Dom na skarpie | |
Autorzy: | 77STUDIO architektury |
Projekt wnętrz: | Lidia Kicińska-Szypulska |
Powierzchnia użytkowa: | 312 m² |
Projekt: | 2016 |
Realizacja: | 2017-2022 |
Dom na skarpie to najnowsza realizacja warszawskiej pracowni 77STUDIO architektury. Budynek o powierzchni nieco ponad 300 m² został wkomponowany w malownicze wzniesienie przy nabrzeżu Wisły w jednej z mazowieckich miejscowości. Działka przeznaczona pod realizację zapewniała spektakularny widok nie tylko na rzekę i urokliwe łęgi, ale też ciągnącą się po horyzont równinę mazowiecką. To miejsce wręcz oszałamiało, więc postanowiliśmy przede wszystkim wyeksponować przyrodę, by pozwolić napawać się nią przyszłym mieszkańcom – mówi architekt Paweł Naduk, właściciel pracowni 77STUDIO architektury. Największym wyzwaniem projektowym było przybliżenie się do Wisły, a problemem duża wysokość w stosunku do rzeki – zdradza. Notabene odległość między działką, na której miał stanąć budynek a Wisłą wynosiła 35 m i 35 cm.
Architekt postanowił wkomponować bryłę budynku w naturalne ukształtowanie skarpy. Działka schodząca po zboczu w stronę rzeki co kilka metrów odsłaniała inną perspektywę – od panoramy rozległej na wzniesieniu, po niższe, coraz bardziej osłonięte i intymne miejsca. Przed przystąpieniem do opracowania koncepcji, wykorzystywano budowlaną zwyżkę, oceniając widoki na poszczególnych wysokościach. Na tej podstawie wyznaczono optymalne poziomy domu oraz tarasów: dostępny z części dziennej, lekko zawieszony w kierunku rzeki; usytuowany niżej, częściowo wbudowany w skarpę oraz użytkowy, na zielonym dachu.
Poszczególne poziomy domu niczym warstwy ziemne wnikają w strukturę skarpy, stając się niemal niewidoczne z przeciwnej strony nabrzeża. Bryła wtapia się w otoczenie, staje się ledwie dostrzegalna od strony ulicy i sąsiednich zabudowań, zapewniając domownikom poczucie intymności. Przyroda otacza budynek ze wszystkich stron, a nawet przechodzi po jego pochyłości na dach z naturalnym ogrodem – tłumaczy autor.
Dom powstał na rzucie zbliżonym do litery C. Budynek dłuższym bokiem otwiera się na Wisłę, dwa krótsze tworzą osłoniętą, zaciszną strefę, niezbędną ze względu na silne w otwartym terenie podmuchy wiatru. Urządzono tu niewielkie patio z kominkiem, które przed deszczem i palącym słońcem ochrania rozwijany na metalowym maszcie żagiel. Także i tutaj zadbano o nieprzerwanie wizualnego kontaktu z rzeką. Ściany przeszklono na przestrzał, tworząc tym samym wrażenie lekkiego, szklanego pawilonu. Boczne mury wykończono grafitowymi płytami, stanowiącymi efektowne tło dla bujnej zieleni.
Dom na skarpie ma bardzo czytelny podział funkcji. Większość pomieszczeń usytuowano na środkowym poziomie, z najlepszą ekspozycją krajobrazu. Znajduje się tutaj m.in. salon z jadalnią, kuchnia, gabinet oraz główna sypialnia z otwartą łazienką. Pozostałe pomieszczenia rozplanowano na najniższym poziomie, z bezpośrednim wyjściem do kameralnego ogródka w skarpie. Na uwagę zasługuje też bezkrawędziowy basen, przylegający bezpośrednio do salonu i sypialni. Z wnętrza zdaje się on niemal całkowicie zespolony z rzeką.
Dom na skarpie znalazł się wśród 19 finalistów konkursu o Nagrodę Roku SARP 2023, jako jedna z dwóch realizacji w kategorii Budynek mieszkalny jednorodzinny. Ale to nie jedyne wyróżnienie dla tego obiektu. Budynek zdobył ostatnio nagrodę w konkursie European Property Awards 2023-2024 w kategorii Architecture Single Residence.