Morskie Centrum Nauki w Szczecinie projektu Płaskowicki & Partnerzy
Dobiega końca budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie według konkursowego projektu biura Płaskowicki & Partnerzy z 2011 roku. Nowa placówka na Łasztowni ma zostać oddana do użytku już w przyszłym roku [ZDJĘCIA Z BUDOWY].

Konkurs architektoniczny na projekt Morskiego Centrum Nauki w 2011 roku zorganizowały Muzeum Narodowe w Szczecinie i Urząd Marszałkowski we współpracy z lokalnym oddziałem SARP. Zwyciężyła pracownia Płaskowicki & Partnerzy, proponując gmach przypominający wielki transatlantyk. Budynek o powierzchni ok. 6,5 tys. m² zaplanowano na Łasztowni, vis-a-vis Bulwarów Chrobrego, w sąsiedztwie dawnych budynków warsztatowych i magazynowych. Przystępując do konkursu na projekt Muzeum Morskiego w Szczecinie szukałem w pierwszej kolejności odpowiedzi na dość wyjątkowe wytyczne Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Zakaz stosowania zieleni, 50% powierzchni zabudowy przy gruncie w stosunku do obrysu zewnętrznego budynku na najwyższej kondygnacji – wydawać się to mogło zapisem niezrozumiałym. Narzucone ograniczenia sprowokowały do poszukiwania dynamicznej, podciętej bryły, której przestrzenne konotacje z kadłubem statku stały się dość oczywiste – wspomina Piotr Płaskowicki.
Czytaj też: Plus3 Architekci zaprojektują oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Łebie |
Konkursowy projekt zakładał wykonanie okładziny z perforowanej blachy tytanowo-cynkowej, jednak upływ czasu i zmiana głównej funkcji obiektu z muzealnej na interaktywne centrum nauki sprawiły, że architekci zdecydowali się przeprojektować fasadę. Konstrukcja nowego rozwiązania opiera się na dwóch oddalonych od siebie warstwach elewacyjnych, wzajemnie uzupełniających odbiór przestrzenny. Wewnętrzna płaszczyzna w postaci kolorowych paneli elewacyjnych jest autorską interpretacją poprzesuwanych kontenerów morskich przypadkowo poukładanych, tworząc przestrzenny collage. Zewnętrzna, zbudowana z czarnej cięto-ciągnionej siatki, poprzez swoją perforację buduje wraz z naturalnym oświetleniem finalny przestrzenny efekt – tłumaczy Płaskowicki.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie: kiedy otwarcie
Budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie rozpoczęła się w 2019 roku. Obiekt, ostatecznie o powierzchni blisko 11 tys. m², wysokości 14 metrów i długości 122 metrów, prezentować ma przede wszystkim zjawiska przyrodnicze związane z wodą. Rozległe ekspozycje rozmieszczone zostaną na trzech poziomach wystawienniczych, a szczególną atrakcją ma być planetarium mogące pomieścić 43-osobową widownię. Wewnątrz budynku przewidziano także salę konferencyjną, trzy sale edukacyjne oraz pracownie, w których będą prowadzone warsztaty z modelarstwa i szkutnictwa. Dodatkowo na dachu znajdzie się taras widokowy. Obecnie układane są na nim białe płyty betonowe o wymiarach 80 x 40 x 4 cm.
Czytaj też: Szczecińska Łasztownia – wyniki konkursu |
W środku trwa montaż kurtyn dymowych i podkonstrukcji na ścianach pod panele akustyczne. Wkrótce rozpocznie się mocowanie na elewacji siatki cięto-ciągnionej. Kolejnym etapem prac będzie montaż charakterystycznej dla budynku fasady szklanej. Warto dodać, że Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie będzie prawdopodobnie pierwszym obiektem użyteczności publicznej w województwie zachodniopomorskim, która otrzyma certyfikat LEED na poziomie Gold. Otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie zaplanowano na lipiec 2022 roku.
co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!