Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta

i

Autor: Archiwum Architektury Park kieszonkowy w Bytomiu, proj. projektzieleni.pl; fot. zDRONowany

Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta

Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.

Nazwa obiektu Park kieszonkowy w Bytomiu
Adres obiektu Bytom, ul. Katowicka 29
Autorzy projektzieleni.pl, architektka krajobrazu Anna Becker, architektka Marlena Pilch
Generalny wykonawca SORTED
Inwestor Gmina Bytom
Powierzchnia terenu 707.0 m²
Projekt 2020
Data realizacji (koniec) 2022
Koszt inwestycji 935 000 PLN

Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej 29 w Bytomiu to inicjatywa mieszkańców, którzy zgłosili pomysł do jednej z ostatnich edycji budżetu obywatelskiego. Choć ostatecznie przegrał w głosowaniu, znalazł poparcie władz miasta, które zdecydowały się go zrealizować. Ulica Katowicka stanowi bowiem jedną z ważniejszych ulic Bytomia i od pewnego czasu przechodzi stopniową rewitalizację. Nieprzegospodarowana przestrzeń po wyburzonej kamienicy świetnie nadawała się na taką interwencję. Opracowanie projektu magistrat zlecił architektce krajobrazu Annie Becker z krakowskiego biura Projektzieleni.pl, która do zespołu włączyła architektkę Marleną Pilch ze studia PilchPro Architektura.

Czytaj też: Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 |Naszym głównym założeniem było stworzenie estetycznej, wielofunkcyjnej przestrzeni, atrakcyjnej dla okolicznych mieszkańców. Kluczowe było także połączenie komunikacyjne ulicy Katowickiej ze zlokalizowaną kilka poziomów wyżej ulicą Wałową – mówi „A-m” Anna Becker. Projekt na etapie powstawania stale konsultowany był z lokalną społecznością oraz z miejskim konserwatorem zabytków, który opiekował się tym terenem ze względu na pozostałości murów obronnych w jego północnej części. Ostatecznie nowy park kieszonkowy udostępniono mieszkańcom w czerwcu tego roku.

Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta

i

Autor: Archiwum Architektury Park kieszonkowy w Bytomiu, proj. projektzieleni.pl

Od strony ulicy Katowickiej autorki zaproponowały rodzaj bramy wejściowej w formie liter układających się w słowo BYTOM. Napis ma na celu nie tylko ograniczenie ruchu, ale także symboliczne odtworzenie pierzei ulicy Katowickiej – tłumaczy Marlena Pilch. W obrębie założenia znalazło się wiele autorskich rozwiązań, jak siedzisko z lustrem zniekształcającym czy ostrosłupowe ścianki wspinaczkowe. Do budowy murków i piaskownicy projektantki wykorzystały cegłę pozostałą po wyburzonej kamienicy, ale subtelnych odniesień do tożsamości miasta i jego przemysłowej historii jest tutaj znacznie więcej. Na uwagę zasługuje też charakterystyczny, geometryczny rysunek nawierzchni z trzech różnych materiałów: tartanu, betonu i desek oraz nawiązujący do niego detal stalowej balustrady przy schodach terenowych.Z atrakcji bytomskiego parku kieszonkowego mogą korzystać zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy. Dla tych pierwszych zaplanowano specjalną konstrukcję sprawnościową, dla drugich – strefę rekreacyjną wyposażoną w leżaki i ławki. Całość uzupełniają kompozycje krzewów i traw ozdobnych oraz szpalery brzóz. Dodatkowo, w północnej części założono łąkę kwietną.

Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta

i

Autor: Archiwum Architektury Park kieszonkowy w Bytomiu, proj. projektzieleni.pl

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ