Architektura MuratorRealizacjePlac Skanderbega w Tiranie

Plac Skanderbega w Tiranie

Za sprawą modernizacji przeprowadzonej według projektu belgijskiej pracowni 51N4E plac Skanderbega w Tiranie jest dziś największą przestrzenią na Bałkanach przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Dzięki Grand Prix w konkursie European Prize for Urban Public Space 2018 i znalezieniu się w finale UE Mies Award 2019 ma także szansę stać się najbardziej znaną albańską realizacją ostatnich lat.

Plac Skanderbega w Tiranie
Plac Skanderbega w Tiranie; fot. © Filip Dujardin
Plac Skanderbega Tirana, Albania
Autorzy51N4E, Anri Sala, Plant en Houtgoed, iRI
Inwestorurząd miasta Tirany
Powierzchnia użytkowa90509.0 m²
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2018

Plac Skanderbega to najważniejsza przestrzeń publiczna Tirany. Otoczony budynkami rządowymi i głównymi atrakcjami turystycznymi miasta, jak meczet Ethem Beja, wieża zegarowa Kulla e Sahatit, Narodowe Muzeum Historyczne, Teatr Opery i Baletu czy Biblioteka Narodowa, przeszedł ostatnio gruntowną modernizację według projektu belgijskiej pracowni 51N4E i stał się największą na Bałkanach strefą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Architektom przypadło niełatwe zadanie zagospodarowania ponad 90 tys. m2. Nową nawierzchnię wykonano z kwadratowych płyt, wykutych z kamieni pochodzących z różnych części kraju. Założenie uzupełniono o dysze wodne i 12 miniogrodów – każdy z nich podlega jednej ze znajdujących się przy placu instytucji. Część terenu nachylono, dzięki czemu woda wypływającą z fontann tworzy na kolorowej posadzce różnorodne, tymczasowe wzory. Realizacja zdobyła w ubiegłym roku Grand Prix w konkursie European Prize for Urban Public Space. Jury zwróciło uwagę, że architektom udało się stworzyć przestrzeń, która pomimo majestatycznego charakteru zachowuje ludzką skalę, tym samym oferując miastu nowe życie.

Plac Skanderbega jest również jednym z pięciu finalistów UE Mies van der Rohe Award 2019. Poznaj pozostałych: Terrassenhaus Berlin, pawilon szpitala psychiatrycznego Caritas w Melle, przebudowa bloków w Bordeaux i Centrum kongresowe w Plasencii.

Plac Skanderbega w Tiranie
Plac Skanderbega w Tiranie; fot. © Filip Dujardin
Plac Skanderbega w Tiranie
Plac Skanderbega w Tiranie; fot. © Filip Dujardin
Plac Skanderbega w Tiranie
Plac Skanderbega w Tiranie; fot. © Filip Dujardin
Plac Skanderbega w Tiranie
Plac Skanderbega w Tiranie; fot. © Blerta Kambo
Plac Skanderbega w Tiranie
Plac Skanderbega w Tiranie
Plac Skanderbega w Tiranie
EU Mies Award 2019 – nagroda dla młodych architektów. Emerging Architect Prize 2019 W tegorocznej edycji konkursu EU Mies van der Rohe Award specjalną nagrodę dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów otrzymała francuska pracownia BAST za realizację przyszkolnej stołówki w miejscowości Montbrun-Bocage.
EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux Jury UE Mies van der Rohe Award po raz kolejny doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty! Tegoroczną nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux – wspólny projekt pracowni Lacaton & Vassal Architectes, Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture.
Sala kongresowa w Plasencii Budowa obiektu zajęła 12 lat. Usytuowany na granicy miasta i górzystego krajobrazu malowniczej Estremadury z zewnątrz przypomina świetlisty meteoryt, w środku – prom kosmiczny zaaranżowany przez twórców Archigramu.
Terrassenhaus Berlin Zgodnie z intencją inwestorek, które oczekiwały obiektu wielofunkcyjnego, łatwo poddającego się ewentualnym modyfikacjom, architekci dążyli do wykreowania nowej typologii zabudowy, łącząc cechy miejskiej willi z tarasem, ścianki wspinaczkowej i zigguratu.
Pawilon szpitala Caritas w Melle Dzięki zaangażowaniu architektów z biura dVVT i kolektywu BAVO udało się uchronić przed całkowitym wyburzeniem jeden z XIX-wiecznych pawilonów szpitala psychiatrycznego w Melle. Obiekt pełni dziś rolę miejsca spotkań i kontemplacji, ponownie służąc pacjentom i pracownikom kliniki.
EU Mies Award 2019 – finaliści Wyłoniono 5 finalistów EU Mies Award 2019. Jakimi kryteriami kierowało się jury i co mówią jego wybory o wyzwaniach, jakie stoją przez współczesną architekturą?