Architektura MuratorRealizacjePływający pawilon w Zurychu

Pływający pawilon w Zurychu

Tymczasowy pawilon na Jeziorze Zuryskim oferuje m.in. kino, audytorium, basen i taras słoneczny. Obiekt został zaprojektowany i zrealizowany przez trzydziestu studentów ETH w Zurychu pod kierunkiem Studio Tom Emerson.

Pływający pawilon w Zurychu
Pawilon Refleksji; Fot. Wolfgang Träger, © Manifesta 11

Pawilon powstał z okazji Manifesta 11, odbywającej się cyklicznie wystawy sztuki współczesnej. W przeciwieństwie do innych biennale, każda edycja odbywa się w innym mieście i dotyczy zagadnień o zasięgu europejskim. Na lokalizację tegorocznej wystawy wybrano Zurych, uznawany za miejsce przyjazne artystom i intelektualistom, które niejednokrotnie dało im schronienie w czasach, gdy inne kraje Europy ogarnięte były wojennym chaosem.

Pośród tematów jedenastej edycji Manifesta znalazły się m.in. zagadnienia związane z miastem i przestrzenią publiczną. Wystawa, której kuratorem jest Christian Jankowski odbywa się w około 30 lokalizacjach w całym mieście, m.in. w Pawilonie Refleksji na Jeziorze Zuryskim. Jak sama nazwa wskazuje, służy on rozważaniom o sztuce, a nie jako kolejne miejsce jej prezentacji.

Obiekt powstał we współpracy z trzydziestoma studentami z ETH w Zurychu pod kierunkiem Studio Toma Emersona. Koncepcję wyłoniono w ramach konkursu dla studentów. Najbardziej obiecujące propozycje rozwijano następnie w ramach pracy zespołowej, pochylając się nad szczegółowymi zagadnieniami, takimi jak integracja pawilonu z miastem, osadzenie go w jeziorze, itd. Dla wielu studentów była to pierwsza okazja, by zrealizować własny projekt, stawiając czoła wszystkim związanym z tym wyzwaniom.

Nasz zespół zajął się wszystkimi istotnymi obszarami architektonicznej produkcji. Od koncepcji, przez szczegółowe planowanie i budowę modeli w skali 1:1, aż po logistykę i dokumentację w naszej gazecie, w której projekt omawiany jest z różnych perspektyw – powiedział Boris Gucis z ETH Studio Tom Emerson.

Konstrukcja opiera się na stalowych kesonach – skrzyniach z otwartym dnem, zazwyczaj wykorzystywanych do prowadzenia prac hydrotechnicznych, na przykład przy budowie mostów. Wieża oraz dwie uniesione na palach zadaszone bryły otaczają niewielki wewnętrzny basen, przy którym umieszczono ekran LED. Wokół zbiornika z wodą znalazły się trybuny. Pawilon pełni podwójną funkcję - miejsca spotkań, plenerowego kina, debat i dyskusji, a także kąpieliska. Został wyposażony w kilka przebieralni, suszarki, toalety i zamykane szafki. Przypominający nieco tradycyjne japońskie konstrukcje obiekt wykonano z drewnianych prefabrykowanych elementów złożonych w hali produkcyjnej, a następnie przetransportowanych i zamontowanych na miejscu budowy.

Pawilon nawiązuje do wielowiekowej kultury kąpieli, jaką może pochwalić się Zurych. Publiczne baseny były budowane tu już w czasach rzymskich, wiele mieszkań jeszcze do niedawna nie posiadało łazienek, a do 1900 roku działało tu 20 łaźni publicznych. Dziś w Zurychu funkcjonuje około 30 kąpielisk, które są charakterystycznym elementem miejskiego krajobrazu.

Tagi:
Szpital psychiatryczny w Szwajcarii Konkurs na nowy budynek w kompleksie szpitala psychiatrycznego z lat 80. XX wieku wygrali młodzi polscy architekci, Ewa Janik i Błażej Janik. Jury było pod wrażeniem ich koncepcji, ponieważ jako jedyna spełniła wszystkie wymagania funkcjonalne – pisze Werner Huber.
Drodzy dla mnie. Peter Zumthor zaprasza Wystawa, którą szwajcarski architekt przygotował na 20-lecie Kunsthaus Bregenz będzie równie niekonwencjonalna jak wszystko, co robił do tej pory.
House 2 - eksperymentalny pawilon zbudowany przez studentów Na terenie kampusu Zuryskiego Uniwersytetu Artystycznego stanął eksperymentalny pawilon, zaprojektowany i zbudowany przez studentów. To już drugie wcielenie tej nietypowej konstrukcji.
Nowa architektura Szwajcarii "Szwajcarska architektura nie istnieje" twierdzą organizatorzy wystawy "Schweizweit. Resent architecture in Switzerland". Ekspozycja polemizuje z minimalistycznym stereotypem, ukazując zróżnicowanie realizacji powstałych w przeciągu ostatnich dwóch dekad.
Jeden budynek, dwa muzea. Aires Mateus projektuje dla Lozanny Aires Mateus, jedna z najbardziej znanych portugalskich pracowni architektonicznych, zaprojektuje nowe siedziby dwóch instytucji sztuki w centrum Lozanny. Przestrzenie wystawowe muzeów zostaną zamknięte w obrębie jednego budynku i przedzielone wspólnym forum.
Wiel Arets Architects: nowy biurowiec firmy Allianz w Zurychu Biurowiec firmy Allianz w Zurychu to najnowsza realizacja pracowni architektonicznej Wiel Arets Architects. Abstrakcyjny wzór marmuru zastosowany na szklanej fasadzie, to odwołanie do słynnego pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie