Architektura MuratorRealizacjeNowy Strzeszyn / Poznań

Nowy Strzeszyn / Poznań

Układ istniejącego na działce brzozowego gaju zdefiniował meandry gęstej, nastawionej na sąsiedztwo urbanistyki tego poznańskiego osiedla. O Nowym Strzeszynie według projektu biura Insomia pisze Agnieszka Rumież.

Nowy Strzeszyn / Poznań
Osiedle Nowy Strzeszyn w Poznaniu, proj. Insomia; fot. Przemysław Turlej

Brzozy to wspaniałe drzewa. Przez dendrologów nazywane pionierami, potrafią zachować urodę i piękno w niejednokrotnie trudnych warunkach przestrzennych. Ponadto są ulubieńcami architektów, lśniąc graficzną urodą wyjątkowej kory. Mienią się w słońcu drobnymi liśćmi, żywo poruszanymi na niemalże najdrobniejszym wietrze. Z czasem dają miejsce innym organizmom, ochraniając jednak wytrwale obrzeża lasów. Pamiętam, jakie wrażenie zrobiły na mnie przed londyńskim Tate Modern, ożywiając dość mroczną monotonię murów nadrzecznej elektrowni przekształconej w centrum sztuki współczesnej. Celowy, trafiony gest architektonicznej wrażliwości – doceniony przez szeroką publiczność.

Nowy Strzeszyn to przede wszystkim założenie urbanistyczne. Jak mówi autor, architekt Szymon Januszewski – w zwykłym tynku też zdałoby egzamin. Tak testujemy układy przestrzenne – w surowej bieli makiety, która nie rozprasza miękkością światłocienia rozbitego teksturą materiałów. Urbanistyka posługuje się językiem reguł, które bez kontekstu mogą prowadzić do czytelnych, ale jednocześnie niewypełnionych treścią modelowych rozwiązań. Bez inwentaryzacji zieleni na działce przy ulicy Epickiej rozwiązanie urbanistyczne mogłoby być pozbawione poezji.

Na szczęście dzięki wrażliwości autora jakość w układzie istniejącego na działce brzozowego gaju, który zdefiniował meandry gęstej, nastawionej na sąsiedztwo urbanistyki Nowego Strzeszyna, została dostrzeżona. Spacer między budynkami odbywa się od drzewa do drzewa, miękko prowadzone osie wyłaniają kolejne migoczące w świetle korony, mała architektura organizuje się wokół tych organicznych punktów.

Tagi:
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.
Wspólny dziedziniec: nowy projekt Pawła Grobelnego w przestrzeni Poznania W Poznaniu ukończona została właśnie nowa przestrzeń autorstwa Pawła Grobelnego. Dla firmy  OKRE Development projektant stworzył minimalistyczny ogród o geometrycznym układzie ścieżek i klombów, które uzupełnił o autorskie meble miejskie.
Vilda Moderne w Poznaniu projektu Lab 3 Architekci Siedmiopiętrowy budynek Vilda Moderne  uzupełni pierzeję u szczytu zabytkowych schodów Czarneckiego łączących Dolną i Górną Wildę w Poznaniu. Obiekt zaprojektowała lokalna pracownia Lab 3 Architekci.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Rynek Łazarski z jedną z największych na świecie poduszek ETFE Dobiega końca przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu według konkursowego projektu Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata. Nad przyszłym targowiskiem montowany jest dach z jedną z największych na świecie jednokomorowych poduszek z folii ETFE.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.