Architektura MuratorRealizacjeOsiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu

Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu

Zaprojektowane w minimalistycznej estetyce proste, geometryczne rozwiązania subtelnie odwołują się do przeszłości i otoczenia – o nowej realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Anna Miśniakiewicz.

Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu
Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa; fot. Maiciej Lulko
Osiedle Aleja Dębowa 17-19Wrocław, al. Dębowa
AutorzyMaćków Pracownia Projektowa, architekci Zbigniew Maćków (główny projektant), Przemysław Skwarek (architekt prowadzący), Eliasz Matuła
Współpraca autorskaMaćków Pracownia Projektowa, architekci Aleksandra Herman, Anna Okoń, Laura Paluch, Magdalena Pierucka, Bartłomiej Witwicki, Zuzanna Wojtasiak
Architektura krajobrazuMaćków Pracownia Projektowa, architektka krajobrazu Patrycja Jonko
KonstrukcjaPracownia Projektowa JAKON Jacek Grzelak
Generalny wykonawcaSPEC BAU POLSKA
InwestorNacarat Polska
Powierzchnia terenu9448.0 m²
Powierzchnia zabudowy1499.0 m²
Powierzchnia użytkowa3227.0 m²
Powierzchnia całkowita5501.0 m²
Kubatura15323.0 m³
Projekt2018
Data realizacji (koniec)2021
Liczba mieszkań41
Powierzchnia mieszkań28-252 m2

Osiedle Aleja Dębowa 17-19 we Wrocławiu jest jedną z tych realizacji, które w rzeczywistości wyglądają lepiej, niż na wizualizacjach, i to nie ze względu na niską jakość wizualizacji, lecz dobry projekt i wykonanie. Atrakcyjności zdecydowanie dodaje lokalizacja – wrocławski Borek jest prestiżowym osiedlem willowym z kameralnymi i zielonymi uliczkami. O charakterze okolicy stanowią głównie przedwojenne wille i kamienice, a także kilkadziesiąt budynków z okresu PRL-u. Wkomponowanie się w tak bogaty kontekst nie stanowiło problemu dla Pracowni Projektowej Maćków, która swobodnie porusza się w minimalistycznej estetyce. Na taką też zdecydowano się przy realizacji tego osiedla, projektując proste, geometryczne rozwiązania nowoczesnej architektury, subtelnie odwołującej się do przeszłości i otoczenia.

Od strony alei Dębowej spośród drzew wyłaniają się niskie budynki wielorodzinne o skromnych, białych elewacjach nawiązujących do modernizmu. Dopiero po wejściu w głąb osiedla można zauważyć, że elewacje południowe urozmaicono dużymi tarasami i detalami w postaci ażurowych ścianek z drewna. Jednak najciekawszym rozwiązaniem w tych budynkach jest użytkowa funkcja dachów, zlokalizowano bowiem na nich tarasy dla mieszkań ostatnich kondygnacji.

Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa Dom handlowy Renoma we Wrocławiu wkrótce po raz kolejny zostanie przebudowany. Po modernizacji, przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa, zwiększy się strefa gastronomiczna, odtąd otwarta na obie sąsiadujące z budynkiem przestrzenie publiczne: plac Czysty i plac Kościuszki.
Wyniki konkursu na zespół szkolno-przedszkolny na Lipie Piotrowskiej we Wrocławiu Maćków Pracownia Projektowa zwyciężyła w konkursie na koncepcję Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Cynamonowej we Wrocławiu. Prezentujemy prace nagrodzone i wyróżnione.
Zbigniew Maćków z Honorową Nagrodą SARP 2020 Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został wrocławski architekt Zbigniew Maćków. Kapituła doceniła projektanta za talent, maestrię i umiar.
Apartamenty Atmo we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa Wkrótce rozpocznie się budowa zespołu apartamentowego Atmo we Wrocławiu. To kolejna realizacja Maćków Pracownia Projektowa na Kępie Mieszczańskiej.
Ogrody Graua autorstwa Maćków Pracownia Projektowa Zabytkowa willa przy ul. Gdańskiej we Wrocławiu odzyskała dawną świetność. Obiekt został zmodernizowany w ramach realizacji nowego zespołu mieszkalnego, za którego koncepcję odpowiada Maćków Pracownia Projektowa.
Osiedle Aleja Dębowa 17-19 we Wrocławiu Na wrocławskim Borku rozpoczęła się budowa nowego osiedla, w którym zaplanowano łącznie 41 mieszkań. Najmniejsze będą mieć 30 m2, największe, trzypoziomowe, nawet 197 m2. Za projekt zespołu odpowiada Maćków Pracowania Projektowa.