Architektura MuratorRealizacjePOZ_4: Dom Rozcięty w Poznaniu projektu PL.architekci

POZ_4: Dom Rozcięty w Poznaniu projektu PL.architekci

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, architekci zaproponowali szeroki świetlik biegnący przez całą bryłę budynku. Dzięki temu udało im się zapewnić światło dzienne na każdej kondygnacji mieszkalnej. Dom Rozcięty w Poznaniu projektu pracowni PL.architekci zdobył ostatnio Nagrodę Roku SARP w kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny.

POZ_4: Dom Rozcięty w Poznaniu projektu PL.architekci
POZ_4: Dom Rozcięty w Poznaniu, proj. PL.architekci; fot. Tom Kurek
POZ_4: Dom Rozcięty Poznań
AutorzyPL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon
Zespół projektowyAgnieszka Jurenko, Monika Kuszyńska
Architektura wnętrzPL.architekci
Architektura krajobrazuPL.architekci
KonstrukcjaMikołaj Kujath
Powierzchnia terenu542.0 m²
Powierzchnia zabudowy153.0 m²
Powierzchnia użytkowa313.0 m²
Projekt (data)2015-2018
Data realizacji (koniec)2020

Dom Rozcięty w Poznaniu to najnowsza realizacja biura PL.architekci. Został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny na niewielkiej działce przy jednej z poznańskich ulic, gdzie dominuje zabudowa willowa z lat 70. i 80. XX wieku. Jak tłumaczy Bartłomiej Bajon, współprowadzący pracownię, inwestorzy przez wiele lat mieszkali w Hiszpanii, chcieli więc domu pełnego światła, ale równocześnie zapewniającego intymność i przytulność. Oczekiwali domu dopracowanego w minimalistycznych detalach, ale również bardzo skromnego w wyrazie. Nie zależało im na wycieczkach studentów architektury – mówi Bajon.

Wyzwaniem okazała się jednak sama działka: dość mała i ciasna, z południową ekspozycją od strony frontowej. Warunki zabudowy nakazywały ponadto realizację obiektu wzdłuż linii oddalonej o 5 metrów od granicy działki, chodnika i dość ruchliwej ulicy. I tu pojawił się konflikt – otwarcie na słońce to również otwarcie na wzrok przechodniów i hałas z ulicy. Z próby rozwiązania tego problemu zrodził się cały pomysł na dom – dodaje architekt. Bryłę budynku autorzy postanowili przeciąć biegnącym przez całą długość świetlikiem o szerokości 2,5 metra, dzięki czemu obiekt, choć mający okna głównie od północy, jest pełen światła o każdej porze dnia. Świetlik formalnie dzieli również piętro na część rodziców i dostępną przez kładkę część dzieci. Takie otwarcie ułatwia ponadto komunikację między domownikami znajdującymi się na różnych poziomach.

POZ_4: Dom Rozcięty w Poznaniu projektu PL.architekci
POZ_4: Dom Rozcięty w Poznaniu, proj. PL.architekci; fot. Tom Kurek

Prosta, skromna bryła z zewnątrz pokryta jest płytkami ceramicznymi o wydłużonym kształcie. Ich porowata struktura ożywia elewacje i staje się tłem do gry cieni padających z drzew. Wszystkie okna zostały osadzone w licu ściany od strony wewnętrznej, przez co wnęki zyskały dodatkową głębię, podkreśloną czarnymi obramowaniami. Jednocześnie 50-centymetrowe loggie umożliwiają mycie dużych przeszkleń bez konieczności zamawiania specjalistycznych ekip.

Konstrukcyjne rozcięcie bryły wraz ze świetlikiem jest oczywiście także wiodącym elementem porządkującym i organizującym wnętrze domu POZ_4. Biegnąca po skosie ścina od świetlika do sufitu parteru nie tylko dodaje dynamizmu, ale wydłuża naturalne doświetlenie parteru. Duża zabudowa na parterze wykończona okładziną dębową kryje w sobie klatkę schodową, wc, zabudowy kuchenne i windę towarową (ze względu na częste podróże inwestorów – ułatwia ona transport bagażu do garażu podziemnego czy też zakupów do kuchni).

W całym Domu Rozciętym architekci zaprojektowali też dużo szaf i schowków ukrytych za dębowymi okładzinami czy frezowanymi panelami MDF, eksponując tylko wybrane przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu obiekt jest nie tylko funkcjonalny, ale i łatwo utrzymać w nim porządek. W tym domu nie ma przypadku: wszystkie okładziny, zabudowy, linie sufitu czy ścian są ze sobą precyzyjnie dopasowane i połączone, tworząc minimalistyczne detale i harmonię: architektury, wnętrza i światła z codziennym życiem mieszkańców – podsumowuje Bartłomiej Bajon.

POZ_4: Dom Rozcięty w Poznaniu otrzymał Nagrodę Roku SARP 2021 w kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny. To kolejne wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie dla pracowni PL.architekci. W ubiegłej edycji w kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny zwyciężył dom LUS_4 ich autorstwa.

Czytaj też: Nagroda Roku SARP 2021 – znamy zwycięzców! |

Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce Dom stodoła cieszy się nieustającą popularnością. Tak zwane modern barn przywołują marzenia o prostym życiu na wsi, blisko natury i tradycji, oferując jednocześnie nowoczesną i komfortową przestrzeń do mieszkania. Prezentujemy kilka przykładów zrealizowanych ostatnio w Polsce domów w stylu nowoczesnej stodoły.
Dom POZ_1 projektu pracowni PL.architekci Przystępując do projektowania domu dla sześcioosobowej rodziny, architekci stanęli przed dość typowym wyzwaniem. Starali się w maksymalnym stopniu wykorzystać atrakcyjną lokalizację działki, a jednocześnie odseparować obiekt od chaotycznej zabudowy w sąsiedztwie.
Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick Często bywa tak, że początkowo niewielkie zlecenie ostatecznie staje się projektem na dużą skalę. Szybko przekonali się o tym właściciele domu w Bratysławie. Proste odświeżenie pojedynczego pokoju w mgnieniu oka przerodziło się w pełną kompleksową przebudowę wnętrz z użyciem solid surface HI-MACS®. W rezultacie niepozorny budynek z lat 80. XX wieku przeobraził się w stylowy, nowoczesny dom marzeń.
Dom Przy Lesie_1 projektu TOYA DESIGN W tym budynku wnętrze zostało otwarte na otaczający działkę las, a zieleń przenika zarówno do przestrzeni parteru, jak i górnej kondygnacji. Prezentujemy Dom Przy Lesie_1 − nowy projekt pracowni TOYA DESIGN.
Peryskop od MUS Architects − dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim Jednym z najważniejszych założeń projektowych była chęć uzyskania widoku na jezioro ponad biegnącym wzdłuż jego brzegu wałem ziemnym. W tym celu projektanci nawiązali do formy peryskopu, pozwalającego – jak mówią − spojrzeć dalej i zobaczyć więcej. Prezentujemy nowy projekt pracowni MUS Architects.
Heaven 11 na wybrzeżu Costa Del Sol Położona w prestiżowym kompleksie La Zagaleta willa Heaven 11 na nowo definiuje współczesną rezydencję, dostosowując zasady klasycystyczne do czystej formy architektury.
Dom Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym Dom architekta Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym jest typowym przykładem indywidualistycznych, idealistycznych projektów z lat 60., w których funkcja i funkcjonalność była kwestionowana i podporządkowana całkowicie idei formalnej.
Dom z czapką projektu IFAgroup Na styku dwóch gdańskich dzielnic powstał Dom z czapką projektu lokalnej pracowni IFAgroup. Architekci odnieśli się do kontekstu, proponując prostą bryłę o mansardowym dachu.