O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół Varso Place w Warszawie, proj. Foster + Partners i HRA Architekci; fot. Piotr Krajewski

O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys

2023-03-03 15:33

Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.

Jesteśmy prawie w samym sercu Warszawy niedaleko Dworca Centralnego, przy ulicy Chmielnej. Tu przed laty właściwie nie było nic, teren niedostępny, zaniedbany. Pod ziemią działka ta bezpośrednio graniczy z tunelem PKP i torami jednej z bardziej ruchliwych tras pociągów. Na etapie budowy nie tylko bliskość torów kolejowy okazała się wyzwaniem, lecz także inne niespodzianki, które kryły się pod ziemią. Podczas prowadzenia prac ziemnych odnaleziono prawdziwy skarb geologiczny – 60 tonowy głaz narzutowy, który został wydobyty i przetransportowany w inne miejsce. Przez teren inwestycji przechodziło transferem wiele sieci instalacyjnych, które trzeba było zachować w projekcie, bo nie wszystkie nadawały się do przeniesienia. Po około 10 latach od rozpoczęcia prac nad projektami przez firmę HB Reavis, możemy zobaczyć efekty tej inwestycji składającej się z trzech budynków obecnie nazwanych Varso Tower, Varso 1 i Varso 2. Na głównego projektanta najwyższego budynku inwestor wybrał renomowaną międzynarodową pracownię architektoniczna Foster + Partners. Pozostałe dwa budynki zostały zaprojektowane przez znaną warszawską pracownię Hermanowicz Rewski Architekci. Varso 1 i Varso 2 tworzą jedną całość kompozycyjną i funkcjonalną z dominantą wieży.

KUP DOSTĘP