Architektura MuratorRealizacjeNowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta

Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta

Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.

Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta
Park kieszonkowy w Bytomiu, proj. projektzieleni.pl; fot. zDRONowany
Park kieszonkowy w BytomiuBytom, ul. Katowicka 29
Autorzyprojektzieleni.pl, architektka krajobrazu Anna Becker, architektka Marlena Pilch
Generalny wykonawcaSORTED
InwestorGmina Bytom
Powierzchnia terenu707.0 m²
Projekt2020
Data realizacji (koniec)2022
Koszt inwestycji935 000 PLN

Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej 29 w Bytomiu to inicjatywa mieszkańców, którzy zgłosili pomysł do jednej z ostatnich edycji budżetu obywatelskiego. Choć ostatecznie przegrał w głosowaniu, znalazł poparcie władz miasta, które zdecydowały się go zrealizować. Ulica Katowicka stanowi bowiem jedną z ważniejszych ulic Bytomia i od pewnego czasu przechodzi stopniową rewitalizację. Nieprzegospodarowana przestrzeń po wyburzonej kamienicy świetnie nadawała się na taką interwencję. Opracowanie projektu magistrat zlecił architektce krajobrazu Annie Becker z krakowskiego biura Projektzieleni.pl, która do zespołu włączyła architektkę Marleną Pilch ze studia PilchPro Architektura.

Czytaj też: Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 |

Naszym głównym założeniem było stworzenie estetycznej, wielofunkcyjnej przestrzeni, atrakcyjnej dla okolicznych mieszkańców. Kluczowe było także połączenie komunikacyjne ulicy Katowickiej ze zlokalizowaną kilka poziomów wyżej ulicą Wałową
– mówi „A-m” Anna Becker. Projekt na etapie powstawania stale konsultowany był z lokalną społecznością oraz z miejskim konserwatorem zabytków, który opiekował się tym terenem ze względu na pozostałości murów obronnych w jego północnej części. Ostatecznie nowy park kieszonkowy udostępniono mieszkańcom w czerwcu tego roku.

Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta
Park kieszonkowy w Bytomiu, proj. projektzieleni.pl

Od strony ulicy Katowickiej autorki zaproponowały rodzaj bramy wejściowej w formie liter układających się w słowo BYTOM. Napis ma na celu nie tylko ograniczenie ruchu, ale także symboliczne odtworzenie pierzei ulicy Katowickiej – tłumaczy Marlena Pilch. W obrębie założenia znalazło się wiele autorskich rozwiązań, jak siedzisko z lustrem zniekształcającym czy ostrosłupowe ścianki wspinaczkowe. Do budowy murków i piaskownicy projektantki wykorzystały cegłę pozostałą po wyburzonej kamienicy, ale subtelnych odniesień do tożsamości miasta i jego przemysłowej historii jest tutaj znacznie więcej. Na uwagę zasługuje też charakterystyczny, geometryczny rysunek nawierzchni z trzech różnych materiałów: tartanu, betonu i desek oraz nawiązujący do niego detal stalowej balustrady przy schodach terenowych.

Z atrakcji bytomskiego parku kieszonkowego mogą korzystać zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy. Dla tych pierwszych zaplanowano specjalną konstrukcję sprawnościową, dla drugich – strefę rekreacyjną wyposażoną w leżaki i ławki. Całość uzupełniają kompozycje krzewów i traw ozdobnych oraz szpalery brzóz. Dodatkowo, w północnej części założono łąkę kwietną.

Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta
Park kieszonkowy w Bytomiu, proj. projektzieleni.pl
Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę Ogród Jordanowski nr 1 w Poznaniu przechodzi metamorfozę. W pierwszym etapie zrealizowano część sportową, z boiskami i strefą do ćwiczeń. Projekt zagospodarowania całego terenu opracowało biuro UGO Architecture Hugona Kowalskiego.
Skwer Gwary Warszawskiej – nowe centrum aktywności lokalnej w stolicy Zaniedbany skwer na warszawskiej Woli zmieni się w miejsce sąsiedzkich spotkań ze strefą rekreacji dla seniorów oraz kinem letnim. Koncepcja powstała dzięki współpracy miejskich ogrodników z Zarządu Zieleni, socjologów Fundacji Na Miejscu oraz projektantów z Pracowni Architektury Krajobrazu Marty Tomasiak.
Autor: Piotr Prus
Vjetra®: pierwsza w Polsce kostka brukowa z nagrodą Red Dot Award 2022 Innowacyjne rozwiązanie nawierzchniowe o wyjątkowym kształcie. Prostota formy, która przekłada się na uniwersalność zastosowania. Różnorodność i nieszablonowość wzorów bruku przepuszczającego wodę do gruntu. To m.in. dzięki tym cechom kostka brukowa Vjetra® zdobyła uznanie w prestiżowych konkursach wzorniczych w Polsce i na świecie.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.
Nowe interwencje w przestrzeni Gdyni Poznaliśmy pierwsze efekty tegorocznego Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej organizowanego w Gdyni przez stowarzyszenie Traffic Design. W przestrzeni miasta pojawiła się m.in. instalacja Comb autorstwa kolektywu The New Raw z Rotterdamu czy 5-metrowy mural studia Thonik z Amsterdamu.