Muzeum Przemysłu i Pracy w Rodengo Saiano / Włochy
Zwykły przemysłowy budynek został nieznacznie zmieniony. Kolorowy antracyt otrzymał nową elewację w postaci dostawionej 40-metrowej szklanej bryły od frontu.
Muzeum Przemysłu i PracyRodengo Saiano/ Włochy
AutorzyJan Kleihues i Klaus Schuwerk, Kleihues + Schuwerk Architekten, Berlin i Naples
InwestorFondazione Museo dell’Industria e del Lavoro, Brescia
Powierzchnia całkowita4090.0 m²
Projekt (data)2007
Data realizacji (początek)2008
Data realizacji (koniec)2009
Magazyn przekształcony w Muzeum Przemysłu i Pracy w Rodengo Saiano został otwarty na początku kwietnia 2009 w miejscu akumulacji przemysłowej przeszłości północnych Włoszech i Europy Środkowej. Estetyczne i semantyczne pojęcie o tym miejscu wynikło poniekąd z własnych funkcji. Zwykły przemysłowego budynek został nieznacznie zmieniony. Kolorowy antracyt otrzymał nową elewację w postaci dostawionej 40 metrowej szklanej bryły od frontu. Wewnątrz, pozornie losowe nagromadzenie eksponatów o wadze do 11 ton, które zajmują trzy czwarte powierzchni budynku. Pozostały obszar przeznaczono na pomieszczenia dydaktyczne.
Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.
Realizacja największej i najbardziej kontrowersyjnej berlińskiej inwestycji architektonicznej ostatnich lat dobiegła końca. 16 grudnia 2020 roku zainaugurowano Humboldt Forum. Ze względu na pandemię budynek wciąż pozostaje zamknięty dla publiczności, a sama inauguracja przybrała formę wirtualnego oprowadzania.
Już 9 września, z inicjatywy Mirosława Nizio, odbędzie się debata on-line „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”. Dyrektorzy muzeów POLIN, Sztuki Nowoczesnej oraz Józefa Piłsudskiego spotkają się z architektami z pracowni: Nizio Design International, WXCA i BBGK. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Historia zatoczyła koło. Blisko 100 lat temu żołnierze ofiarowali Piłsudskiemu dworek Milusin w Sulejówku. Dziś, dzięki determinacji rodziny marszałka, udostępniony zostanie tam społeczeństwu niezwykły kompleks muzealny. Przypominamy historię realizacji Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku.