Architektura MuratorRealizacjePodążając za słońcem – o koncepcji Domu Kwadrantowego Robert Konieczny

Podążając za słońcem – o koncepcji Domu Kwadrantowego Robert Konieczny

Punktem wyjścia była działka o regularnym kształcie, położona na przedmieściach wśród przeciętnej zabudowy jednorodzinnej. Usytuowaliśmy na niej prostopadłościenną bryłę, odpowiadającą życzeniom inwestorów pod względem programu funkcjonalnego. Następnie obróciliśmy część należącą do parteru, aby uzyskać możliwie jak największą prywatność od strony drogi – pisze Robert Konieczny.

Dom Kwadratowy
Moment dojeżdżania ruchomej części budynku do salonu; Fot. Juliusz Sokołowski
Dom KwadrantowyPolska
AutorzyKWK Promes Robert Konieczny, architekt Robert Konieczny
Współpraca autorskaarchitekci Mariusz Pawlus, Marcin Harnasz, Marcin Króliczek, Justyna Górnicka
Architektura wnętrzPulva, Adam Pulwicki
KonstrukcjaPROECO, Kornel Szyndler
Inwestorprywatny
Powierzchnia terenu1679.0 m²
Powierzchnia zabudowy420.0 m²
Powierzchnia użytkowa558.0 m²
Powierzchnia całkowita712.0 m²
Kubatura2802.0 m³
Projekt (data)2013
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycjinie podano
Tagi:
dom
Dom Polny na Mazowszu Inspiracją dla architektów stał się kamienny mur znaleziony na działce. Podobnym materiałem wykończono frontową elewację, z którą kontrastują biała bryła dachu i wykonana z wielkoformatowych płyt posadzka tarasu – pisze Magdalena Pios.
Przestrzeń poruszeń – o Domu Kwadrantowym Marcin Szczelina Jeśli spojrzymy na architekturę jako na naukę o przekształcaniu przestrzeni, okaże się, że ruch jest jej nieod-łącznym elementem. Im bardziej daje się przekształcać, tym lepiej odpowiada na zmieniające się potrzeby. Ruchome części to potencjał. Dzięki ich obecności tworzy się silniejsza interakcja między użytkownikami a budynkiem – pisze Marcin Szczelina.
Totalny neomodernizm – o Domu Kwadrantowym Tadeáš Goryczka Działanie promieni słońca nie tylko w centralnej przestrzeni, ale i w pozostałych pomieszczeniach, jest bardzo odczuwalne i staje się głównym elementem dekoracyjnym minimalistycznej architektury. Biel ścian żywo gra zmiennością odcieni, a wszystko to podkreślają skośne płaszczyzny oryginalnego zadaszenia obiektu – pisze Tadeáš Goryczka.
Dom Kwadrantowy Architekci wykorzystali motyw kwadrantu, przyrządu służącego do wyznaczania pozycji gwiazd. Dzięki temu część budynku reaguje na słońce i podąża za nim, regulując ilość światła wpadającego do wnętrza – o no-woczesnym i minimalistycznym domu jednorodzinnym z ruchomym skrzydłem piszą Marcin Szczelina i Tadeáš Goryczka. W numerze także wypowiedź autora obiektu Roberta Koniecznego.
Dom Czarna Skała w Bielsku-Białej Inspiracją dla architektów były otaczające miasto Beskidy. Budynek niepodobny jest do tradycyjnego domu, a swoją morfologią przypomina skalny odłamek, jakby był wynikiem procesów górotwórczych, a nie projektowych – pisze Justyna Swoszowska.
Dom pod Kazimierzem Dolnym Dom jednorodzinny pod Kazimierzem Dolnym to jedna z najnowszych realizacji warszawskiej pracowni Atelier Tektura. Architekci podzielili bryłę na dwie części: mieszkalną, tynkowaną na biało, i rekreacyjną, wykończoną drewnem.