Pomimo trudnego tematu rozbudowy i ograniczonego budżetu architektom udało się umiejętnie połączyć nową bryłę z istniejącym planetarium. O nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Maciej Hawrylak.
Obserwatorium w Niepołomicach, proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak; fot. Wojciech Kryński
Niepołomice to niewielkie miasto w województwie małopolskim położone na wschód od Krakowa, w którym zlokalizowane są liczne obiekty miejskiej infrastruktury w tym także powstałe w latach 60. XX wieku Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne. Położenie obiektu bardzo blisko Rynku Niepołomic zapewnia łatwy dostęp do funkcji dydaktycznej adresowanej głównie do młodzieży.
Biuro Projektów Lewicki Łatak jest znane z rozwiązań umiejętnie łączących stare z nowym. To zapewne stało za zaproszeniem zespołu do tak trudnego tematu, jakim jest rozbudowa MOA, mając na uwadze jeszcze jedno wyzwanie – bardzo ograniczony budżet. Niewielu potrafi przekuć takie ograniczenia w sukces. Oni wielokrotnie dowiedli, że potrafią.
To artykuł, do którego dostęp mają prenumeratorzy cyfrowej „Architektury-murator”. Chcesz dalej czytać ten tekst?
Kładka w Busku to wielka rzeźba o własnej dramaturgii, zmieniająca swój wygląd z każdym krokiem obserwatora w otwartym, relatywnie banalnym krajobrazie – o nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł.
Osiedle smukłych, kameralnych szeregowców na obrzeżach Krakowa jest odzwierciedleniem marzenia o własnym domku na przedmieściach. O nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Grzegorz Stiasny.
Realizacja, po jubilersku dopracowana w detalach, w nieoczywisty sposób wiąże różne światy form. O kładce pieszo-rowerowej w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł.
Krakowscy architekci Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak zdobyli wyróżnienie w konkursie o nagrodę Międzynarodowej Unii Architektów im. Vassilisa Sgoutasa za realizacje na rzecz osób wykluczonych. Jury doceniło ich wkład w tworzenie przestrzeni sprzyjających integracji i ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnościami.
Berlińską wystawę Biura Projektów Lewicki Łatak będzie można zobaczyć we Wrocławiu! Ekspozycja, na którą składa się kilka wybranych przez pracownię realizacji, do 25 sierpnia prezentowana będzie w Muzeum Architektury.
I nagrodę konkursie na projekt kładki pieszo-rowerowej w Busku Zdroju otrzymała koncepcja pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak. Kładka połączy obszar przy szpitalu dziecięcym "Górka" z terenami parkowymi w centralnej części uzdrowiska.