Architektura MuratorRealizacjeNiepubliczny żłobek w Krakowie

Niepubliczny żłobek w Krakowie

Żłobek powstał w osiedlowym pasie zieleni, wśród złożonej zabudowy – bloków mieszkalnych z jednej i kościoła z drugiej strony. Realizacja prowokuje pytania o miejsce i formę tego rodzaju instytucji we współczesnym mieście – pisze Marcin Brataniec.

Niepubliczny żłobek w Krakowie
Widok od strony południowej. Żłobek znajduje się przy osiedlu na krakowskim Płaszowie, w pasie zieleni; Fot. Maciej Jeżyk
Żłobek Pod MagnoliąKraków, ul. Lipska 75
AutorzyJoanna Kłusak Architekt, architekt Joanna Kłusak
Współpraca autorskaarchitekci Ewa Jasińska, Agnieszka Marcinkowska
Architektura wnętrzarchitekt Joanna Kłusak
Architektura krajobrazuBOOM studio, Barbara Buczek- Sztefko
Konstrukcjainż. Grzegorz Woda
Generalny wykonawcaKonsorcjum firm przedsiębiorstwo budowlanohandlowe ADMA bis sp.j. Józef Adamczyk, Stanisław Adamczyk (lider konsorcjum) oraz ATB przedsiębiorstwo budowlano-inżynieryjne Tomasz Adamczyk
InwestorGmina Miejska Kraków
Powierzchnia terenu3137.0 m²
Powierzchnia zabudowy548.0 m²
Powierzchnia użytkowa817.0 m²
Powierzchnia całkowita1391.0 m²
Kubatura4581.0 m³
Projekt2017
Data realizacji (koniec)2017
Koszt inwestycji4 595 000 zł PLN (brutto)
Tagi:
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja zaprosiła trzech wybitnych architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Krakowski obiekt został zaprojektowany przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Według niego „architektura to budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tę maksymę wykorzystał, odwołując się do opowiadania Nieśmiertelny Jorge Luisa Borgesa. Zrealizował betonowy, symboliczny tron, idealną formę której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. Uroczyste otwarcie Obiektu Niemożliwego odbyło się 18 października 2019 roku.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie [GALERIA] Przed Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej stanął betonowy fotel, który odwołuje się do opowiadania Nieśmiertelny Borgesa. Autorem Obiektu Niemożliwego jest profesor Dariusz Kozłowski.
Hotel Cracovia i Kino Kijów na fotografiach Na wystawie Dawny Hotel Cracovia zostaną zaprezentowane fotografie zgromadzone przez Muzeum Historyczne Krakowa oraz nadesłane przez uczestników konkursu fotograficznego. Organizatorzy wydarzenia czekają na nie do końca sierpnia.
Galeria Wnętrz w Krakowie Architekt musiał poradzić sobie z klasyczną sytuacją wschodnioeuropejskiego nie-miejsca: zaprojektować salon meblowy obok czteropasmowej drogi, naprzeciwko salonu konkurencji, nieopodal zabudowy jednorodzinnej. O projekcie Atelier Loegler pisze Grzegorz Stiasny.
Dom jednorodzinny w Krakowie Autorka dystansuje się od wzorca domu stodoły, który wydaje się inspiracją formalną. Ten dom to abstrakcyjna bryła odpowiadająca zapisanemu w wymogach planu miejscowego archetypowi domu z dwuspadowym dachem – pisze Marcin Brataniec.
Park Stacja Wisła O krakowskim parku, który otrzymał nagrodę w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce oraz był nominowany do nagrody EU Mies van der Rohe 2019, piszą Hubert Trammer i Urszula Forczek-Brataniec. W numerze także wypowiedź Wojciecha Jakubowskiego, autora projektu wykonawczego.