Za sprawą modernizacji przeprowadzonej według projektu belgijskiej pracowni 51N4E plac Skanderbega w Tiranie jest dziś największą przestrzenią na Bałkanach przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Dzięki Grand Prix w konkursie European Prize for Urban Public Space 2018 i znalezieniu się w finale UE Mies Award 2019 ma także szansę stać się najbardziej znaną albańską realizacją ostatnich lat.
Plac Skanderbega to najważniejsza przestrzeń publiczna Tirany. Otoczony budynkami rządowymi i głównymi atrakcjami turystycznymi miasta, jak meczet Ethem Beja, wieża zegarowa Kulla e Sahatit, Narodowe Muzeum Historyczne, Teatr Opery i Baletu czy Biblioteka Narodowa, przeszedł ostatnio gruntowną modernizację według projektu belgijskiej pracowni 51N4E i stał się największą na Bałkanach strefą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Architektom przypadło niełatwe zadanie zagospodarowania ponad 90 tys. m2. Nową nawierzchnię wykonano z kwadratowych płyt, wykutych z kamieni pochodzących z różnych części kraju. Założenie uzupełniono o dysze wodne i 12 miniogrodów – każdy z nich podlega jednej ze znajdujących się przy placu instytucji. Część terenu nachylono, dzięki czemu woda wypływającą z fontann tworzy na kolorowej posadzce różnorodne, tymczasowe wzory. Realizacja zdobyła w ubiegłym roku Grand Prix w konkursie European Prize for Urban Public Space. Jury zwróciło uwagę, że architektom udało się stworzyć przestrzeń, która pomimo majestatycznego charakteru zachowuje ludzką skalę, tym samym oferując miastu nowe życie.
W tegorocznej edycji konkursu EU Mies van der Rohe Award specjalną nagrodę dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów otrzymała francuska pracownia BAST za realizację przyszkolnej stołówki w miejscowości Montbrun-Bocage.
Jury UE Mies van der Rohe Award po raz kolejny doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty! Tegoroczną nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux – wspólny projekt pracowni Lacaton & Vassal Architectes, Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture.
Budowa obiektu zajęła 12 lat. Usytuowany na granicy miasta i górzystego krajobrazu malowniczej Estremadury z zewnątrz przypomina świetlisty meteoryt, w środku – prom kosmiczny zaaranżowany przez twórców Archigramu.
Zgodnie z intencją inwestorek, które oczekiwały obiektu wielofunkcyjnego, łatwo poddającego się ewentualnym modyfikacjom, architekci dążyli do wykreowania nowej typologii zabudowy, łącząc cechy miejskiej willi z tarasem, ścianki wspinaczkowej i zigguratu.
Dzięki zaangażowaniu architektów z biura dVVT i kolektywu BAVO udało się uchronić przed całkowitym wyburzeniem jeden z XIX-wiecznych pawilonów szpitala psychiatrycznego w Melle. Obiekt pełni dziś rolę miejsca spotkań i kontemplacji, ponownie służąc pacjentom i pracownikom kliniki.
Wyłoniono 5 finalistów EU Mies Award 2019. Jakimi kryteriami kierowało się jury i co mówią jego wybory o wyzwaniach, jakie stoją przez współczesną architekturą?