Architektura MuratorRealizacjeNie tylko Brda. Trzy polskie projekty domków letniskowych

Nie tylko Brda. Trzy polskie projekty domków letniskowych

Jeżeli wypoczywać, to tylko w dobrze zaprojektowanym otoczeniu. Zobaczcie wybrane przez nas projekty autorstwa Jojko + Nawrocki Architekci, Exterio oraz medusagroup.

Architektura "letniskowa" nie zawsze jest najwyższej jakości - może się kojarzyć z chaotyczną przestrzenią nadmorskich miejscowości, albo fantazyjnymi "gargamelami" budowanymi w popularnych kurortach. Jednak wcale nie musi tak być; wybraliśmy dla Was trzy projekty, które prostą formą wchodzą w dialog z otoczeniem i wydobywają walory otaczających krajobrazów.

1 (1)

Jojko + Nawrocki Architekci - dom letniskowy w Żywcu

Zamierzeniem było stworzenie budynku, który będzie kontrastem dla przeciętnej architektury letniskowej południa Polski. Domek znalazł się w uprawianym od lat ogrodzie, otoczonym panoramą Beskidów. Nietypowego kształt dachu pozwolił na umieszczenie w środku funkcjonalnej antresoli. Dzięki usytuowaniu bryły na działce oraz symetrycznemu planowi wnętrza każde okno kadruje inny krajobraz. Projekt został stworzony w oparciu o ideę critical regionalism - próbę użycia języka współczesnej architektury w kontekście właściwym konkretnemu miejscu.

Czytaj też: Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce |

Zabudowa "letniskowa" często nie ma najwyższej jakości - może kojarzyć się z chaosem przestrzennym nadmorskich miejscowości, albo fantazyjnymi "gargamelami" w popularnych kurortach. Jednak nie zawsze musi tak być - zobaczcie wybrane przez nas realizacje domków letniskowych, które harmonijnie współgrają z otoczeniem i wydobywają walory krajobrazu.

kl (27) (Copy)

Exterio (HOLA grupa projektowa) - dom w Pieninach

Dom w pełni wydobywa walory działki - malowniczy widok na Jezioro Czorsztyńskie oraz dwa średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Bryła ma od strony lądu zamknięty charakter, natomiast od strony jeziora na obu kondygnacjach dominują duże przeszklenia, które pozwalają ze wnętrza budynku obserwować krajobraz. Teren budowy jest na spadku, co wykorzystano umieszczając na wyniesionym w stosunku do okolicy parteru taras.

Kształt bryły i użyte materiały mają przywodzić na myśl tradycyjną zabudowę pasterską. Dach i ścianę frontową pokryto wiórem osikowym, który płynnie przechodzi z dachu na ścianę. Wejście do budynku nawiązuje natomiast do ludowej architektury drewnianej.

DSC_1618d (Copy)

medusagroup - przebudowa domku typu "Brda"

Klasyczny domek typu "Brda" został przekształcony za pomocą dostawienia do niego nowej struktury. Namiotowa forma została zestawiona z prostopadłościenną bryłą, powiększając strefę dzienną oraz tworząc przed wejściem dodatkowy ganek. Kolorem i fakturą walcowanej stali, zastosowanej na elewacji, jak również dużymi przeszkleniami, otwierajającymi dom na otoczenie, nowa część kontrastuje z zastanym budynkiem.

Przy budowie należało wyciąć część krokiew dachowych, podtrzymującą domek; zostały one oparte na stalowej konstrukcji prostopadłościanu. Od środka został on wykończony płytą OSB, natomiast na na płaskim dachu umieszczono taras, który rozwija powierchnię pierwszego piętra.

Dom w zagrodzie – projekt pracowni NA NO WO architekci Dom w zagrodzie od NA NOWO architekci to projekt obejmujący odbudowę i adaptację opuszczonych zabudowań gospodarczych – przedwojennej stodoły oraz ruin dawnego budynku mieszkalnego. Znajdują się one na rozległej działce położonej w jednej z zabytkowych dolnośląskich wsi. Jej historia sięga średniowiecza, a cała wieś objęta jest strefą ochrony konserwatorskiej.
Dom 40i4: nowa realizacja Autograf Studio Tuż przy granicy z Czechami, w malowniczej okolicy jednej z miejscowości Beskidu Śląskiego, powstaje Dom 40i4 projektu krakowskiej pracowni Autograf Studio. Nadwieszona nad terenem podłużna bryła mierzyć będzie 40 metrów długości i 4 metry szerokości.
Mały Dom 2020. Zgłoszenia Redaktorzy magazynu „Volume Zero” zapraszają do udziału w konkursie na projekt małego domu odpowiadającego na wielkie wyzwania współczesnych czasów.
Dom ze starej stodoły projektu Wrzeszcz Architekci Architekci wykorzystali cegłę ze starej poniemieckiej stodoły, tworząc współczesny dom dla młodej rodziny z dwójką dzieci inspirowany tradycyjnym budownictwem Wielkopolski.
Zet Dom w warszawskim Wawrze Wśród heterogenicznej zabudowy willowej dzielnicy Warszawy powstał neomodernistyczny dom obłożony białym klinkierem. Za projekt obiektu odpowiada pracownia Paweł Lis Architekci.
Dom na skarpie w Płocku Dom na skarpie to jedna z ostatnich realizacji warszawskiej pracowni MAG Architekci. Wkomponowany w zbocze budynek, otwiera się dużym przeszkleniem na malowniczy krajobraz starorzecza Wisły.