Architektura MuratorRealizacjeMuzeum Woli – nowe otwarcie

Muzeum Woli – nowe otwarcie

Po trwającej trzy lata modernizacji Muzeum Woli znów zostało otwarte dla zwiedzających. Nową aranżację wnętrz zabytkowego pałacu przy ulicy Srebrnej zaprojektowała pracownia ARE Stiasny/Wacławek.

Muzeum Woli – na dzień przed otwarciem
Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji

Muzeum Woli od 1974 roku mieści się w neorenesanowej willi wzniesionej pod koniec XIX wieku dla rzeźbiarza Aleksandra Sikorskiego. W momencie powołania do życia była to jedyna w Warszawie i druga w Polsce placówka zajmująca się dziejami tylko jednej dzielnicy. Oprócz zdjęć i druków ulotnych dokumentujących historię tej części miasta w zbiorach muzeum znajdują się pamiątki związanej z Wolą rodziny Ulrichów oraz bogata kolekcja platerów warszawskich. Zabytkowy obiekt, przez lata nieremontowany, z czasem zaczął domagać się gruntownej modernizacji i nowego pomysłu na wystawę stałą. Z pomocą przyszły środki unijne i powołanie na stanowisko kierownik muzeum energicznej historyczki sztuki Hanny Nowak-Radziejowskiej, która widziała tu muzeum partycypacyjne, czyli współtworzone przez mieszkańców.

Muzeum Woli – na dzień przed otwarciem
Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji, fot. M. Sieczka

Muzeum Woli otwarte na nowe wydarzenia

Przebudowa rozpoczęła się w 2014 roku. Prace były finansowane z funduszy miasta, europejskich i programu samorządowego marszałka województwa mazowieckiego. Dzięki temu wsparciu siedziba muzeum uległa wewnątrz dość dużej zmianie. Przede wszystkim uzyskaliśmy dwie sale wystawowe – na parterze i pierwszym piętrze, każda o powierzchni ok. 150 m². Wyposażone są w oświetlenie dostosowane do wystaw, urządzenia multimedialne i ekrany umożliwiające organizowanie pokazów filmów, konferencji i wykładów – mówił Konrad Schiller, obecny kierownik Muzeum Woli podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie placówki dla zwiedzających.

Muzeum Woli – na dzień przed otwarciem
Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji, fot. M. Sieczka

Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji

Ekspozycja stała, rozproszona dotąd po całym budynku, została ograniczona do jednej przestrzeni, tzw. Gabinetu Wolskiego, prezentującego dzieje dzielnicy w podziale na 15 tematów takich jak przemysł, wielokulturowość, rola kobiet czy powstanie warszawskie. Na opowieść o Woli składają się zarówno historie społeczno-polityczne, kulturowe, jak i osobiste. Otrzymujemy tym samym skomplikowany i bogaty palimpsest dziejów tej części stolicy. Będąc świadomymi tego, w jakiej materii się poruszamy i z jaką przestrzenią pracowaliśmy, zdecydowaliśmy się dokonać kuratorskiego wyboru – tłumaczą Adam Lisiecki i Konrad Schiller. Muzeum Woli planuje odtąd skupiać się przede wszystkim na wystawach czasowych, stać się centrum aktywności lokalnej i miejscem dyskusji o przyszłości, czemu służyć mają m.in. nowe sale warsztatowe. Otwarcie placówki dla publiczności odbyło się 7 grudnia 2019 roku.

Muzeum Woli – na dzień przed otwarciem
Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji
Muzeum Woli – na dzień przed otwarciem
Muzeum Woli – otwarcie placówki po modernizacji
Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.