Architektura MuratorRealizacjeO koncepcji nowego Cedetu Andrzej M. Chołdzyński i Wojciech Grabianowski

O koncepcji nowego Cedetu Andrzej M. Chołdzyński i Wojciech Grabianowski

Przebudowa i rozbudowa CEDET-u, poprzedzona jego wpisem do rejestru zabytków, jest jednym z nielicznych takich przedsięwzięć przeprowadzonych pod ścisłym nadzorem konserwatora i obejmujących wykonany w monolitycznej technologii żelbetowej, modernistyczny budynek wzniesiony w Polsce po II wojnie światowej – piszą Andrzej M. Chołdzyński i Wojciech Grabianowski.

Cedet
Widok od strony narożnika Al. Jerozolimskich i ul. Kruczej. Od tej strony budynek wygląda niemal identycznie jak po ukończeniu budowy na początku lat 50. Szklane elewacje o zaokrąglonych narożnikach wydają się połączeniem funkcjonalizmu Le Corbusiera z ekspresjonistycznymi projektami Ericha Mendelsohna; Fot. Marcin Czechowicz
Przebudowa i rozbudowa dawnego CDT Smyk na budynek handlowousługowo- biurowy CEDET wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną i drogowąWarszawa, Al. Jerozolimskie
Autorzykonsorcjum firm: AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. – Spółka Komandytowa (Lider Konsorcjum) i RKW Architektur + (dawniej RKW Rhode Kellermann Wawrowsky), architekci Andrzej M. Chołdzyński (generalny projektant), Wojciech Grabianowski
Współpraca autorskaarchitekt Bogumił Kidziak (architekt prowadzący)
Współpraca w koordynacji międzybranżowej:architekt Krzysztof Wiórkiewicz
Współpraca:architekci Daniel Ciesielski, Tomasz Dargel, Piotr Dynowski, Maciej Człapiński, Jacek Hawrylak, Maciej Kolek, Bartosz Krzemiński, Beata Świeboda- -Budzyńska, Artur Wieliczko, Konrad Zbikowski, Wojciech Tomaszewski, Dorota Różańska-Rylska, Bartłomiej Kałuża, Grzegorz Kołodziej, Bożenna Wawrzyniak-Mańko
Architektura krajobrazuRS Architektura Krajobrazu
KonstrukcjaBWL – Projekt
Generalny wykonawcaKB Doraco
InwestorCedet Development Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka zależna od Immobel (Belgia)
Powierzchnia terenu4029.0 m²
Powierzchnia zabudowy3496.0 m²
Powierzchnia użytkowa:nadziemna – ok. 18 200 m², podziemna – ok. 10 872 m²
Powierzchnia całkowita36558.0 m²
Kubatura147700.0 m³
Projekt2008-2017
Data realizacji (początek)2015
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycjinie podano

W 2004 roku właściciel budynku wraz z Andrzejem M. Chołdzyńskim rozpoczęli prace zmierzające do rewitalizacji budynku. MIędzy innymi dzięki ich staraniom w 2006 roku gmach wpisano do rejestru zabytków. Rozbudowa została zaplanowana zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi otrzymanymi w 2008 roku, w tym z zaleceniem odtworzenia XIX-wiecznej pierzei ulicy Brackiej. Według nas należało także odwzorować sylwetę, detale i elewację głównego gmachu, wkomponować projekt w istniejącą tkankę śródmiejską, nawiązać do detali, tektoniki oraz gabarytów otaczającej zabudowy, respektować historyczne linie ulic, a w szczególności Brackiej, której układ urbanistyczny wpisany jest do rejestru zabytków. CEDET łączy funkcje handlowe z najwyższej klasy biurami. Gmach składa się aktualnie z dwóch części – starannie odrestaurowanego w swej sylwecie, elewacjach i tektonice dawnego domu handlowego oraz całkowicie nowego budynku u zbiegu ulic Brackiej i Kruczej. Oba obiekty spojone są wąskim łącznikiem. W wielokondygnacyjnym budynku zabytkowym został urządzony dziedziniec pozwalający na właściwe oświetlenie otaczających go biur.

Cedet
Odtworzony w pierwotnym kształcie narożnik CEDET-u od Al. Jerozolimskich i Kruczej. W podcieniu, obecnie częściowo przeszklonym, znalazły się schody ruchome wiodące do handlowego podziemia budynku; Fot. Marcin Czechowicz

Bryła dawnego domu towarowego pozostała niezmieniona, z wyjątkiem dodania wewnętrznego otwartego atrium oraz dwóch szklanych pawilonów usytuowanych wokół schodów w podcieniach wschodnim i zachodnim. Zachowano charakterystyczne przejścia piesze po obu stronach parteru, kontynuując historyczną zasadę wolnego planu. Główny hol wejściowy znajduje się między obiektem zabytkowym a nowym budynkiem. Do lokali handlowo-usługowych części historycznej wchodzi się wprost z poziomu otaczających go ulic. Posadzki i ściany w holu są kamienne, płomieniowane lub szlifowane, ułożone według rysunku inspirowanego kamieniarką z lat 50. XX wieku. Świetlne plafony również nawiązują do oryginalnych, które zostały całkowicie zniszczone w wyniku pożaru. Nowy budynek ma inny wyraz w zależności od pory dnia i roku. Szklane, cięte na wzór kryształu elewacje reagują na zmieniające się w czasie światło słoneczne. Pod tym względem nowa część wyrasta z filozofii architektury XXI wieku w kontraście do obiektu zabytkowego. Przebudowa i rozbudowa CEDET-u, poprzedzona jego wpisem do rejestru zabytków, jest jednym z nielicznych takich przedsięwzięć przeprowadzonych pod ścisłym nadzorem konserwatora i obejmujących wykonany w monolitycznej technologii żelbetowej, modernistyczny budynek wzniesiony w Polsce po II wojnie światowej. Finał prac wykończeniowych planowany jest na trzeci kwartał 2018 roku.

Tagi:
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Dzielnicowy patriotyzm po warszawsku Dzielnicowy patriotyzm - taki tytuł nosi nowy cykl spotkań on-line Muzeum Powstania Warszawskiego. Po stołecznych osiedlach mieszkaniowych oprowadza architekt i varsavianista Grzegorz Mika.