Spis treści
- Perfumiarnia w Poznaniu. Drugi etap
- Garvest i JEMS przy Parku Wilsona
- Perfumiarnia, etap pierwszy
- Inwestycja przy Śniadeckich. Zdjęcia
Perfumiarnia w Poznaniu. Drugi etap
Od ulicy poważna fasada, od tyłu radosna, skąpana w słońcu i zieleni. Przez okno lub z tarasu kawiarni widzisz własny park zamiast ciemnej studni typowej dla śródmiejskich kamienic - piszą na swojej stronie inwestorzy. - Do parku Wilsona - sto metrów.
Drugi etap inwestycji - bo pierwsze budynki w głębi, tuż przy parku, projektu pracowni JEMS Architekci, stoją od kilku lat - właśnie trwa. Teraz powstaje apartamentowiec, zamykający pierzeję ulicy Śniadeckich.
Nowoczesna kamienica z szacunkiem wtapia się w pierzeję ulicy Śniadeckich. Wnika w nią wykuszami. Pięć pięter jasnych mieszkań nad sklepami i usługami, trzy piętra garaży pod ziemią - czytamy na stronie inwestycji.
Kamienica powstaje na narożniku ulicy Śniadeckich i drogi prowadzącej do Browaru i Perfumiarni. Piętra zajmą mieszkania, a parter – lokale usługowe i gastronomiczne. Będą dzielić dziedziniec z Perfumiarnią. Za projekt Kamienicy odpowiada pracownia JEMS Architekci, a za wykonanie – spółka PROJPRZEM Budownictwo.
Budynek nawiązuje do zabudowań z XX wieku stojących w sąsiedztwie - spadzistym dachem, wykuszami na dwóch ostatnich kondygnacjach, oknami skierowanymi w głąb ulicy oraz wertykalną artykulacją fasad.
- Od sąsiadów odróżni się większymi oknami, wysokimi lukarnami (pulpitowymi) aż po kalenicę, stanowiącymi świetną alternatywę do okien połaciowych. Parter wypełnią sklepy i zakłady usługowe z bezpośrednim wejściem od ulicy oraz zielenią od strony Perfumiarni - informuje inwestor.
Dariusz Paprzycki, prezes PROJPRZEM przyznaje, że budowa Kamienicy jest trudna. M.in. dlatego, że budynek będzie miał trzy kondygnacje podziemne, o jedną więcej niż Perfumiarnia. Na dodatek Kamienica wypełni większość działki; kłopotliwy jest też dojazd na budowę.
Drugi etap ma być gotowy latem 2025. Sprzedaż apartamentów już ruszyła. Ceny mieszkań: od 15 do 18 tys. zł za metr.
Czytaj też:
Poznań. Tu były koszary wojskowe, są hotele, mieszkania i restauracje
Garvest i JEMS przy Parku Wilsona
O inwestycji firmy Garvest we współpracy z pracownią JEMS pisaliśmy już na naszych łamach. Przypomnijmy fragment materiału Tomasza Żylskiego dla A-M sprzed czterech lat: Perfumiarnia realizowana jest na blisko hektarowej działce w obrębie ul. Głogowskiej i Śniadeckich na Łazarzu. To teren dawnej fabryki perfum i mydeł toaletowych Stanisława i Jana Stempniewiczów, po wojnie działającej pod szyldem Pollena-Lechia.
Parę kroków dalej, po drugiej stronie parku, znajduje się dzielnica Maxa Johowa, która na początku XX wieku stanowiła wysoko jakościową propozycję mieszkalną dla majętnych mieszkańców miasta, głównie Niemców - pisała w 2023 dla A-M Agnieszka Rumież.
Dziś obszar ten, przylegający bezpośrednio do zabytkowego parku Wilsona, zmienia się w wielofunkcyjne założenie, w którym oprócz budynków mieszkalnych powstanie aparthotel, biura oraz przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna.
Perfumiarnia, etap pierwszy
Pomiędzy parkiem a podwórkami i oficynami kamienic stojących wzdłuż ul. Głogowskiej i Śniadeckich zaplanowano w pierwszym etapie (2018) sześć pięciokondygnacyjnych bloków. Charakterystyczne bryły z łukowo ukształtowanymi tarasami zaprojektowało biuro JEMS Architekci. W ramach tej części inwestycji powstało 140 mieszkań o powierzchni od 46 do 153 metrów kwadratowych. Wszystkie loggie przesłonięte są ażurowymi zasłonami ze stalowej siatki. Umieszczone na prowadnicach, pozwalają mieszkańcom indywidualnie regulować dopływ światła do mieszkań. Inwestorem Perfumiarni jest firma Garvest Real Estate.
Mieszkania są tu duże, wysokie (3-3,5 m), podwyższony jest standard techniczny, a bezpieczeństwa pilnuje konsjerż.
Perfumiarnia Poznań, ul. Śniadeckich 10A, 10B, 10C
- Autorzy: JEMS Architekci, architekci Marcin Sadowski, Tomasz Napieralski
- Współpraca autorska: architekci Jan Damięcki, Justyna Kościańska, Anna Kowalik, Kacper Kuczyński, Katarzyna Kuźmińska, Katarzyna Piotrowska, Hubert Przybyszewski, Izabela Wencel, Nina Wójcicka
- Architektura wnętrz: JEMS Architekci, Garvest
- Architektura krajobrazu: JEMS Architekci, RS Architektura Krajobrazu, Garte, W przestrzeni
- Konstrukcja: LGL
- Instalacje sanitarne: Termo Studio
- Instalacje elektryczne, teletechniczne: Janura
- Instalacje klimatyzacji: Inter-Optima Akustyka: Sound&Space
- Generalny wykonawca: Projprzem Budownictwo Inwestor: Garvest