Architektura MuratorRealizacjePlac zabaw wymyślony przez dzieci

Plac zabaw wymyślony przez dzieci

Dwupoziomowy plac zabaw dla uczniów londyńskiej szkoły podstawowej Chisenhale powstał według projektu pracowni Asif Khan Architects. O jego funkcjach zdecydowały jednak same dzieci, w ramach przeprowadzonych przez architektów sześciomiesięcznych warsztatów.

Plac zabaw wymyślony przez dzieci
Fot. Hélène Binet

Zadaniem architektów było powiększenie powierzchni placu zabaw w związku z rosnącą liczbą uczniów, przy jednoczesnym zachowaniu istniejących wymiarów boiska. Z uwagi na śródmiejskie usytuowanie szkoły stanowiło to duże wyzwanie. Aby sprostać oczekiwaniom dzieci, architekci zaprosili uczniów do udziału w sześciomiesięcznych warsztatach, podczas których określiły one swoje potrzeby. Chciały, aby plac zabaw był miejscem, w którym będą mogły pobiegać, wspinać się i gdzie znajdą dobre kryjówki, a także spokojny zakątek, żeby odpocząć i porozmawiać z kolegami.

Zaprojektowaliśmy przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną, która pozwala dzieciom wymyślać własne zabawy. Cały teren definiują dwa główne elementy – miękka nawierzchnia placu zabaw, której kulminacyjnym punktem jest stromy pagórek i wznosząca się nad ziemią, wykonana z drewna platforma do zabawy. Dwa poziomy łączą zjeżdżalnie i siatka z grubych lin – mówi Asif Khan. Układ przestrzeni zachęca i inspiruje dzieci do ruchu, a jednocześnie zapewnia spokojne miejsca, gdzie mogą odpocząć. Już teraz można zauważyć, że wykorzystując dwa poziomy tej konstrukcji, dzieci wymyślają wiele różnych zabaw – dodaje.

Koncepcja obiektu powstała przy współpracy firmy konstrukcyjnej AKT II oraz Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Konstrukcję placu zabaw zbudowano z modyfikowanych termicznie paneli z tulipanowca amerykańskiego, natomiast platformę wykonano z modyfikowanego termicznie jesionu amerykańskiego. Modyfikowane termicznie drewno jesionu i tulipanowca amerykańskiego cechuje się dużą trwałością i doskonale nadaje się do zastosowań zewnętrznych, dlatego był to idealny materiał do realizacji tego projektu – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

Przez cały okres użytkowania drewniana zabudowa placu zabaw będzie podlegać badaniu Oceny Cyklu Życia (LCA), które jest standardem w przypadku większości projektów wspieranych przez AHEC. Konstrukcja będzie również służyć jako element realizowanego w szkole programu nauczania.

Asif Khan Architects to londyńska pracownia architektoniczna powstała w 2007 roku. Do realizacji zespołu należą pawilon „MegaFaces”, przygotowany na Igrzyska Zimowe w Soczi w 2014 roku oraz „Coca-cola Beatbox”, zbudowany na potrzeby Letnich Igrzysk w Londynie w 2012 roku. Pracownia znalazła się także w gronie finalistów konkursu na projekt helsińskiego Muzeum Guggenheima i zaprojektowała jeden z letnich pawilonów Serpentine Gallery w Londynie 2016. Założyciel i główny architekt – Asif Khan jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody Red Dot Award oraz Grand Prix festiwalu Cannes Lions w kategorii poświęconej innowacjom.

Tagi:
Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Konkurs Drewno w Architekturze 2022: kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ogłasza czwartą edycję konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazano walory drewna. W konkursie tradycyjnie przewidziano nagrody zarówno dla autorów, jak i promotorów prac.
Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji według projektu biura White Arkitekter. Dwudziestokondygnacyjny budynek Sara Kulturhus w Skellefteå mieści m.in. salę koncertową, spa i hotel, a  wyposażony został w najbardziej zaawansowane systemy aluminiowe ALUPROF.
Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej Coraz bliżej realizacji osiedla Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej według konkursowego projektu pracowni Chmielewski + Partners. Spółka Polskie Domy Drewniane rozpoczyna inwestycję od budowy dwukondygnacyjnego biura sprzedaży mieszkań. Obiekt ma być gotowy w tegoroczne wakacje.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.