Architektura MuratorRealizacjeNajwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF

Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF

Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji według projektu biura White Arkitekter. Dwudziestokondygnacyjny budynek Sara Kulturhus w Skellefteå mieści m.in. salę koncertową, spa i hotel, a  wyposażony został w najbardziej zaawansowane systemy aluminiowe ALUPROF.

Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF
Sara Kulturhus w Skellefteå – najwyższy drewniany budynek świata, proj.  White Arkitekter

Realizacja najwyższego drewnianego budynku świata trwała od jesieni 2018 roku. Obiekt został otwarty latem 2021 roku. Mieści m.in. dom kultury nazwany na cześć topowej szwedzkiej pisarki Sary Lidman, pochodzącej z tego regionu. Ideą, która przyświecała twórcom, było stworzenie budynku łączącego kulturę i rozrywkę. Odbywają się tu m.in. inspirujące spotkania, wystawy, koncerty, spektakle i bankiety. Sara Kulturhus jest dynamicznie rozwijającą się przestrzenią dla mieszkańców miasta oraz gości z całej Szwecji i zagranicy.

Obiekt składa się z dwóch segmentów: niskiej, czterokondygnacyjnej części, w której zaplanowano 6 sal konferencyjno-widowiskowych mogących pomieścić ponad 3200 osób oraz wieży wznoszącej się na wysokość 80 metrów, gdzie ulokowano 250 luksusowych pokoi hotelowych, restaurację z panoramicznym widokiem na okolicę i spa.

Sara Kulturhus w Skellefteå: najwyższy drewniany budynek na świecie

Celem firm współpracujących przy inwestycji było stworzenie budynku przyjaznego środowisku i energooszczędnego. Obiekt, do którego budowy posłużyło głównie drewno, aluminium i szkło, realizuje strategię budownictwa drewnianego przyjętą przez gminę Skellefteå. Skandynawska tradycja budowania z drewna spotkała się tu z najnowszymi rozwiązaniami inżynieryjnymi, dzięki którym inwestycja stała się wzorem zrównoważonego projektowania i zielonego budownictwa.

Dolna część budynku, w której mieści się sam dom kultury, powstała z prefabrykowanego drewna wzmocnionego płytami betonowymi, rozkładającymi ciężar wieży. Przeszklenia wykonano w specjalnie zmodyfikowanym na potrzeby tej inwestycji systemie MB-SR50N HI+ ALUPROF.

Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF

Fasada w niższym segmencie budynku została wykonana w systemie MB-SR50N HI+, który może być wyposażony w szklenie do 1100 kg, co pozwala uzyskać niesamowite panoramiczne widoki z wnętrza budynku. Oprócz walorów estetycznych system gwarantuje trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Ściana słupowo-ryglowa posiada izolator z polietylenu, który daje bardzo dobrą izolację termiczną (Uf od 0,59 W/m2K) i akustyczną, dodatkowo ułatwiając montaż fasady. Co więcej, system MB-SR50N HI+ posiada certyfikat Instytutu PHI Darmstadt w najwyższej klasie A+, przez co jest rekomendowany do budowy obiektów pasywnych – mówi Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR ALUPROF SA.

Z kolei część hotelowa zbudowana jest z prefabrykowanych, drewnianych modułów pokojowych z panoramicznymi przeszkleniami, odbijającymi niebo. Sprawia to wrażenie „unoszenia się” wieży nad domem kultury. Wyróżnikiem konstrukcji fasady jest zastosowana technologia tzw. podwójnej skóry, która zwiększa efektywność energetyczną obiektu. Na elewację domu kultury składa się podwójne przeszklenie. Zewnętrzna powłoka powstała na bazie specjalnie zaprojektowanego dla tej realizacji systemu MB-SW55 ALUPROF, który uzyskał certyfikację środowiskową BVB i ocenę GOLD/BREEM SE. Potrójne szklenie od wewnątrz wykonane zostało w systemie MB-86 SI, charakteryzującym się wysoką wytrzymałością profili i dobrą izolacyjnością termiczną (Uf od 0,92 W/m2K).

Projekt Skellefteå Kulturhus otrzymał MIPIM Architectural Review Future Projects Award na międzynarodowym wydarzeniu branży nieruchomości organizowanym rokrocznie w Cannes. Uzyskał także nominację do World Architecture Festival 2018 i MIPIM Awards 2018 w kategorii Best Futura Project.

Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF

ALUPROF SA: lider rynku i trendsetter

ALUPROF SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty S.A. –  najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy w branży aluminiowej w kraju. Intensywne działania zagranicą spowodowały, że ALUPROF jest jednocześnie jednym z liderów branży w Europie, dostarczając rozwiązania wysokiej jakości. Spółka, oprócz 5 zakładów w Polsce (Bielsko-Biała, Opole, Goleszów, Ogrodzona i Złotów), posiada 9 oddziałów w Europie i USA i prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. Firma dostarcza aluminiowe systemy okienno-drzwiowe, bramowe i roletowe. Producent oferuje także nowoczesne systemy fasadowe, przeciwpożarowe, konstrukcje antywłamaniowe oraz energooszczędne rozwiązania stosowane w budownictwie pasywnym.

Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF
Tagi:
Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Konkurs Drewno w Architekturze 2022: kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ogłasza czwartą edycję konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazano walory drewna. W konkursie tradycyjnie przewidziano nagrody zarówno dla autorów, jak i promotorów prac.
Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej Coraz bliżej realizacji osiedla Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej według konkursowego projektu pracowni Chmielewski + Partners. Spółka Polskie Domy Drewniane rozpoczyna inwestycję od budowy dwukondygnacyjnego biura sprzedaży mieszkań. Obiekt ma być gotowy w tegoroczne wakacje.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.