Architektura MuratorRealizacjePawilon letni Serpentine Gallery projektu selgascano

Pawilon letni Serpentine Gallery projektu selgascano

Już po raz piętnasty w Kensington Gardens w Londynie zainaugurowano działalność pawilonu letniego Serpentine Gallery. Tym razem opracowanie koncepcji zlecono hiszpańskiej pracowni seglascano.

Pawilon letni Serpentine Gallery projektu selgascano
Fot. John Offenbach

Architekci zaproponowali amorficzną strukturę zbudowaną z paneli przejrzystego polimeru (EFTE) o fluorescencyjnych barwach.  Inspiracją dla pawilonu było jego parkowe otoczenie oraz zawiłe podziemia londyńskiego metra. Wewnątrz przewidziano przestrzeń służącą organizacji wydarzeń i spotkań oraz kawiarnię. Architektom zależało na stworzeniu unikalnego doświadczenia dla odwiedzających:

Poszukiwaliśmy rozwiązania, które pozwoli publiczności doświadczyć architektury poprzez proste czynniki: strukturę, światło, przezroczystość, cienie, lekkość, formę, wrażliwość, zmianę, zaskoczenie, kolor i materiały. W projekcie pawilonu wykorzystaliśmy wszystkie te elementy. Każde z wejść jest początkiem specyficznej podróży poprzez przestrzeń określoną kolorem, światłem i zaskakującymi, nieregularnymi kształtami. - wyjaśniają José Selgas i Lucía Cano.

Pracownia selgascano została założona przez José Selgasa i Lucíę Cano w 1998 roku. Ich realizacje charakteryzuje wykorzystanie syntetycznych materiałów, intensywna kolorystyka oraz organiczne formy. Brali udział w szeregu wystaw, m.in. Muzeum Guggenheima i MoMA w Nowym Jorku, MOT w Tokyo oraz Muzeum Designu w Londynie. Są autorami takich realizacji jak Plasencia Auditorium and Congress Centre w Cáceres czy El ‘B’. Cartagena Auditorium and Congress Centre w Cartagena. Zgodnie z założeniami programu pawilon letni Serpentine Gallery jest pierwszą nową realizacją pracowni w Wielkiej Brytanii.

Pawilony letnie Serpentine Gallery to eksperymentalne, tymczasowe struktury, tworzone zazwyczaj przez architektów o głośnych nazwiskach. Autorami poprzednich realizacji byli tacy projektanci jak Sou Fujimoto (2013), Herzog & de Meuron i Ai Weiwei, (2012), Frank Gehry (2008), Rem Koolhaas i Cecil Balmond, we współpracy z Arup (2006); Oscar Niemeyer (2003); Daniel Libeskind we współpracy z Arup (2001) oraz Zaha Hadid, która zaprojektowała pierwszy pawilon w 2000 roku.

Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia W 2022 roku Walencja dzierży tytuł Światowej Stolicy Designu. Z tej okazji na jednym z głównych placów miasta stanął ażurowy pawilon, oferujący mieszkańcom zacienione miejsce spotkań.
Pawilon Novartis w Bazylei Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć. O realizacji pracowni AMDL Circle pisze Wiktor Kowalski.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.