Architektura MuratorRealizacjeNowe stacje metra projektu biura Kazimierski i Ryba już otwarte

Nowe stacje metra projektu biura Kazimierski i Ryba już otwarte

Otwarto trzy nowe stacje metra na warszawskiej Woli. Ich wystrój nawiązuje do najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z przeszłością dzielnicy. Prezentujemy nowe stacje metra autorstwa Biura Projektów Kazimierski i Ryba.

Nowe stacje metra projektu biura Kazimierski i Ryba już otwarte
Nowe stacje metra na Woli oddano do użytku 4 kwietnia. Z uwagi na epidemię koronawirusa zrezygnowano z hucznego otwarcia połaczonego zjubileuszem 25-lecia warszawskiego metra; fot. Tomasz Żylski
Nowe stacje metra na Woli C6 Księcia Janusza, C7 Młynów, C8 Płocka
AutorzyBP Metroprojekt, Biuro Projektów Kazimierski i Ryba
Generalny wykonawcaGülermak
InwestorMetro Warszawskie
Projekt (data)2012
Data realizacji (początek)2016
Data realizacji (koniec)2020
Koszt inwestycji1 147 999 590 zł
Kubatura stacji Księcia Janusza wraz z torami odstawczymi188 480 m³
Kubatura stacji Młynów 56 636 m³
Kubatura stacji Płocka 59 198 m³
Długość stacji Księcia Janusza i torów odstawczych 606 m
Długość stacji Młynów 168 m
Długość stacji Płocka 163 m
Całkowita długość tuneli 5047 m

Nowe stacje metra powstały według projektu wyłonionego w konkursie zorganizowanym przez ratusz w 2012 roku. Zwyciężyło konsorcjum BP Metroprojekt oraz Biuro Projektów Kazimierski i Ryba. Koncepcja obejmowała nieco ponad 5-kilometrowy tunel, biegnący od ronda Daszyńskiego do ulicy Górczewskiej w okolicy centrum handlowego Wola Park, oraz trzy nowe stacje: Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

Nowe stacje metra, czyli historia Woli w trzech odsłonach

Za wystrój nowych stacji metra odpowiada Biuro Projektów Kazimierski i Ryba. Architekci odnieśli się do najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z dziejami Woli. Do przemysłowego dziedzictwa dzielnicy nawiązują wnętrza stacji Płocka. Na ścianach zatorowych pojawiły się tu miedziane okładziny z domieszkami kilku metali, które nadają im różne odcienie, a na sufitach dwa rodzaje paneli, których kompozycję oparto na geometrii układów scalonych, przywodzących na myśl dawne wolskie zakłady elektroniczne.

Aranżacja stacji Młynów nawiązuje z kolei do znajdującego się w pobliżu ośrodka Moczydło – kultowego kompleksu basenów z lat 60., który przeszedł ostatnio gruntowną modernizację. Dominuje tu biało-niebieska kolorystyka i motyw koła, pojawiający się zarówno w perforacji na ścianach, jak i w formie plafonów oświetleniowych czy siedzisk. Wystrój ostatniego przystanku, Księcia Janusza, przywoływać ma natomiast historię wolskiego rodu Ulrychów, właścicieli rozciągającego się niegdyś na zachód od stacji gospodarstwa ogrodniczego z rzadkimi odmianami drzew i krzewów. Ściany, sufit i słupy architekci pokryli tu biało-zielonymi panelami, odwzorowującymi zgeometryzowane formy roślinne.

Czytaj też: Warszawska linia średnicowa według Kuryłowicz & Associates |

Nowe stacje metra: otwarcie w cieniu koronawirusa

Z zewnątrz nowe stacje metra przypominają proste, przeszklone kioski na betonowych postumentach. Charakterystycznym elementem każdej z nich jest specjalnie zaprojektowany neon z nazwą przystanku. Podświetlane litery znajdują się na ścianach za torami i w strefach wejściowych, pełniąc funkcję dodatkowej identyfikacji wizualnej, podobnie jak kolorowe grafiki Wojciecha Fangora na stacjach centralnego odcinka. Koncepcję neonów opracował zespół architektów z Biura Projektów Kazimierski i Ryba. Z uwagi na epidemię koronawirusa nie było hucznego otwarcia. Nowe stacje metra na wolskim odcinku uruchomiono 4 kwietnia 2020 roku. Budowany w tym samym czasie odcinek wschodni, według projektu firmy ILF Polska, oddano do użytku we wrześniu ubiegłego roku. Zobacz film prezentujący trzy nowe stacje metra i umieszczoną poniżej galerię zdjęć.

Autor: Piotr Prus
Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim: miasto ogłasza przetarg w formule PPP Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim ma szansę stanąć w połowie 2023 roku. Władze miasta ogłosiły właśnie postępowanie na wybór partnera, który wybuduje i poprowadzi nową Emilię.
Dom Turystyczny w Warszawie od nowa: wyniki konkursu Dawny Dom Turystyczny przy placu Starynkiewicza, mieszczący po wojnie redakcje „Trybuny Ludu” i „Rzeczpospolitej”, zostanie przebudowany według projektu pracowni AMC - Andrzej M. Chołdzyński. Biuro zdobyło główną nagrodę w rozstrzygniętym w marcu konkursie architektonicznym.
Aparthotel Smolna 23 projektu S.A.M.I. Architekci Aparthotel Smolna 23 zainicjować ma proces odtwarzania północnej pierzei Alej Jerozolimskich, między Nowym Światem a pawilonem klubu Sogo naprzeciwko Muzeum Narodowego. Siedmiokondygnacyjny budynek zaprojektowała pracownia S.A.M.I. Architekci.
Bliska Wola Tower – nowy zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Woli Bliska Wola Tower powstaje u zbiegu ul. Kasprzaka i  Prymasa Tysiąclecia, w miejscu dawnych zakładów Świerczewskiego. Wielofukcyjny zespół zaprojektowało studio B.A.U.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Od 20 stycznia prezentowana będzie w specjalnym pawilonie przed Wola Parkiem.
Muzeum Woli – nowe otwarcie Po trwającej trzy lata modernizacji Muzeum Woli znów zostało otwarte dla zwiedzających. Nową aranżację wnętrz zabytkowego pałacu przy ulicy Srebrnej zaprojektowała pracownia ARE Stiasny/Wacławek.