Architektura MuratorRealizacjeNowe stacje metra projektu biura Kazimierski i Ryba oraz Archinauci już otwarte

Nowe stacje metra projektu biura Kazimierski i Ryba oraz Archinauci już otwarte

Otwarto trzy nowe stacje metra na warszawskiej Woli. Ich wystrój nawiązuje do najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z przeszłością dzielnicy. Prezentujemy nowe stacje metra autorstwa Biura Projektów Kazimierski i Ryba oraz Archinauci.

Nowe stacje metra projektu biura Kazimierski i Ryba już otwarte
Nowe stacje metra na Woli oddano do użytku 4 kwietnia. Z uwagi na epidemię koronawirusa zrezygnowano z hucznego otwarcia połaczonego zjubileuszem 25-lecia warszawskiego metra; fot. Tomasz Żylski
Nowe stacje metra na Woli C6 Księcia Janusza, C7 Młynów, C8 Płocka
AutorzyBP Metroprojekt, Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, Archinauci
Generalny wykonawcaGülermak
InwestorMetro Warszawskie
Projekt2012
Data realizacji (początek)2016
Data realizacji (koniec)2020
Koszt inwestycji1 147 999 590 zł
Kubatura stacji Księcia Janusza wraz z torami odstawczymi188 480 m³
Kubatura stacji Młynów 56 636 m³
Kubatura stacji Płocka 59 198 m³
Długość stacji Księcia Janusza i torów odstawczych 606 m
Długość stacji Młynów 168 m
Długość stacji Płocka 163 m
Całkowita długość tuneli 5047 m

Nowe stacje metra powstały według projektu wyłonionego w konkursie zorganizowanym przez ratusz w 2012 roku. Zwyciężyło konsorcjum BP Metroprojekt oraz Biuro Projektów Kazimierski i Ryba. Koncepcja obejmowała nieco ponad 5-kilometrowy tunel, biegnący od ronda Daszyńskiego do ulicy Górczewskiej w okolicy centrum handlowego Wola Park, oraz trzy nowe stacje: Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

Nowe stacje metra, czyli historia Woli w trzech odsłonach

Za wystrój nowych stacji metra odpowiadają Biuro Projektów Kazimierski i Ryba oraz Archinauci. Architekci odnieśli się do najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z dziejami Woli. Do przemysłowego dziedzictwa dzielnicy nawiązują wnętrza stacji Płocka. Na ścianach zatorowych pojawiły się tu miedziane okładziny z domieszkami kilku metali, które nadają im różne odcienie, a na sufitach dwa rodzaje paneli, których kompozycję oparto na geometrii układów scalonych, przywodzących na myśl dawne wolskie zakłady elektroniczne.

Aranżacja stacji Młynów nawiązuje z kolei do znajdującego się w pobliżu ośrodka Moczydło – kultowego kompleksu basenów z lat 60., który przeszedł ostatnio gruntowną modernizację. Dominuje tu biało-niebieska kolorystyka i motyw koła, pojawiający się zarówno w perforacji na ścianach, jak i w formie plafonów oświetleniowych czy siedzisk. Wystrój ostatniego przystanku, Księcia Janusza, przywoływać ma natomiast historię wolskiego rodu Ulrychów, właścicieli rozciągającego się niegdyś na zachód od stacji gospodarstwa ogrodniczego z rzadkimi odmianami drzew i krzewów. Ściany, sufit i słupy architekci pokryli tu biało-zielonymi panelami, odwzorowującymi zgeometryzowane formy roślinne.

Czytaj też: Warszawska linia średnicowa według Kuryłowicz & Associates |

Nowe stacje metra: otwarcie w cieniu koronawirusa

Z zewnątrz nowe stacje metra przypominają proste, przeszklone kioski na betonowych postumentach. Charakterystycznym elementem każdej z nich jest specjalnie zaprojektowany neon z nazwą przystanku. Podświetlane litery znajdują się na ścianach za torami i w strefach wejściowych, pełniąc funkcję dodatkowej identyfikacji wizualnej, podobnie jak kolorowe grafiki Wojciecha Fangora na stacjach centralnego odcinka. Koncepcję neonów opracował zespół architektów z Biura Projektów Kazimierski i Ryba oraz oraz pracowni Archinauci . Z uwagi na epidemię koronawirusa nie było hucznego otwarcia. Nowe stacje metra na wolskim odcinku uruchomiono 4 kwietnia 2020 roku. Budowany w tym samym czasie odcinek wschodni, według projektu firmy ILF Polska, oddano do użytku we wrześniu ubiegłego roku. Zobacz film prezentujący trzy nowe stacje metra i umieszczoną poniżej galerię zdjęć.

Autor: Piotr Prus
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.