Nazwa obiektu | Remont dwóch gabinetów terapeutycznych Warszawskiego Szpitala dla Dzieci |
Adres obiektu | Warszawa, aleja Wyzwolenia 6 |
Autorzy | Decoroom |
Data realizacji (koniec) | 2022 |
Przychodnia Warszawskiego Szpitala dla Dzieci mieści się w socrealistycznym budynku przy alei Wyzwolenia. W placówce funkcjonuje dziewięć poradni, w tym Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO, którego celem jest wspieranie dzieci, młodzieży i ich opiekunów w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych. Niestety, jak wiele podobnych miejsc w Polsce, również to wymaga wsparcia w pracach remontowych. W naszej przychodni posiadamy doskonały sprzęt medyczny, ale gabinety wymagały remontu i dostosowania do dzisiejszych standardów – wspomina Ilona Kralczyńska, koordynatorka poradni psychologicznej.Krok po kroku wnętrza gabinetów poddawane są renowacji, ale dwa spośród pomieszczeń przeszły proces przemiany znacznie szybciej. Wszystko za sprawą wsparcia warszawskiej pracowni Decoroom, która pro bono postanowiła wyremontować dwa gabinety terapeutyczne poradni TOGO. Jako firma Decoroom, jesteśmy nie tylko specjalistami od architektury wnętrz, ale prywatnie przede wszystkim rodzicami. Większość naszych pracowników ma dzieci i wie, z jakimi problemami borykają się ich pociechy. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że psychiatria dziecięca w Polsce nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, a małych pacjentów wciąż przybywa. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć jedną z takich placówek, aby stała się przytulnym miejscem pełnym dobrej energii – tłumaczy Adam Budzyński, prezes Decoroom.
Zgodnie z koncepcją autorów, kolorystyka obu wyremontowanych gabinetów miała być kojąca. Projektanci postawili na jasne, pastelowe odcienie, które korespondują z imitującymi drewno panelami na podłodze. Pierwszy gabinet, który wyremontowaliśmy, spełnia podwójną funkcję: logopedyczną oraz psychoterapeutyczną. Został stworzony z myślą o pracy z młodszymi dziećmi. Jest to przestrzeń jasna, przytulna, bezpieczna, z kolorowymi, dziecięcymi elementami. Zastosowaliśmy w nim materiały zmywalne, odporne, mające wszystkie niezbędne atesty. Całość dopełniliśmy zróżnicowanym, ciepłym oświetleniem. Poczucie komfortu w tym wnętrzu podnoszą drzwi o podwyższonej normie akustycznej – mówi architektka Magdalena Tarnowska. Drugi gabinet pełnił wcześniej funkcję gabinetu stomatologicznego, więc wymagał całkowitej metamorfozy, aby stać się pokojem terapeutycznym dla młodzieży. Zależało nam na uzyskaniu domowej atmosfery, dlatego zastosowaliśmy tutaj tapetę w delikatnych odcieniach, ażurowe kinkiety oraz wygodne fotele wykończone szarą tapicerką. To pastelowe wnętrze jest spokojne, a zarazem bardzo przytulne. Podobnie jak w przypadku pierwszego gabinetu, użyliśmy tutaj materiałów atestowanych o zmywalnych, odpornych powierzchniach – dodaje autorka.
To, co wydarzyło się w projekcie współpracy z firmą Decoroom ma wielopłaszczyznowy wymiar. Praktyczny efekt to wspaniale, spektakularnie wręcz zrewitalizowane dwa gabinety terapeutyczne stwarzające wyśmienite warunki do terapii najmłodszych, a z drugiej strony postawa firmy Decoroom, jej otwartość na działanie pro bono na gruncie publicznej placówki ochrony zdrowia to dowód na rzeczywistą, a nie tylko deklaratywną działalność w ramach zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu. Z reguły pozyskiwane z zewnątrz środki finansowe, pochodzące z funduszy samorządowych czy też unijnych przeznaczone są na duże, kompleksowe projekty, ale pamiętać należy, że w toku codziennej pracy, intensywnej eksploatacji nasza infrastruktura się niszczy i wymaga doraźnych remontów, napraw, a na to nie zawsze stać publiczne palcówki – podkreśla Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektorka Warszawskiego Szpitala dla Dzieci SPZOZ.
Adam Budzyński i Magdalena Tarnowska z Decoroom o realizacji projektu
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!