Architektura MuratorRealizacjeMuzeum Woli – nowe otwarcie

Muzeum Woli – nowe otwarcie

Po trwającej trzy lata modernizacji Muzeum Woli znów zostało otwarte dla zwiedzających. Nową aranżację wnętrz zabytkowego pałacu przy ulicy Srebrnej zaprojektowała pracownia ARE Stiasny/Wacławek.

Muzeum Woli – na dzień przed otwarciem
Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji

Muzeum Woli od 1974 roku mieści się w neorenesanowej willi wzniesionej pod koniec XIX wieku dla rzeźbiarza Aleksandra Sikorskiego. W momencie powołania do życia była to jedyna w Warszawie i druga w Polsce placówka zajmująca się dziejami tylko jednej dzielnicy. Oprócz zdjęć i druków ulotnych dokumentujących historię tej części miasta w zbiorach muzeum znajdują się pamiątki związanej z Wolą rodziny Ulrichów oraz bogata kolekcja platerów warszawskich. Zabytkowy obiekt, przez lata nieremontowany, z czasem zaczął domagać się gruntownej modernizacji i nowego pomysłu na wystawę stałą. Z pomocą przyszły środki unijne i powołanie na stanowisko kierownik muzeum energicznej historyczki sztuki Hanny Nowak-Radziejowskiej, która widziała tu muzeum partycypacyjne, czyli współtworzone przez mieszkańców.

Muzeum Woli – na dzień przed otwarciem
Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji, fot. M. Sieczka

Muzeum Woli otwarte na nowe wydarzenia

Przebudowa rozpoczęła się w 2014 roku. Prace były finansowane z funduszy miasta, europejskich i programu samorządowego marszałka województwa mazowieckiego. Dzięki temu wsparciu siedziba muzeum uległa wewnątrz dość dużej zmianie. Przede wszystkim uzyskaliśmy dwie sale wystawowe – na parterze i pierwszym piętrze, każda o powierzchni ok. 150 m². Wyposażone są w oświetlenie dostosowane do wystaw, urządzenia multimedialne i ekrany umożliwiające organizowanie pokazów filmów, konferencji i wykładów – mówił Konrad Schiller, obecny kierownik Muzeum Woli podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie placówki dla zwiedzających.

Muzeum Woli – na dzień przed otwarciem
Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji, fot. M. Sieczka

Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji

Ekspozycja stała, rozproszona dotąd po całym budynku, została ograniczona do jednej przestrzeni, tzw. Gabinetu Wolskiego, prezentującego dzieje dzielnicy w podziale na 15 tematów takich jak przemysł, wielokulturowość, rola kobiet czy powstanie warszawskie. Na opowieść o Woli składają się zarówno historie społeczno-polityczne, kulturowe, jak i osobiste. Otrzymujemy tym samym skomplikowany i bogaty palimpsest dziejów tej części stolicy. Będąc świadomymi tego, w jakiej materii się poruszamy i z jaką przestrzenią pracowaliśmy, zdecydowaliśmy się dokonać kuratorskiego wyboru – tłumaczą Adam Lisiecki i Konrad Schiller. Muzeum Woli planuje odtąd skupiać się przede wszystkim na wystawach czasowych, stać się centrum aktywności lokalnej i miejscem dyskusji o przyszłości, czemu służyć mają m.in. nowe sale warsztatowe. Otwarcie placówki dla publiczności odbyło się 7 grudnia 2019 roku.

Muzeum Woli – na dzień przed otwarciem
Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji
Muzeum Woli – na dzień przed otwarciem
Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.