Bulwary nad Odrą we Wrocławiu

i

Autor: Archiwum Architektury Widok w kierunku mostu Piaskowego i budynku filologii UWr; amfiteatr przy bulwarze Dunikowskiego jest licznie odwiedzany przez mieszkańców i turystów, nie tylko w słoneczne dni; fot. Maciej Lulko

Nowe relacje z rzeką – o projekcie bulwarach nad Odrą Piotr Żuraw

2016-10-28 20:00

Rewitalizacja odbudowuje relacje mieszkańców z rzeką, stanowi pretekst do jej ponownego odkrycia. Sposób zagospodarowania bulwaru ma umożliwiać jak najbliższy kontakt z wodą i widokami przeciwległego brzegu. Przestrzeń komunikacji jest dostosowana do różnych grup użytkowników: sprawnych, niepełnosprawnych, na rolkach i rowerach. Wszyscy oni poruszają się po wspólnej, wielokierunkowej przestrzeni, bez wydzieleń ścieżek rowerowych.

Nazwa obiektuRewitalizacja bulwarów Xawerego Dunikowskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich
Adres obiektuWrocław, lewy brzeg Odry między mostami Piaskowym a Grunwaldzkim
AutorzyPiotr Żuraw Architekt, architekci Katarzyna Dobiecka, Piotr Żuraw
Architektura krajobrazuEvergreen Monika Ziemiańska
KonstrukcjaP3 Group Biuro Projektów Konstrukcyjnych
Generalny wykonawcaM-Park
InwestorGmina Wrocław, Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu
Powierzchnia terenu27860.0 m²
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycjiok. 20 000 000 PLN

Bulwar Xawerego Dunikowskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich jest silnie związany z Odrą. To jednocześnie atrakcyjny punkt obserwacji przeciwległego brzegu z historyczną zabudową Ostrowa Tumskiego, sąsiadujący z reprezentacyjnymi obiektami jak zabytkowa Hala Targowa, Akademia Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowe czy Urząd Wojewódzki. Rewitalizacja odbudowuje relacje mieszkańców z rzeką, stanowi pretekst do jej ponownego odkrycia.

Założeniem projektu była realizacja wielkomiejskiego bulwaru o funkcji rekreacyjnej i spacerowej, z możliwością uprawiania sportów wodnych, ale też zejścia do poziomu wody i moczenia nóg.

Bulwary nad Odrą we Wrocławiu

i

Autor: Archiwum Architektury Panoramiczny widok z trawiastego placu przy ASP na rzekę oraz Ostrów Tumski z budynkami biskupstwa i wieżami kościołów; fot. Maciej Lulko

W ramach inwestycji powstał m.in. amfiteatr nad rzeką oraz kładka pod mostem Pokoju, łączącą oddzielone wcześniej części nadrzecznej promenady. Program obejmował też przebudowę ciągów pieszych, zagospodarowanie zieleni, odbudowę zabytkowego Bastionu Ceglarskiego, organizację przestrzeni rekreacyjnych wraz z małą architekturą i siedziskami do zabawy, a także realizację nabrzeża cumowniczego dla małych jednostek pływających, przystani statków spacerowych, drewnianego tarasu nad rzeką, infopunktów oraz sieci i przyłączy do pawilonów komercyjnych i przystani. Sposób zagospodarowania bulwaru ma umożliwiać jak najbliższy kontakt z rzeką i widokami przeciwległego brzegu.

Bulwary nad Odrą we Wrocławiu

i

Autor: Archiwum Architektury Widok z amfiteatru przy bulwarze Dunikowskiego w kierunku mostu Pokoju; w tle powojenne budynki uniwersyteckie wraz z wieżami mieszkalnymi Manhattanu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak; fot. Maciej Lulko

Przestrzeń komunikacji jest dostosowana do różnych grup użytkowników: sprawnych, niepełnosprawnych, na rolkach i rowerach. Wszyscy oni poruszają się po wspólnej, wielokierunkowej przestrzeni, bez wydzieleń ścieżek rowerowych. Na całej długości bulwaru zastosowano szereg form zagospodarowania dopasowanych do kształtu rzeki, tak by użytkownicy mogli znajdować się jak najbliżej linii wody. W wielu miejscach pojawiają się ponadto schodzące ku rzece skarpy zieleni lub amfiteatralne stopnie, co dodatkowo podkreślać ma kierunek obserwacji przeciwległego brzegu.