Architektura MuratorRealizacjePawilon letni Serpentine Gallery projektu selgascano

Pawilon letni Serpentine Gallery projektu selgascano

Już po raz piętnasty w Kensington Gardens w Londynie zainaugurowano działalność pawilonu letniego Serpentine Gallery. Tym razem opracowanie koncepcji zlecono hiszpańskiej pracowni seglascano.

Pawilon letni Serpentine Gallery projektu selgascano
Fot. John Offenbach

Architekci zaproponowali amorficzną strukturę zbudowaną z paneli przejrzystego polimeru (EFTE) o fluorescencyjnych barwach.  Inspiracją dla pawilonu było jego parkowe otoczenie oraz zawiłe podziemia londyńskiego metra. Wewnątrz przewidziano przestrzeń służącą organizacji wydarzeń i spotkań oraz kawiarnię. Architektom zależało na stworzeniu unikalnego doświadczenia dla odwiedzających:

Poszukiwaliśmy rozwiązania, które pozwoli publiczności doświadczyć architektury poprzez proste czynniki: strukturę, światło, przezroczystość, cienie, lekkość, formę, wrażliwość, zmianę, zaskoczenie, kolor i materiały. W projekcie pawilonu wykorzystaliśmy wszystkie te elementy. Każde z wejść jest początkiem specyficznej podróży poprzez przestrzeń określoną kolorem, światłem i zaskakującymi, nieregularnymi kształtami. - wyjaśniają José Selgas i Lucía Cano.

Pracownia selgascano została założona przez José Selgasa i Lucíę Cano w 1998 roku. Ich realizacje charakteryzuje wykorzystanie syntetycznych materiałów, intensywna kolorystyka oraz organiczne formy. Brali udział w szeregu wystaw, m.in. Muzeum Guggenheima i MoMA w Nowym Jorku, MOT w Tokyo oraz Muzeum Designu w Londynie. Są autorami takich realizacji jak Plasencia Auditorium and Congress Centre w Cáceres czy El ‘B’. Cartagena Auditorium and Congress Centre w Cartagena. Zgodnie z założeniami programu pawilon letni Serpentine Gallery jest pierwszą nową realizacją pracowni w Wielkiej Brytanii.

Pawilony letnie Serpentine Gallery to eksperymentalne, tymczasowe struktury, tworzone zazwyczaj przez architektów o głośnych nazwiskach. Autorami poprzednich realizacji byli tacy projektanci jak Sou Fujimoto (2013), Herzog & de Meuron i Ai Weiwei, (2012), Frank Gehry (2008), Rem Koolhaas i Cecil Balmond, we współpracy z Arup (2006); Oscar Niemeyer (2003); Daniel Libeskind we współpracy z Arup (2001) oraz Zaha Hadid, która zaprojektowała pierwszy pawilon w 2000 roku.

Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
A'Design Award 2019: Polacy z nagrodą za projekt pawilonu Stoisko firmy OKA projektu gdyńskiej pracowni MOA Masters of Arts zdobyło jedną z głównych nagród w tegorocznej edycji A'Design Award & Competition.
Pawilon edukacyjny na warszawskim Golędzinowie Niezastąpionym narzędziem podczas projektowania obiektu był cyfrowy model pawilonu. Na jego podstawie wygenerowano dokumentację rysunkową, w oparciu o którą wykonano drewniane elementy konstrukcyjne szalunków – pisze Marcin Brataniec, autor pawilonu edukacyjnego w kształcie kamienia.
Pawilony wejściowe do Tatrzańskiego Parku Narodowego Architekci inspirowali się naturą i budownictwem góralskim sprzed stylu zakopiańskiego. Nowa forma swą surowością nawiązuje do dawnych szałasów i spichlerzy sytuowanych na skraju lasu, a barwą i kształtem prowadzi dialog z przyrodą – pisze Urszula Forczek-Brataniec.
Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju W konkursie na projekt pawilonu, który będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowej wystawie EXPO w Dubaju zwyciężyła pracownia WXCA.