Architektura MuratorRealizacjeMuzeum Braci Grimm w Kassel

Muzeum Braci Grimm w Kassel

Formę budynku zdeterminowało jego położenie na tarasowo ukształtowanym wzniesieniu. Wspinaczka po zboczach dawnej winnicy kończy się na dachu muzeum, skąd rozciągają się widoki na panoramę miasta. Projekt powstał w pracowni Kadawittfeldarchitektur.

Muzeum Braci Grimm
Fot. Jan Bitter

Kassel to miasto w środkowych Niemczech, znane przede wszystkim z odbywającego się tu co pięć lat pokazu sztuki współczesnej Documenta. Mocno zniszczone w wyniku nalotów podczas II wojny światowej, posiada kilka znaczących zabytków i historycznych założeń, m.in. wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco Bergpark Wilhelmshöhe ze słynnymi fontannami i wodospadami. W połowie XIX wieku, przez ponad 30 lat w Kassel działali bracia Grimm, znani przede wszystkim z przetłumaczonego na wiele języków zbioru baśni i legend.

Muzeum Braci Grimm, którego celem jest promocja twórczości słynnych pisarzy i badaczy, powstało na wzgórzu Weinberg, w malowniczym parkowym otoczeniu. Architekturę budynku zdeterminowało tarasowe ukształtowanie terenu. Obiekt zaprojektowano jako przedłużenie prowadzącej na wzniesienie drogi. Zatopiony we wzgórze budynek stanowi jej kulminację i poprzez schody umieszczone na obu dłuższych elewacjach zaprasza do wejścia na dach, skąd rozciągają się widoki na panoramę miasta. Budynek wzniesiono z żelbetu i obłożono okładziną z wapienia układanego warstwami o różnej szerokości.

Budynek posiada pięć kondygnacji - trzy podziemne i dwie naziemne. Dwie najniższe zajmują pomieszczenia techniczne i magazyny. Na poziomie –1 znalazła się wystawa stała, zaaranżowana wokół pojęć zaczerpniętych z dzieł braci Grimm. Taka organizacja ekspozycji pozwoliła na odejście od narracji historyczno-biograficznej na rzecz przestrzennej opowieści. Parter z recepcją, kasami biletowymi, sklepem muzealnym i kawiarnią z widokiem na park miejski Karsaue pełni funkcje związane z obsługą odwiedzających. Na najwyższym piętrze przewidziano przestrzeń dla wystaw czasowych.

Tagi:
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku – emocje malowane światłem Dla architektów i instalatorów takie realizacje, jak otwarte we wrześniu 2021 Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, to prawdziwe wyzwanie. W budynkach tego typu rozwiązania funkcjonalne muszą jednocześnie odzwierciedlać koncept artystyczny i historyczny całego obiektu. W tym konkretnie przypadku udało się to znakomicie. Wizję architekta zrealizowano przy wsparciu rozwiązań oświetleniowych firmy Trilux.
Muzeum Hutnictwa / Chorzów Z dystopijnej scenerii terenów po zburzonej hucie wyłonił się nowoczesny budynek muzeum, który harmonijnie łączy historię z nowoczesnością. O nowej realizacji BLANK_architekci pisze Justyna Swoszowska.
Muzeum Pamięci Sybiru Powstał obiekt mocno zapadający w pamięć, nasycony treściami symbolicznymi i wydobywający piękno przemysłowej architektury międzywojnia. O nowej realizacji Pracowni Projektowej ARKON Jana Kabaca pisze Konrad Kucza-Kuczyński.
Muzeum Pieców / Jingdezhen Z uwagi na skalę obiektu sklepienia wykonano w konstrukcji żelbetowej, którą obłożono cegłami pochodzącymi m.in. z rozebranych okolicznych pieców do wypalania ceramiki. O technicznych aspektach realizacji Muzeum Pieców w Jingdezhen według projektu Studio Zhu-Peipisze Wiktor Kowalski.
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Rytm masywnej kolumnady komunikuje funkcję publiczną obiektu. Można się w nim doszukiwać echa reprezentacyjnej architektury międzywojnia. O Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, nowej realizacji pracowni BDR Architekci, pisze Marcin Kwietowicz.
Muzeum Popiełuszki w Okopach na Podlasiu: nowy projekt Nizio Design International Poznaliśmy projekt  Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.  Obiekt w miejscu urodzenia legendarnego  kapelana „Solidarności” powstanie według koncepcji  biura Nizio Design International.