Architektura MuratorRealizacjeMorskie centrum w Szczecinie

Morskie centrum w Szczecinie

Nieregularna forma obiektu, przypominająca bryłę statku, dynamizuje przestrzeń poprzez różne kierunki i kąty skosów ścian tworzących elewację – o projekcie autorstwa pracowni Piotr Płaskowicki Architekt pisze Jacek Droszcz.

Morskie centrum w Szczecinie
Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, proj. Piotr Płaskowicki Architekt; fot. Sylwia Gudaczewska

Założenia programowe sformułowane na etapie tworzenia warunków konkursowych wyraźnie wskazywały, że celem Muzeum Morskiego (tak pierwotnie miał nazywać się obiekt) jest połączenie funkcji chronienia dziedzictwa kulturowego z funkcją muzeum edukacyjnego – Centrum Nauki, poprzez edukację techniczną, historyczną i przyrodniczą. Szczecin, jak każde znaczące miasto portowe, poszukuje właściwego miejsca, gdzie zyska możliwość zaprezentowania swoich silnych związków z kulturą nautyczną. Jak bardzo ekspresyjna będzie ta prezentacja, zadecydowano w 2011 roku, rozstrzygając konkurs architektoniczny i wybierając projekt pracowni Piotr Płaskowicki Architek. Świetnie eksponowany od strony Wałów Chrobrego obiekt zwraca uwagę formą przywołującą jednoznaczne skojarzenia z kadłubem statku. Obserwacji tej towarzyszy refleksja nad właściwym wyborem lokalizacji budynku i powiązaniem miejsca z jego formą i funkcją.

Studiując topografię Szczecina i poznając jego siatkę powiązań komunikacyjnych, wydaje się, że decyzja o lokalizacji MCN na terenie Łasztowni, w bezpośrednim sąsiedztwie Trasy Zamkowej i prawego nabrzeża Odry, jest oczywista. Wpisuje się bowiem w powszechną już tendencję zagospodarowywania obszarów postindustrialnych funkcjami miejskimi. Łasztownia już od dawna czeka na taką szansę, po rozstrzygniętym w 2017 roku międzynarodowym konkursie Łasztownia – Nowe Serce Miasta, który wygrała Maćków Pracownia Projektowa. W tym sensie lokalizacja MCN i on sam mogą mieć duże znaczenie miastotwórcze, które otworzy drogę do zabudowy tego terenu. Położenie naprzeciwko Wałów Chrobrego (...) narzucało potrzebę takiego ukształtowania obiektu, by podkreślał on specyfikę tego miejsca oraz stał się ikoną prawobrzeżnej Odry – pisze autor obiektu – Piotr Płaskowicki.

Tagi:
Autor: Jacek Droszcz
Siedziba firmy Prime Construction w Szczecinie Budynek wydaje się prosty i oczywisty w swoich rozwiązaniach. Całość sprawia wrażenie, że jest dokładnie tak, jak powinno być – o projekcie pracowni Orłowski, Szymański-Architekci pisze Marek Sietnicki.
Teatr Letni w Szczecinie Konstrukcja jest dynamiczna, ekspresyjna, śmiała i lekka. Wyróżnia się bardzo na tle podobnych obiektów zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce – realizację projektu pracowni Flanagan Lawrence komentuje Dariusz Herman.
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie Biblioteka jako przestrzeń uwolniona ze ściśle zdefiniowanych funkcji i determinującej substancji ma być miejscem twórczej wymiany myśli – o realizacji Kokoprojekt pisze Katarzyna Gucałło.
Teatr Letni w Szczecinie po modernizacji: nowy amfiteatr na nowe czasy Zakończyła się przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie. Zależało nam na stworzeniu najlepszego amfiteatru pod względami akustycznymi oraz technologicznymi w Europie, a być może i poza nią. Gwarantujący wysoką jakość dźwięku, naturalnie wentylowany amfiteatr wpisuje się w nowy, postcovidowy model funkcjonowania obiektów kultury – tłumaczy architekt Jason Flanagan z londyńskiego biura Flanagan Lawrence, które odpowiada za modernizację.
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler.
Westival Sztuka Architektury 2022 Jedenastego maja rozpoczyna się w Szczecinie Westival Sztuka Architektury 2022. Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji jest wystawa „Młoda Polska”, na której zobaczymy jedenaście młodych pracowni architektonicznych wytypowanych przez kuratora Piotra Śmierzewskiego.