Architektura MuratorRealizacjeOsiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu

Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu

Zaprojektowane w minimalistycznej estetyce proste, geometryczne rozwiązania subtelnie odwołują się do przeszłości i otoczenia – o nowej realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Anna Miśniakiewicz.

Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu
Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa; fot. Maiciej Lulko
Osiedle Aleja Dębowa 17-19Wrocław, al. Dębowa
AutorzyMaćków Pracownia Projektowa, architekci Zbigniew Maćków (główny projektant), Przemysław Skwarek (architekt prowadzący), Eliasz Matuła
Współpraca autorskaMaćków Pracownia Projektowa, architekci Aleksandra Herman, Anna Okoń, Laura Paluch, Magdalena Pierucka, Bartłomiej Witwicki, Zuzanna Wojtasiak
Architektura krajobrazuMaćków Pracownia Projektowa, architektka krajobrazu Patrycja Jonko
KonstrukcjaPracownia Projektowa JAKON Jacek Grzelak
Generalny wykonawcaSPEC BAU POLSKA
InwestorNacarat Polska
Powierzchnia terenu9448.0 m²
Powierzchnia zabudowy1499.0 m²
Powierzchnia użytkowa3227.0 m²
Powierzchnia całkowita5501.0 m²
Kubatura15323.0 m³
Projekt2018
Data realizacji (koniec)2021
Liczba mieszkań41
Powierzchnia mieszkań28-252 m2

Osiedle Aleja Dębowa 17-19 we Wrocławiu jest jedną z tych realizacji, które w rzeczywistości wyglądają lepiej, niż na wizualizacjach, i to nie ze względu na niską jakość wizualizacji, lecz dobry projekt i wykonanie. Atrakcyjności zdecydowanie dodaje lokalizacja – wrocławski Borek jest prestiżowym osiedlem willowym z kameralnymi i zielonymi uliczkami. O charakterze okolicy stanowią głównie przedwojenne wille i kamienice, a także kilkadziesiąt budynków z okresu PRL-u. Wkomponowanie się w tak bogaty kontekst nie stanowiło problemu dla Pracowni Projektowej Maćków, która swobodnie porusza się w minimalistycznej estetyce. Na taką też zdecydowano się przy realizacji tego osiedla, projektując proste, geometryczne rozwiązania nowoczesnej architektury, subtelnie odwołującej się do przeszłości i otoczenia.

Od strony alei Dębowej spośród drzew wyłaniają się niskie budynki wielorodzinne o skromnych, białych elewacjach nawiązujących do modernizmu. Dopiero po wejściu w głąb osiedla można zauważyć, że elewacje południowe urozmaicono dużymi tarasami i detalami w postaci ażurowych ścianek z drewna. Jednak najciekawszym rozwiązaniem w tych budynkach jest użytkowa funkcja dachów, zlokalizowano bowiem na nich tarasy dla mieszkań ostatnich kondygnacji.

Młyn Maria we Wrocławiu Architekci postanowili utrwalić w zespole mieszkaniowo-usługowym powojenny obraz młynów, który tworzył pamięć przestrzenną miejsca – o realizacji Maćków Pracowni Projektowej pisze Łukasz Wojciechowski.
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa [ZDJĘCIA] Dom handlowy Renoma we Wrocławiu po raz kolejny poddawany jest przebudowie. Właśnie zakończył się pierwszy etap modernizacji obiektu przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa.
Biurowiec L'UNI we Wrocławiu Dzięki zastosowaniu nowej metody wzmocnienia konstrukcji i budowie stropów w systemie upside down udało się skrócić czas realizacji oraz zredukować ilość stali potrzebnej do wzmocnienia budynku. O wyzwaniach związanych z przebudową zabytkowego obiektu przy ulicy Grodzkiej we Wrocławiu pisze Zbigniew Maćków.
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu od Maćków Pracownia Projektowa [NOWE WIZUALIZACJE] Na skwerze w sąsiedztwie Muzeum Architektury już za dwa lata stanie apartamentowiec Bernardyńska. Projekt budynku o charakterystycznych, rozrzeźbionych elewacjach pokrytych klinkierowymi płytkami ułożonymi w jodełkę opracowała Maćków Pracownia Projektowa.
Biurowiec L’UNI we Wrocławiu: zaglądamy do środka dawnego wydziału Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu Trwa przebudowa dawnej siedziby Wydziału Farmacji przy ulicy Grodzkiej we Wrocławiu. Zabytkowy obiekt zostanie zaadaptowany na biurowiec według koncepcji Maćków Pracowni Projektowej. Zapraszamy na fotospacer po modernizowanym gmachu.
Wyniki konkursu na zespół szkolno-przedszkolny na Lipie Piotrowskiej we Wrocławiu Maćków Pracownia Projektowa zwyciężyła w konkursie na koncepcję Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Cynamonowej we Wrocławiu. Prezentujemy prace nagrodzone i wyróżnione.