Nowoczesny gapahuk
W języku norweskim słowo gapahuk oznacza prostą, zadaszoną konstrukcję z drewna, która posiada dwie lub trzy ściany. Obiekty te stawiano zazwyczaj w lasach i na pustkowiach. Osłonięte od wiatru gapahuki chroniły przed niesprzyjającą pogodą oraz zapewniały tymczasową siedzibę dla myśliwych i wędrowców.
Odwołując się do tej tradycji, architekci z pracowni Snøhetta opracowali projekt typowego domu letniskowego. Jednym z głównych założeń było stworzenie obiektu dostosowanego do różnorodnych warunków klimatycznych i terenowych. Architektom zależało również na połączeniu tradycyjnych cech drewnianej chaty oraz nowoczesnej architektury.
Typowy dom letniskowy
Nowy Gapahuk może funkcjonować w niemal dowolnym otoczeniu – w lesie, górach czy nad morzem, a dzięki możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu nadaje się do wykorzystania na terenach odizolowanych od innych źródeł energii.
Najwięcej miejsca zajmują powierzchnie wspólne – salon z kuchnią i przestronne patia, które mają sprzyjać spędzaniu czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Dom posiada również trzy sypialnie, łazienkę oraz przestrzeń magazynową. Zwarta bryła budynku ma zapewniać wytrzymałość na silny wiatr oraz chronić przez skutkami ekspozycji na silne słońce. Ze względu na łatwość utrzymania, głównym materiałem wykorzystanym do budowy jest drewno. Ściany salonu wykonano natomiast z dużych tafli szkła, by otworzyć widoki na otoczenie.