Architektura MuratorRealizacjeO koncepcji nowego Cedetu Andrzej M. Chołdzyński i Wojciech Grabianowski

O koncepcji nowego Cedetu Andrzej M. Chołdzyński i Wojciech Grabianowski

Przebudowa i rozbudowa CEDET-u, poprzedzona jego wpisem do rejestru zabytków, jest jednym z nielicznych takich przedsięwzięć przeprowadzonych pod ścisłym nadzorem konserwatora i obejmujących wykonany w monolitycznej technologii żelbetowej, modernistyczny budynek wzniesiony w Polsce po II wojnie światowej – piszą Andrzej M. Chołdzyński i Wojciech Grabianowski.

Cedet
Widok od strony narożnika Al. Jerozolimskich i ul. Kruczej. Od tej strony budynek wygląda niemal identycznie jak po ukończeniu budowy na początku lat 50. Szklane elewacje o zaokrąglonych narożnikach wydają się połączeniem funkcjonalizmu Le Corbusiera z ekspresjonistycznymi projektami Ericha Mendelsohna; Fot. Marcin Czechowicz
Przebudowa i rozbudowa dawnego CDT Smyk na budynek handlowousługowo- biurowy CEDET wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną i drogowąWarszawa, Al. Jerozolimskie
Autorzykonsorcjum firm: AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. – Spółka Komandytowa (Lider Konsorcjum) i RKW Architektur + (dawniej RKW Rhode Kellermann Wawrowsky), architekci Andrzej M. Chołdzyński (generalny projektant), Wojciech Grabianowski
Współpraca autorskaarchitekt Bogumił Kidziak (architekt prowadzący)
Współpraca w koordynacji międzybranżowej:architekt Krzysztof Wiórkiewicz
Współpraca:architekci Daniel Ciesielski, Tomasz Dargel, Piotr Dynowski, Maciej Człapiński, Jacek Hawrylak, Maciej Kolek, Bartosz Krzemiński, Beata Świeboda- -Budzyńska, Artur Wieliczko, Konrad Zbikowski, Wojciech Tomaszewski, Dorota Różańska-Rylska, Bartłomiej Kałuża, Grzegorz Kołodziej, Bożenna Wawrzyniak-Mańko
Architektura krajobrazuRS Architektura Krajobrazu
KonstrukcjaBWL – Projekt
Generalny wykonawcaKB Doraco
InwestorCedet Development Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka zależna od Immobel (Belgia)
Powierzchnia terenu4029.0 m²
Powierzchnia zabudowy3496.0 m²
Powierzchnia użytkowa:nadziemna – ok. 18 200 m², podziemna – ok. 10 872 m²
Powierzchnia całkowita36558.0 m²
Kubatura147700.0 m³
Projekt (data)2008-2017
Data realizacji (początek)2015
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycjinie podano

W 2004 roku właściciel budynku wraz z Andrzejem M. Chołdzyńskim rozpoczęli prace zmierzające do rewitalizacji budynku. MIędzy innymi dzięki ich staraniom w 2006 roku gmach wpisano do rejestru zabytków. Rozbudowa została zaplanowana zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi otrzymanymi w 2008 roku, w tym z zaleceniem odtworzenia XIX-wiecznej pierzei ulicy Brackiej. Według nas należało także odwzorować sylwetę, detale i elewację głównego gmachu, wkomponować projekt w istniejącą tkankę śródmiejską, nawiązać do detali, tektoniki oraz gabarytów otaczającej zabudowy, respektować historyczne linie ulic, a w szczególności Brackiej, której układ urbanistyczny wpisany jest do rejestru zabytków. CEDET łączy funkcje handlowe z najwyższej klasy biurami. Gmach składa się aktualnie z dwóch części – starannie odrestaurowanego w swej sylwecie, elewacjach i tektonice dawnego domu handlowego oraz całkowicie nowego budynku u zbiegu ulic Brackiej i Kruczej. Oba obiekty spojone są wąskim łącznikiem. W wielokondygnacyjnym budynku zabytkowym został urządzony dziedziniec pozwalający na właściwe oświetlenie otaczających go biur.

Cedet
Odtworzony w pierwotnym kształcie narożnik CEDET-u od Al. Jerozolimskich i Kruczej. W podcieniu, obecnie częściowo przeszklonym, znalazły się schody ruchome wiodące do handlowego podziemia budynku; Fot. Marcin Czechowicz

Bryła dawnego domu towarowego pozostała niezmieniona, z wyjątkiem dodania wewnętrznego otwartego atrium oraz dwóch szklanych pawilonów usytuowanych wokół schodów w podcieniach wschodnim i zachodnim. Zachowano charakterystyczne przejścia piesze po obu stronach parteru, kontynuując historyczną zasadę wolnego planu. Główny hol wejściowy znajduje się między obiektem zabytkowym a nowym budynkiem. Do lokali handlowo-usługowych części historycznej wchodzi się wprost z poziomu otaczających go ulic. Posadzki i ściany w holu są kamienne, płomieniowane lub szlifowane, ułożone według rysunku inspirowanego kamieniarką z lat 50. XX wieku. Świetlne plafony również nawiązują do oryginalnych, które zostały całkowicie zniszczone w wyniku pożaru. Nowy budynek ma inny wyraz w zależności od pory dnia i roku. Szklane, cięte na wzór kryształu elewacje reagują na zmieniające się w czasie światło słoneczne. Pod tym względem nowa część wyrasta z filozofii architektury XXI wieku w kontraście do obiektu zabytkowego. Przebudowa i rozbudowa CEDET-u, poprzedzona jego wpisem do rejestru zabytków, jest jednym z nielicznych takich przedsięwzięć przeprowadzonych pod ścisłym nadzorem konserwatora i obejmujących wykonany w monolitycznej technologii żelbetowej, modernistyczny budynek wzniesiony w Polsce po II wojnie światowej. Finał prac wykończeniowych planowany jest na trzeci kwartał 2018 roku.

Tagi:
Warszawski Szpital dla Dzieci Od dzisiaj mijam Pałac Staszica, nie patrzę na Kopernika, kłaniam się za to przed autorami szpitala dziecięcego – tymi sprzed lat i tymi, którzy przenieśli ich dzieło w XXI wiek. O wieloaspektowej realizacji biura Chmielewski Skała Architekci pisze Marlena Happach.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2021 – zgłoś realizację lub wydarzenie! Od 22 lutego do 8 marca można przesyłać zgłoszenia do 7. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2020 roku.
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – wyniki konkursu Po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło laureatów. Grand Prix przypadło niewielkiemu żłobkowi w Wesołej autorstwa xystudio. To realizacja wyznaczająca nowe standardy w projektowaniu placówek dla dzieci – mówi architekt miasta Marlena Happach.
Bliżej Wisły: Krzysztof Mycielski o Elektrowni Powiśle Projektanci zadbali, aby czytelna była tu każda epoka minionego stulecia, która odcisnęła piętno na architekturze zabytku oraz by nowe budynki stylistycznie tkwiły we współczesności. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Krzysztof Mycielski.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.