własnymi dziećmi ich wrażenia były równie entuzjastyczne. Świetna lokalizacja w Parku Śląskim, monumentalna kompozycja potężnych schodów prowadzących do budynku, położonego na szczycie porośniętego pięknie dobraną zielenią wzgórza. I sam obiekt – wykonany ze starannie obrobionego kamienia – rustykalnego na zewnątrz, wypolerowanego i ułożonego w misterne kompozycje wewnątrz – zachwycał nie tylko jakością rzemiosła i materiału, ale również wyrafinowaną geometrią opartą o przenikające się okręgi: otaczającą kolumnadą głównego holu, imponującą kopułą sali planetarium, dziedzińcem z olbrzymim zegarem słonecznym.

Tajemniczy, niezwykły, poetycki, ale budzący szacunek powagą naukowej instytucji stanowił idealną architektoniczną oprawę dla spektakularnych pokazów i projekcji rozgwieżdżonego nieboskłonu. Kojarzył się z ilustrowanymi przez De Neuville’a dziełami Juliusza Verne’a, czy grafikami Daniela Mroza do fantastyki Stanisława Lema. Gdy usłyszałem o planowanej rozbudowie, byłem pełen obaw, które na szczęście zmalały, kiedy zapoznałem się z wynikami konkursu. Wygrała go eleganckim, minimalistycznym projektem poznańska pracownia Consultor Architekci. Dziś możemy oglądać końcowy efekt ich prac.

Wzorcowy dom dla Śląska – wyniki konkursu Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z katowickim oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt modelowego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione projekty będą przeznaczone do sprzedaży i ukażą się w specjalnej pokonkursowej publikacji. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym tej inicjatywy.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.
Tagi:
Kongres Ruchów Miejskich Odważna decyzja o organizacji imprezy równocześnie w Katowicach, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Rybniku i Chorzowie okazała się testem dla infrastruktury komunikacyjnej konurbacji. Kongres zorganizowany przez Sylwię Widzisz-Pronobis – architektkę, urbanistkę i animatorkę ze stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców Bytom – zgromadził ponad 200 osób z całej Polski – podsumowanie Agaty Twardoch.
Strefa aktywności w Chorzowie Na zlecenie Uniwersytetu Śląskiego pracownia SLAS Architekci przygotowała projekt wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej w centrum Chorzowa.
Przebudowa planetarium w Chorzowie Najstarsze planetarium w Polsce czeka gruntowna modernizacja. Konkurs na przebudowę obiektu wygrała firma Consultor.
II Śląski Piknik Architektoniczny w Chorzowie 21 lipca wielki piknik w Parku Śląskim zakończy tegoroczną edycję Śląskiego Przeglądu Architektury Województwa - SPAW '12