Muzeum Woli od 1974 roku mieści się w neorenesanowej willi wzniesionej pod koniec XIX wieku dla rzeźbiarza Aleksandra Sikorskiego. W momencie powołania do życia była to jedyna w Warszawie i druga w Polsce placówka zajmująca się dziejami tylko jednej dzielnicy. Oprócz zdjęć i druków ulotnych dokumentujących historię tej części miasta w zbiorach muzeum znajdują się pamiątki związanej z Wolą rodziny Ulrichów oraz bogata kolekcja platerów warszawskich. Zabytkowy obiekt, przez lata nieremontowany, z czasem zaczął domagać się gruntownej modernizacji i nowego pomysłu na wystawę stałą. Z pomocą przyszły środki unijne i powołanie na stanowisko kierownik muzeum energicznej historyczki sztuki Hanny Nowak-Radziejowskiej, która widziała tu muzeum partycypacyjne, czyli współtworzone przez mieszkańców.
Muzeum Woli otwarte na nowe wydarzenia
Przebudowa rozpoczęła się w 2014 roku. Prace były finansowane z funduszy miasta, europejskich i programu samorządowego marszałka województwa mazowieckiego. Dzięki temu wsparciu siedziba muzeum uległa wewnątrz dość dużej zmianie. Przede wszystkim uzyskaliśmy dwie sale wystawowe – na parterze i pierwszym piętrze, każda o powierzchni ok. 150 m². Wyposażone są w oświetlenie dostosowane do wystaw, urządzenia multimedialne i ekrany umożliwiające organizowanie pokazów filmów, konferencji i wykładów – mówił Konrad Schiller, obecny kierownik Muzeum Woli podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie placówki dla zwiedzających.
Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji
Ekspozycja stała, rozproszona dotąd po całym budynku, została ograniczona do jednej przestrzeni, tzw. Gabinetu Wolskiego, prezentującego dzieje dzielnicy w podziale na 15 tematów takich jak przemysł, wielokulturowość, rola kobiet czy powstanie warszawskie. Na opowieść o Woli składają się zarówno historie społeczno-polityczne, kulturowe, jak i osobiste. Otrzymujemy tym samym skomplikowany i bogaty palimpsest dziejów tej części stolicy. Będąc świadomymi tego, w jakiej materii się poruszamy i z jaką przestrzenią pracowaliśmy, zdecydowaliśmy się dokonać kuratorskiego wyboru – tłumaczą Adam Lisiecki i Konrad Schiller. Muzeum Woli planuje odtąd skupiać się przede wszystkim na wystawach czasowych, stać się centrum aktywności lokalnej i miejscem dyskusji o przyszłości, czemu służyć mają m.in. nowe sale warsztatowe. Otwarcie placówki dla publiczności odbyło się 7 grudnia 2019 roku.