Architektura MuratorRealizacjeMuzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Rytm masywnej kolumnady komunikuje funkcję publiczną obiektu. Można się w nim doszukiwać echa reprezentacyjnej architektury międzywojnia. O Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, nowej realizacji pracowni BDR Architekci, pisze Marcin Kwietowicz.

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, proj. BDR ARchitekci; fot. Marcin Czechowicz
Muzeum Dom Rodziny PileckichOstrów Mazowiecka, ul. Warszawska 4
AutorzyBDR Architekci, architekci Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj, Michał Rogowski
Współpraca autorskaexexe studio architektoniczne, architekci Jakub Pstraś, Ligia Krajewska
Architektura krajobrazula.wa architektura krajobrazu Łukasz Kowalski
KonstrukcjaTMJ Projekt
Generalny wykonawcaZKM-ASIS
InwestorMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka
Powierzchnia terenu2802.0 m²
Powierzchnia zabudowy450.0 m²
Powierzchnia użytkowa662.0 m²
Powierzchnia całkowita1060.0 m²
Kubatura4047.0 m³
Projekt2017
Data realizacji (koniec)2020

Dom rodziny Pileckich nie istnieje. Nie ocalał żaden ślad kresowego majątku w Sukurczach, nieopodal Lidy. Zniknęła architektura, zatarciu uległ krajobraz, nawet topografia. Wycięto stare lipy, które chroniły dwór przed wschodnim wiatrem. Same stały się jego ofiarą. Zasypano przydomowe stawy i zasilające je źródło. Poszukiwania pamiątek po rotmistrzu wiodą do Ostrowi Mazowieckiej. Pochodziła stąd jego żona, tutaj brali ślub. Obecnie powstało tu muzeum, którego sercem jest niewielki, dość zwyczajny dom. Dzięki pieczołowitej restauracji możemy lepiej dostrzec wartość tej, kiedyś powszechnej, architektury, teraz zwykle zepsutej przebudowami i stopniowo znikającej z krajobrazu mazowieckiej prowincji. Dom należał do Ostrowskich, teściów Witolda. Bohater odwiedzał rodzinę, spędzał tu wakacje. Nastrój uchwyconej na kilku starych fotografiach sielanki próbuje przekazać projekt terenu wokół muzeum. Przypomina kameralny ogródek, choć obecnie to przestrzeń publiczna. Zieleń zbliża się do ścian budynku. By było to możliwe, należało wcześniej odpowiednio zabezpieczyć fundamenty. Zaskakująco spektakularny dobór roślin odzwierciedla pasję dawnych właścicieli, z zawodu ogrodników.

Tagi:
Muzeum Geologii w Progreso Prosta forma budynku bazuje na regularnych kwadratowych modułach, rozmieszczonych symetrycznie w ortogonalnej siatce alejek, w których zaprojektowano różne funkcje – o meksykańskiej realizacji pracowni Estudio MMX pisze Wiktor Kowalski.
Muzeum Hutnictwa / Chorzów Z dystopijnej scenerii terenów po zburzonej hucie wyłonił się nowoczesny budynek muzeum, który harmonijnie łączy historię z nowoczesnością. O nowej realizacji BLANK_architekci pisze Justyna Swoszowska.
Muzeum Pamięci Sybiru Powstał obiekt mocno zapadający w pamięć, nasycony treściami symbolicznymi i wydobywający piękno przemysłowej architektury międzywojnia. O nowej realizacji Pracowni Projektowej ARKON Jana Kabaca pisze Konrad Kucza-Kuczyński.
Muzeum Pieców / Jingdezhen Z uwagi na skalę obiektu sklepienia wykonano w konstrukcji żelbetowej, którą obłożono cegłami pochodzącymi m.in. z rozebranych okolicznych pieców do wypalania ceramiki. O technicznych aspektach realizacji Muzeum Pieców w Jingdezhen według projektu Studio Zhu-Peipisze Wiktor Kowalski.
Muzeum Popiełuszki w Okopach na Podlasiu: nowy projekt Nizio Design International Poznaliśmy projekt  Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.  Obiekt w miejscu urodzenia legendarnego  kapelana „Solidarności” powstanie według koncepcji  biura Nizio Design International.
Wyniki konkursu na projekt wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego Pracownia plus3 architekci we współpracy z PL Studio Patryk Żurawski i Manufakturą Technologiczną zwyciężyła w konkursie na projekt wystawy stałej Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.