Spis treści
- Stadion Skry w latach 1983-1985
- Stadion Skry w 2017 roku
- Stadion Skry w 2021 roku
- Stadion Skry zimą 2024 roku
- Stadion Skry w budowie
Budowę stadionu lekkoatletycznego w tym miejscu rozpoczął KS Warszawianka jeszcze przed wojną, ale przedsięwzięcie przerwał wybuch wojny. W 1946 gospodarzem tego miejsca została Skra Warszawa.
Obok Skry. Biblioteka Narodowa w Warszawie
Stadion Skry w latach 1983-1985

i
Niedokończony stadion przebudowano wg projektu Jerzego Wasilewskiego i Mikołaja Kokozowa. Budowa trwała od 1948 do 1953 roku. Stolica zyskała nowoczesny obiekt sportowy wraz z zapleczem i szeregiem boisk pomocniczych, przystosowanych do uprawiania różnych dyscyplin sportu. Na trybunach zasiąść mogło równocześnie 35 tysięcy kibiców królowej sportu.
Stadion Skry w 2017 roku

i
W 1969 ułożona została na Skrze pierwsza w Polsce nawierzchnia tartanowa, stawiająca obiekt w gronie najnowocześniejszych stadionów gotowych na przyjęcie międzynarodowej rywalizacji lekkoatletów. Ale czasy świetności obiektu nie trwały długo. Szybko zaczął popadać w ruinę.
Willa Ochabówka na sprzedaż za ponad 20 milionów złotych
Stadion Skry w 2021 roku
i
W 2012 roku stadion ujęty został w gminnej ewidencji zabytków, ale w 2019 roku nadzór budowlany nakazał ze względu na zły stan techniczny obiektów wyłączenie kompleksu z eksploatacji i zamknięcie terenu. W 2021 roku Skrę przejęło miasto.
Stadion Skry zimą 2024 roku

i
W konkursie na projekt nowego kompleksu zwyciężył zespół Aleksandra Wadasa, Weroniki Marek i Anny Odulińskiej. W założeniu autorów nowy park sportowy miał być przestrzenią publiczną o dużej różnorodności przyrodniczej, krajobrazowej oraz funkcjonalnej, służąc zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. Park oparto na osiowych założeniach – główne ciągi piesze poprowadzono długimi prostymi alejami, uzupełniając je systemem ścieżek parkowych o organicznym układzie – tłumaczą projektanci dla Architektury-murator.
Stadion Skry w budowie

i