Architektura MuratorRealizacjeObserwatorium / Niepołomice

Obserwatorium / Niepołomice

Pomimo trudnego tematu rozbudowy i ograniczonego budżetu architektom udało się umiejętnie połączyć nową bryłę z istniejącym planetarium. O nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Maciej Hawrylak.

Obserwatorium / Niepołomice
Obserwatorium w Niepołomicach, proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak; fot. Wojciech Kryński

Niepołomice to niewielkie miasto w województwie małopolskim położone na wschód od Krakowa, w którym zlokalizowane są liczne obiekty miejskiej infrastruktury w tym także powstałe w latach 60. XX wieku Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne. Położenie obiektu bardzo blisko Rynku Niepołomic zapewnia łatwy dostęp do funkcji dydaktycznej adresowanej głównie do młodzieży.

Biuro Projektów Lewicki Łatak jest znane z rozwiązań umiejętnie łączących stare z nowym. To zapewne stało za zaproszeniem zespołu do tak trudnego tematu, jakim jest rozbudowa MOA, mając na uwadze jeszcze jedno wyzwanie – bardzo ograniczony budżet. Niewielu potrafi przekuć takie ograniczenia w sukces. Oni wielokrotnie dowiedli, że potrafią.

Biuro Projektów Lewicki Łatak we Wrocławiu Berlińską wystawę Biura Projektów Lewicki Łatak będzie można zobaczyć we Wrocławiu! Ekspozycja, na którą składa się kilka wybranych przez pracownię realizacji, do 25 sierpnia prezentowana będzie w Muzeum Architektury.
Projekt kładki pieszo-rowerowej w Busku Zdroju I nagrodę konkursie na projekt kładki pieszo-rowerowej w Busku Zdroju otrzymała koncepcja pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak. Kładka połączy obszar przy szpitalu dziecięcym "Górka" z terenami parkowymi w centralnej części uzdrowiska.
Biuro Projektów Lewicki Łatak w Memphis. Wykład Festiwal Memphis in May organizowany od 39 lat w Memphis, w stanie Tennessee, tym razem jako kraj partnerski gości Polskę.
Budynek mieszkalny Lwowska 1 w Krakowie Biuro Lewicki, Łatak zaprojektowało apartamentowiec po południowej stronie placu Bohaterów Getta, realizując tym samym założenia własnej koncepcji na jego przebudowę z 2003 roku, która zakładała m.in. Rekonstrukcję układu zabudowy kwartałowej wzdłuż ul. Lwowskiej i Józefińskiej.
Aerotunel Flyspot koło Warszawy Budynek, przeznaczony do treningów dla skoczków spadochronowych i amatorów ekstremalnych wrażeń, udowadnia, że współczesne centra rozrywki mogą mieć poważną architektoniczną formę.
Nowa kamienica na Kazimierzu. Biuro Projektów Lewicki Łatak Budynek usługowy zaprojektowany przez Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka powstał przy Placu Nowym w Krakowie, w miejscu o wyjątkowym klimacie i wyraźnej tożsamości. Tradycyjnie ukształtowane elewacje, niski gabaryt i kwartałowy typ zabudowy sprawiły, że budynek znakomicie wpisał się w historyczną tkankę Kazimierza